Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’da dolandırıcılığa karşı farkındalık kampanyaları başlatıldı

Suudi Arabistan’da dolandırıcılığa karşı farkındalık kampanyaları başlatıldı

Salı, 9 Ağustos, 2022 - 10:30
Dolandırıcılık sayısının artması ışığında kullanıcıların farkındalığı çok önemli

Son dönemde bankacılık başta olmak üzere finansal dolandırıcılık vakalarının yaygınlaşmasıyla birlikte, Suudi Arabistan’daki birçok banka, teknik ve güvenlik kurumu, verilerinin gizliliğini koruma ihtiyacına yönelik kampanyalar başlattı.


‘Dikkatli olun’ girişimi

Suudi bankaları, finansal dolandırıcılık yöntemleri hakkında farkındalık oluşturmak ve bununla mücadele etmek için çok uluslu çabaların bir parçası olarak, Merkez Bankası himayesinde ‘Dikkatli olun’ girişimi başlattı.

Şarku’l Avsat’a özel açıklama yapan Suudi Bankaları Bilgi ve Bilinçlendirme Komitesi Genel Sekreteri Raba eş-Şumaysi, ‘Dikkatli olun’ isimli ulusal finansal dolandırıcılık farkındalığı kampanyasının, komitenin Siber Güvenlik, Programlama ve Drone Federasyonu ve diğer bankaların katılımıyla başlattığı en büyük farkındalık kampanyası olduğunu dile getirdi.


Şumayşi, “Kampanyanın amacı, finansal dolandırıcılığa karşı mümkün olan en geniş kitleye ulaşmak için halkı bilinçlendirme çalışmalarına katılmaya teşvik eden bir iletişim stratejisi oluşturmaktır” dedi.

Komite başkanı, çoğunlukla rastgele kimlik avı girişimleriyle, kurbanı herhangi bir bahaneyle cezbetmek için kişisel veya banka bilgilerini elde etmeyi amaçlayan sahte bağlantılar yoluyla yapılan dolandırıcılık vakalarında bir artış gözlemlendiğini vurguladı.

Sahte şirket kimliğine bürünme ve yatırım dolandırıcılığı yöntemlerinin en yaygın dolandırıcılık vakaları olduğunu belirten Şumayşi, “Birçok dolandırıcı, müşteriyi kandırmak ve güvenlerini kazanmak için güvenilir yatırım şirketlerini taklit ediyor” ifadelerini kullandı.

Şumayşi, bir banka çalışanının kimliğine bürünerek, hesabın güncellenmesi bahanesiyle mağdurun banka kartı verileri ve kişisel bilgilerini isteyen dolandırıcıların, yanıt verilmemesi durumunda hesabın askıya alınmasıyla tehdit ettiğini belirtti.

Nakliye şirketleri veya işgücü tedarik ofisleri gibi güvenilir şirketleri taklit eden birçok sahte web sitesinin de dolandırıcılık yaptığını ekledi.


Kimlik avı farkındalığı

Siber Güvenlik, Programlama ve Drone Federasyonu Sözcüsü Yasser Usaymi, “Teknolojinin kullanım kolaylığı, dolandırıcılık tuzağına düşme olasılığını artırıyor. Bu kampanyadaki amacımız, bir dizi kimlik avı testine katılarak topluluğun teknik farkındalığını artırmaktır” şeklinde konuştu.

Usaymi, kimlik avı testlerinde, hedeflerini siteye çekmek ve onları hassas bilgileri girmeye ikna etmek için cazip reklamlara dayanan sahte web siteleri kullanıldığını bildirdi.

Bu tuzağa düşenleri bu sitelerin sahte olduğu ve gelecekte aynı hatayı yapmamaları konusunda uyardıklarını da ekledi.


Farkındalık egzersizi uygulaması

King Saud Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan, Bilgi Güvenliği Derneği Hemaya üyesi Dr. Muhammad Cibrin konuya ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Siber tehditlerin yüzde 95’i insan hatasından kaynaklanıyor ve siber suçluları işleyenlerin yüzde 70'i finansal olarak motive olmuş durumda. İnternet veya telefonla olsun, birçok finansal dolandırıcılık biçimine rağmen, bu sadece banka hesaplarına girerek değil, aynı zamanda sosyal medya uygulamalarını hackleyerek de yapılabiliyor.”

Kullanıcıların gelen mesajlardaki taleplerin makul ve mantıklı olmasına dikkat etmesini isteyen Cibrin, “Banka çalışanı olduğunu iddia eden bir dolandırıcı arayarak, hesap güncellemeleri yapmak veya kartı yenilemek için banka kartı şifresini isteyebilir. Yatırımcılara büyük finansal getiriler vaat eden mesajlar gelebilir ya da tanıdığınız birinden WhatsApp üzerinden belirli bir meblağda yardım talep eden mesajlar alınabilir” dedi.


Toplu dolandırıcılık yöntemleri

Akademisyen Fahd Bakmi ise, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla ehliyet almak isteyen Suudi kadınları hedef alan tehlikeli bir numaradan bahsetti.

Bakmi’nin açıklamasına göre, sosyal paylaşım sitelerinde hükümetin Absher sitesi ve uygulaması taklit edilerek, bu konuda kolaylıklar sağladığını iddia eden reklamlar yayınlanıyor.

Ehliyet başvurusunda bulunmak isteyenlerin başvuru yapmak için linke girmeleri isteniyor ve bu sayede kişisel veriler çalınıyor.

Teknolojik gelişmelere rağmen, birçok kullanıcı hala aynı şekillerde dolandırıcılık tuzağına düşüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya