Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan'dan ilk devlet tasarruf bonolarının piyasaya sürülmesi için düzenleme

Suudi Arabistan'dan ilk devlet tasarruf bonolarının piyasaya sürülmesi için düzenleme

Perşembe, 11 Ağustos, 2022 - 12:00
Riyad Forumu vergi, harç ve zekat düzenleme konusundaki mevzuat uyumunu araştırıyor. (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı ve Ulusal Kamu Borç Yönetimi Merkezi dün el Ehli Finansal Şirketi ile bir mutabakat zaptı imzalanmasının ardından, bireyler için tasarruf bonoları geliştirip piyasaya sürerek gelecekte daha iyi planlama için vatandaşları motive etmeye yönelik çalışmalarına hız verdi.

Maliye Bakanlığı, Ulusal Kamu Borç Yönetimi Merkezi ve el Ehli Finans Şirketi arasında mevcut iş birliğini geliştirmek ve bireyler için tasarruf bonolarının hazırlanması ve başlatılması yoluyla Suudi Arabistan’da tasarruf kavramını teşvik etmek için mutabakat zaptı imzalandı. Bu iş birliği, Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 programları arasında yer alıyor. Finansal planlamayı geliştirmek adına Finans Sektörünü Geliştirme Programı ile ilgili çalışma kapsamında gerçekleştiriliyor.

Mutabakat zaptı Maliye Bakanlığı Yönlendirme Komitesi Başkanı Abdulaziz el Ferih, Ulusal Kamu Borç Yönetimi Merkezi CEO’su Hani el Medini ve el Ehli Finans Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi Raşid Şerif tarafından imzalandı.

Ferih mutabakat zaptının, Bakanlık ve Yönetim Merkezi’nin periyodik olarak tasarruf eden bireylerin sayısını artırmayı amaçlayan Finans Sektörünü Geliştirme Programı'nın hedeflerinin yanı sıra Krallığın Vizyon 2030 hedeflerine ulaşma eğilimini yansıtan ilk devlet destekli tasarruf ürününü piyasaya sürülmesini yansıttığını söyledi. Ferih, atılan bu adımla tasarruf ürünlerinin arzını artırmak ve gelecekteki hedefleri planlamak için tasarrufun önemi ve faydaları konusunda farkındalığı artırmayı amaçladığını bildirdi.

Medini, mutabakat zaptının özel sektör, bankalar, fon yöneticileri, finansal teknoloji (fintech) şirketleri ve diğer kurumlar aracılığıyla, belirli hedeflere ve farklı kategorilerdeki bireylere yönelik bir dizi tasarruf ürününün geliştirilmesine ve iş birliği yapmaya yönelik bir daveti temsil ettiğini vurguladı.

Raşid Şerif de anlaşma sayesinde vatandaşların ve ülkede ikamet edenlerin, Bakanlık ve Merkez ile iş birliği yaparak ihtiyaçlarını karşılayan devlet tasarruf çözümlerine ulaşabileceğini belirtti. Bu ortaklığın deneyimleri paylaşma ve ulusal ekonomi için gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesini destekleyerek tasarruf, finansman ve yatırımı teşvik ederek ortaklık yapma konusundaki isteklerini yansıttığını bildirdi. Şerif ayrıca anlaşmanın tasarruf ürünleri geliştirme ve piyasaya sürme imkanını araştırmak için bir fırsat olduğunu vurguladı.

Diğer yandan Riyad Ekonomik Forumu, önümüzdeki kasım ayında Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in himayesinde düzenlenecek etkinliğe yönelik gerçekleştirilen oturumlar kapsamında bir toplantı düzenledi. Toplantıda, Riyad Ekonomik Forumu Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Halid bin Süleyman’ın açıkladığı, ‘vergi, harç ve zekat düzenleme mevzuatında sektörleri birleştirmenin ve uyumlu hale getirmenin önemi’ ele alındı. Çalışma harç ve vergi çeşitlerinin değerlerini tanımlamayı amaçlıyor.

Harç ve vergilerin ekonomik ve sosyal etkilerinin bilinmesini gerektiren en önemli kamu mali kaynaklarından biri olduğunu belirten Süleyman, çalışmayı uygulayan danışma ekibinin başkanı Dr. Muhammad el Abbas’ın, sürecin temel olarak harç ve vergi kavramlarının yanı sıra ihraç ve tahsilat kanalları için referansı belirlemeyi amaçladığına dikkat çekti. Ayrıca çalışmanın en önemli küresel deneyimleri analiz etmenin yanı sıra Suudi Arabistan’daki ilgili taraflardaki harç ve vergileri belirlemeye yardımcı olacağını vurguladı.

Bu bağlamda Saudi Aramco ve Riyad Odası, Kral Selman’ın himayesinde düzenlenecek olan Riyad Ekonomik Forumu'nun onuncu oturumu için Saudi Aramco'nun sponsor olacağı bir sözleşme imzaladı.

Riyad Ekonomik Forumu’nun onuncu oturumunun organizasyonu daha geniş ve canlı bir ekonomik temel oluşturmak için ulusal ekonominin yeniden yapılanması kapsamında gerçekleşti. Organizasyon, Krallığın doğal ve insan kaynaklarının çeşitlendirilmesine, optimizasyonuna, inovasyon ve bilginin üretim sistemine entegrasyonu kapsamında düzenleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya