Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Körfez bölgesinde Şiiler Aşura gününü güvenli bir ortamda kutladı

Körfez bölgesinde Şiiler Aşura gününü güvenli bir ortamda kutladı

Yetkililer, kutlamaların yapıldığı bölgelerinde koruma sağladı
Pazartesi, 8 Ağustos, 2022 - 09:15
Bahreyn’de polisler, Aşura gününde güvenlik hizmeti sağlıyor (BNA)

Körfez bölgesindeki Şii halk, bu yıl da, 10 Muharrem Aşura günü münasebetiyle, camilerde ve meydanlarda Kerbela hadisesini anmak için bir araya geldi. Yüzlerce insan bir araya gelerek dini törenler düzenledi.

Suudi Arabistan’daki güvenlik güçleri, 13 gün süren etkinliklerin yapıldığı şehir ve bölgelerde Şii halkın güvenliğini sağlamak için çalışmalara başladı.

Suudi Arabistan’daki Şii halk, hükümetin ülkede hoşgörüyü teşvik etmek için yürüttüğü çalışmaların yanı sıra Aşura gününde düzenlenen törenlerde güvenlik sağlaması nedeniyle kendilerini güvende hissediyorlar.

Aşura günündeki matem törenlerinde ev sahipleri, misafirlere pilav ve et, hamur işi, meyve, sıcak içecekler ve meyve suyu dağıttı.

Kuveyt’te Hüseyniyeler ve diğer matem mekanları, Kovid-19 vakalarının azalmasıyla birlikte kalabalıktı. Hicrî Muharrem ayının, bunaltıcı yaz mevsimine denk geldiği bu yılki Aşura matem törenlerinde büyük bir hareketlilik vardı. Törenlerde vaazlar verilirken ardından ağıtlar ve şiirler okundu.

Şarku’l Avsat’ın Kuveyt Haber Ajansı’ndan (KUNA) aktardığı habere göre, Kuveyt İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Korgeneral Enver el-Berces ve beraberinde güvenlik yetkilileri, Hüseyniye ve diğer matem yerlerini ziyaret ederek Şii halkın güvenliği için uyguladıkları çalışmaların seyrini takip ettiğini aktardı.

Kuveyt’in Havalli Bölgesi Valisi Ali el-Esfer, başkent ve diğer bölgelerde inceleme yaptı. Başkent Vilayeti Güvenlik Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Abdullah er-Receb, Havalli Valiliği Güvenlik Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Ziyad el-Katib ile Aşura gününde etkinlikler için yapılan çalışmaları takip etti.

26 Haziran 2015’te Kuveyt’in Ramazan Ayı'nın ikinci cuma gününe gelen Aşura gününde Savabir’deki İmam Sadık Camisi'ne düzenlenen bombalı saldırıda 27 kişi hayatını kaybetmiş, 227 kişi ise yaralanmıştı.

Başkent Kuveyt’te Güvenlik ve Emniyet Departmanı Direktörü Tuğgeneral Raid Abdulrahman İbrahim, güvenlik çalışmalarını gözden geçirmek ve bir sorun yaşanmaması için başkentte matem yerlerini ziyaret etti.

Bahreyn Polisi de Aşura gününde kamu güvenliğini sağlamak için gerekli çalışmaları yürüttüğünü açıkladı. Polis, Şii halkın emniyetini sağlamak için kampanyalar yürüterek ülkede bilinçlendirme çalışmaları gerçekleştirdi.

Bahreyn Haber Ajansı (BNA), polisin ‘toplumda kardeşliğin sağlanması ve Aşura döneminde güvenli bir atmosfer sağlamak’ istediğini aktardı.

Bahreyn Kuzey Bölgesi Valisi Ali Abdulhuseyin el-Asfur, matem bölgelerini ziyaret etti. Asfur, yetkililerin ve polisin güvenliği sağlamak için ve Aşura günü etkinliklerinin güvenlik içinde yapılması için koordinasyonda bulunmasına ve katkıda bulunmasına övgüde bulundu. Valilik, havanın oldukça sıcak olduğu bu günlerde bölgede acil durumların yaşanması ihtimaline karşı çok sayıda gönüllü sağlık görevlisinin iş başında olduğunu açıkladı.

BNA’nın haberine göre Sağlık Bakanı Celile Cevad Hüseyin, hükümetin Aşura gününü kutlayan kişilere gerekli durumlarda ambulans sağlamak için harekete geçtiğini aktardı. Bakan Hüseyin, “Aşura etkinliklerinin güvende yapılması için hükümet, halkın tüm ihtiyaçlarını güvence altına alarak destek sağlamaktadır” dedi.

Bahreyn Genel Trafik Dairesi Genel Müdürü Şeyh Abdurrahman bin Abdulvehhab el-Halife, departmanın Aşura gününde sokaklarda trafiği kontrol altına aldığını belirtti. Trafik Dairesi, vatandaşların yol güvenliğini sağlamak ve trafik akışını sağlamak için harekete geçti. El-Halife, Trafik Dairesi’nin Aşura gününün başarılı geçmesi, güvenli bir ortam sağlanması, halkın ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılanması için Bakanlar Kurulu’nun direktifleri uyarınca hareket ettiklerini belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya