Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

SANA: DEAŞ liderlerinden biri Suriye’nin güneyinde kendini havaya uçurdu

SANA: DEAŞ liderlerinden biri Suriye’nin güneyinde kendini havaya uçurdu

Perşembe, 11 Ağustos, 2022 - 09:45
Dera’daki Suriyeli unsurlar (Arşiv)

Suriye resmi haber ajansı SANA’ya göre, terör örgütü DEAŞ’ın bir lideri ülkenin güneyinde rejim güçleri tarafından kuşatıldıktan sonra kendini havaya uçurdu.

SANA’nın bir güvenlik kaynağına dayandırdığı haberinde, güvenlik güçlerinin Dera bölgesinde terörist Ebu Salim el-Iraki’ye yönelik bir operasyon düzenlediği bilgisi verildi.

Habere göre rejim güçleri Ebu Salim Iraki’nin etrafını kuşatarak ateş açtı. Yaralanan terörist üzerindeki patlayıcı kemerle kendisini havaya uçurdu.

Güvenlik kaynağı, Ebu Salim Iraki’nin ülkenin güneyindeki radikal örgütün askeri lideri olduğunu bildirdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), dün, rejim güçleri ve yerel silahlı kişiler tarafından kuşatılan Iraki’nin öldüğünü doğruladı.

SOHR ayrıca 2018’den beri bölgede saklandığını ve zaman zaman buradaki suikast ve saldırılara katıldığını da belirtti.

Dera’nın büyük kısmı 2018’den beri rejim kontrolü altında, ancak muhalif gruplar Şam’ın müttefiki Rusya ile yapılan ateşkes anlaşması kapsamında bazı bölgeleri kontrol etmeye devam ediyor.

2011’de halk protestolarının beşiği olan Dera’da, 2018 yılından bu yana güvenlik anlamında kaos hakim oldu.

Rejim güçlerine yönelik saldırıların yanı sıra ve rejim yanlıları, eski muhalifler ve hatta devlet kurumlarında çalışan sivillere yönelik suikastlar oldu. DEAŞ, çok sayıda saldırının sorumluluğunu üstlendi.

2019’da örgütün ortadan kaldırıldığının açıklanmasından bu yana, DEAŞ unsurları Humus ve Deyrizor valilikleri arasındaki çöle çekildi.

Rejim güçleri, Rusya’nın hava desteğiyle zaman zaman DEAŞ hücreleriyle çatışıyor ve bunlar her iki tarafta da ölümlere neden oluyor.

Örgütün bazı liderleri ve unsurları da farklı köy ve bölgelerde saklanıyor.

Washington liderliğindeki Uluslararası Koalisyon, örgütün liderlerini takip ediyor ve Deyrizor ve İdlib başta olmak üzere onları yakalamak için operasyonlar yürütüyor.

ABD, Şubat ayında DEAŞ lideri Ebu İbrahim el Haşimi el Kureyşi’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki sığınağında düzenlenen askeri operasyon sonucu öldüğünü duyurdu.

Suriye, 2011’den bu yana yarım milyona yakın insanın ölümüne, altyapı ve üretim sektörlerinde büyük yıkıma ve milyonlarca insanın ülke içi ve dışında yerinden edilmesine yol açan kanlı bir çatışmaya tanık oluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya