Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen Başkanlık Konseyi’nden Şebve’deki iç çatışmaları sonlandırma çağrısı

Yemen Başkanlık Konseyi’nden Şebve’deki iç çatışmaları sonlandırma çağrısı

Yemen Başkanlık Konseyi, Şebve’deki silahlı çatışmanın kontrol altına alınması gerektiğine vurgu yaptı
Salı, 9 Ağustos, 2022 - 12:45
Yemen Başkanlık Konseyi'nin dün Şebve’deki silahlı çatışmayla ilgili acil toplantısından (SABA)

Yemen Başkanlık Konseyi, Şebve vilayetinin merkezi olan Atak’ta güvenlik ve askeri güçler arasında çıkan silahlı çatışmanın kontrol altına alındığını vurgularken, bu olayların "iç cephedeki" yansımaları konusunda uyarıda bulundu.

Resmi kaynaklara göre, Başkanlık Konseyi Şebve’de yaşanan olaylar sebebiyle bri dizi güvenlik görevlisini ve askeri lideri görevden aldı.

Güvenlik güçleri ile askeri birlikler arasında çatışmalara sahne olan kentte, güvenlik güçleri konusunda çıkan anlaşmazlık nedeniyle yaşanan silahlı çatışma çok sayıda askerin ölümüne ve yaralanmasına sebep oldu.

Yemen Başkanlık Konseyi kararı, 30. Zırhlı Tugay Komutanı, Şebve Valiliği Emniyet Genel Müdürü ve Özel Güvenlik Kuvvetleri Komutanı’nı görevden almayı içeriyor.

Resmi kaynaklar, Başkanlık Konseyi Başkanı Reşad el-Alimi’nin Abdullah el-Alim,i  Osman Mecli, Ayderus ez-Zubeydi ve Abdurrahman el Muharrami gibi isimlerin yer aldığı acil toplantıya başkanlık ettiğini söyledi.

SABA haber ajansına göre, toplantıda Şebve Valiliği'ndeki güvenlik gelişmeleri, durumun acilen normalleşmesi için gerekli önlemler, Atak şehrinde ve tüm valilik genelinde halkın huzurunun yeniden sağlanması konuları ele alınırken, yaşanan talihsiz olayların sorumlularının hesap verilebilirliği tartışıldı.

Başkanlık Konseyi, ilgili kurumların bu gelişmeler ve arka planlarıyla ilgili brifinglerini ve olayları kontrol altına almak için devam eden çabaları dinlerken, gerginliğin sebeplerine son vermek ve gelecekte tekrarlanmamasını sağlamak için bu konuda birtakım kararlar aldı.

Başkanlık Konseyi, kurbanların ailelerine taziyelerini sunarken, bu bağlamda ilgili makamlara sivil kayıpların hesabının verilmesini ve vatandaşlara tazminat ödenmesi talimatını verdi.

Resmi kaynaklar, Başkanlık Konseyi’nin bu tür talihsiz olayların ekonomik ve insani yansımaların yanı sıra iç cephedeki sonuçları, devleti yeniden kurma ve İran destekli Husi milislerinin darbesini sona erdirme savaşında birlik konusunda uyarıda bulundu.

Yemen halkı, güçlerin askeri ve güvenlik yapılarını yönetebilmek, Savunma ve İçişleri Bakanlıkları öncülüğünde birleştirebilmek için Başkanlık Konseyi tarafından oluşturulan ortak güvenlik ve askeri komiteye güveniyor.

7 Nisan’da başkanlığı devralan Yönetim Kurulu, kurtarılmış bölgelerdeki durumu normalleştirme ve uluslararası arenada yeniden yapılandırma arayışı kapsamında çeşitli siyasi, askeri, güvenlik, idari ve ekonomik yönlerde çaba sarf ediyor.

Daha önce Yemen Savunma Bakanı Muhsin ed Dairi, ülkenin tanık olduğu önemli siyasi dönüşüm ve belirleyici tarihi an ışığında, silahlı kuvvetlerin tüm sektörleri ve kollarıyla, devletin ve halkın emniyetini sağladığını bildirdi.

Bakan, Aden'deki bir askeri toplantı sırasında yaptığı açıklamada, savaşın "devleti ve kurumlarını restore etmek ve İran'ın Yemen ve bölgedeki kolu olan Husi darbe milislerinin tehdidini sona erdirmeyi temsil ettiğini aktardı.

Yemenli bakan, “Başkanlık Konseyi tarafından temsil edilen halkımızın ve siyasi liderliğimizin iyi beklentilerine bağlı kalacağız. Dönüşlerin üstesinden gelmek ve kalıcı barış ve arzu edilen istikrar için kendimizi feda etmeye hazırız” ifadelerini kullandı.

Muhsin, ulusal sorumluluk ve istisnai aşamanın, çabaların iki katına çıkarılmasını, iş birliği ve koordinasyonun yoğunlaştırılmasını, emirleri uygulamak ve verilen görevleri yerine getirmek için vatansever bir ruhla çalışmayı gerektirdiğini söyledi.

Emirlerin yerine getirilmesi ve askeri yönetmeliklere uyulmasında disiplinin gerekliliğine değinen yetkili, silahlı kuvvetlerin birlik ve uyumunu güçlendirmek ve prestijlerini korumak için tek bir sisteme göre çalışmanın önemine değindi.

Yemen Savunma Bakanı, silahlı kuvvetlerin birlik ve beraberliğini güçlendirmenin, prestijlerini korumanın, geçmişin hatalarını ve savaştan kaynaklanan birikimlerin üstesinden gelmenin önemine işaret etti.


Editörün Seçimi

Multimedya