Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İslami Cihad Genel Sekreteri: İsrail iki mahkumu bırakmazsa savaşmaya devam edeceğiz

İslami Cihad Genel Sekreteri: İsrail iki mahkumu bırakmazsa savaşmaya devam edeceğiz

İsrailli bakanlar: Mahkumları serbest bırakmayı kabul etmedik
Pazartesi, 8 Ağustos, 2022 - 17:45
Filistinliler bugün erken saatlerde Gazze’de ateşkes anlaşmasını kutladı (AFP)

Filistin İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ziyad en-Nehale, ateşkes için anlaşmanın tek şartı olan Bessam Sadi ve Halil Avavde’nin serbest bırakılmaması halinde ateşkes anlaşmasını yok sayacaklarını ve savaşa yeniden başlayacaklarını söyledi.

Nehale bugün İran’ın başkenti Tahran’da düzenlediği basın toplantısında, “İsrail, Mısır’ın arabuluculuk yaptığı ateşkes anlaşmasına uymazsa, hareket savaşmaya devam edecek” dedi.

İsrail’in, İslami Cihad üyesi olan ve 140 gündür İsrail hapishanelerinde açlık grevini sürdüren Halil Avavde ve Pazartesi gözaltına alınan İslami Cihad yöneticisi Bessam Sadi’nin serbest bırakılmasını kabul ettiğini söyleyen Nehale şöyle devam etti:

“Anlaşmaya göre İsrail, Avavde’yi serbest bırakacak ve o da hemen bir hastaneye gidecek. Ardından belki bir haftadan fazla bir süre sonra da Sadi’yi serbest bırakacak. İsrail hiçbir şey olmamış gibi buna uymazsa, yeniden savaşa devam edeceğiz ve asla tereddüt etmeyeceğiz.”

Mısır’ın arabuluculuğunda varılan ateşkes anlaşması, Pazartesi günü yerel saatle 23:30’da yürürlüğe girdi ve 44 Filistinlinin ölümüne neden olan İsrail ile İslami Cihad hareketi arasında 3 gün süren çatışmayı sona erdirdi.


İsrailli bakanlar: Mahkumları serbest bırakmayı kabul etmedik

Nehale, ateşkes anlaşmasının basit olduğunu ve sadece iki mahkumun serbest bırakılmasını içerdiğini vurgulasa da, İsrail İç Güvenlik Bakanı Omer Barlev, “İsrail, Mısır’ın aracılık ettiği ateşkes anlaşmasının bir parçası olarak İslami Cihad hareketinden iki mahkumu serbest bırakmayı kabul etmedi” dedi.

İsrail medyasına konuşan Barlev, “İsrail hiçbir şeyi kabul etmedi, taleplere olumsuz yanıt verdik” ifadelerini kullandı.

Refah ve Sosyal İşler Bakanı Meir Cohen de, İsrail’in mahkumları serbest bırakma taahhüdünün olmadığını ve bunun gerçekleşmeyeceğini vurguladı.

Adalet Bakanı Gideon Saar ise, Mısırlıların tutukluların serbest bırakılması için çalıştığını kabul ederek, İsrail’in tutukluların serbest bırakılmaması halinde İslami Cihad’dan gelen yeniden saldırı başlatma tehditlerinden çekinmediğini söyledi.

İsrailli siyasi kaynaklar, Tel Aviv’in Avavde ve Sadi’yi serbest bırakmayı kabul etmediğini, sadece Mısırlıların onlara güvence vermesinin kolaylaştırılacağını ve mahkumlar hakkında tartışmaya izin verileceğini bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya