Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran, ABD'nin 'Devrim Muhafızları' üyesini Bolton'a suikast düzenlemeye çalışmakla suçlamasını reddetti

İran, ABD'nin 'Devrim Muhafızları' üyesini Bolton'a suikast düzenlemeye çalışmakla suçlamasını reddetti

Perşembe, 11 Ağustos, 2022 - 09:15

İran, ABD'nin Devrim Muhafızları Ordusu’nun (DMO) bir üyesinin eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'u öldürmeyi planladığı yönündeki suçlamalarını reddetti. Bu suçlamaların ‘mesnetsiz olduğunu ve arkasında siyasi sebepler’ bulunduğunu belirtti.

İran medyasının aktardığına göre İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, “İran, bu mesnetsiz ve gülünç suçlamalar bahanesiyle İran vatandaşlarına yönelik herhangi bir eylemde bulunulmasına karşı şiddetle uyarıyor” dedi.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından dün (Çarşamba) yapılan bir açıklamada, Mehdi Rezayi adıyla da bilinen 45 yaşındaki Tahranlı Şahram Pursafi'nin, büyük ihtimalle Ocak 2020’de ABD’nin düzenlediği bir saldırı sonucunda ölen DMO Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin suikastının intikamını almak amacıyla Bolton'u öldürmeye çalıştığı ifade edildi.

İran ile ABD arasında suçluların iadesine ilişkin herhangi bir anlaşma yok ve Pursafi hala serbest. ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) dün, Pursafi'nin adını en çok arananlar listesine koydu.

ABD'li bir yetkili dün yaptığı açıklamada, ABD'nin Pursafi’ye yönelik suçlamaların İran’ın nükleer programını kontrol altına almaya karşılık Tahran’a uygulanan yaptırımları hafifleten 2015 nükleer anlaşmasını yeniden canlandırmak için yapılan müzakereleri etkilemesi gerekmediğine inandığını söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, “Bizim bakış açımıza göre bu olmamalı” diyerek Adalet Bakanlığı'nın, ABD'nin İran ile olan diplomasisinden bağımsız olarak Pursafi’yi suçladığını belirtti.

ABD ile İran arasındaki dolaylı müzakereler pazartesi günü Viyana'da sona erdi. Avrupa Birliği (AB) yetkilileri, anlaşmayı canlandırmaya yönelik nihai bir metin sunduklarını söyledi.

Suç duyurusuna göre Pursafi, bir ABD vatandaşından yakında çıkacak bir kitap için gerektiğini söyleyerek Bolton'un fotoğraflarını çekmesini istedi.

Bunun ardından ABD’li bu kişi, Pursafi'yi bir miktar ücret karşılığında fotoğrafları çekebileceğini söylediği gizli bir hükümet muhbiriyle tanıştırdı.

Yetkililer, bundan bir ay sonra Pursafi'nin şifreli bir mesajlaşma uygulaması üzerinden muhbire ulaştığını ve Bolton'u ‘ortadan kaldırmak’ için birini tutması karşılığında 250 bin dolar teklif ettiğini söyledi. İddialara göre Pursafi, pazarlık sonucunda muhbirle 300 bin dolara el sıkıştı.

Söz konusu iddiaları destekleyen yeminli bir açıklamaya göre muhbir, Pursafi’nin talebinde daha açık olmasını istediğinde Pursafi ‘adamın’ öldürülmesini istediğini söyleyerek, Bolton'un adını ve soyadını verdi.

Pursafi, daha sonra muhbirden ödemeyi kolaylaştırmak için bir kripto para hesabı açmasını istedi. Sonraki temaslarda Pursafi’nin muhbire öldürme yönteminin önemli olmadığını, ancak ‘grubunun’ görevin gerçekleştirildiğine dair kanıt olarak bir videoyaya ihtiyaç duyacağını söylediği düşünülüyor.

Bolton dün Twitter hesabında yaptığı paylaşımda Adalet Bakanlığı'na çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Bolton “Her ne kadar şu anda kamuoyu önünde fazla bir şey söyleyemesek de burada tartışılmaz bir gerçek var: İran'ı yönetenler yalancıdır, teröristtir ve ABD'nin düşmanlarıdır” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya