Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Bakan Çavuşoğlu'nun 'uzlaşı' açıklamasının ardından Suriye’de Türk bayrağı yakıldı

Bakan Çavuşoğlu'nun 'uzlaşı' açıklamasının ardından Suriye’de Türk bayrağı yakıldı

Cuma, 12 Ağustos, 2022 - 11:45

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Suriye ile ilgili açıklamalarını protesto eden bir grup,  Azez’de Türk bayrağı yaktı.

Çavuşoğlu, Ankara’da düzenlenen 13. Büyükelçiler Konferansı’nda düzenlediği basın toplantısında  Suriyeli mevkidaşı Faysal Mikdad'la 10 ay önce yaptığı görüşmeyi şu ifadelerle aktardı:

"Bağlantısızlar Toplantısı'nda, Belgrad'da ayaküstü diğer bakanlarla sohbet ederken Suriye Dışişleri Bakanıyla da ayaküstü kısa bir sohbetim oldu. O toplantı marjında, yemekten önce... Sonuçta orada da biraz önce söylediğimi söyledim. Suriye'nin tek çıkar yolu siyasi uzlaşı. Teröristlerin temizlenmesi lazım. Kim olursa olsun, adı ne olursa olsun...Diğer taraftan muhalif Suriyelilerle rejim arasında bir barışın olması gerektiğini, Türkiye olarak böyle bir durumda buna destek olabileceğimizi de söyledik."


Çavuşoğlu'nun bu ifadelerinin ardından Suriye'nin Azez kentinde bazı gruplar Türk bayrağı yaktı.

Sosyal medyaya yansıyan bazı görüntülerde de AK Parti'li Şahinbey Belediyesi'nin yaptırdığı Millet Bahçesi önünde toplanan grubun "Türkiye duysun Suriye devriminin sesini. Kanım değerli ve satılık değil" sloganları attığı görüldü.

Eylemciler, ‘Suriye rejimiyle uzlaşma olmayacağını ve Suriyeliler için tek seçeneğin rejim ve onun direkleri devrilene kadar devrimi sürdürmek olduğunu’ vurguladı.

Ülkenin kuzeybatısındaki muhalefet tarafından kurulan geçici hükümetin Savunma Bakanı Hassan Hamadah ise, "Çığlık (halk rejimin düşmesini istiyor) dönüşü olmayan bir noktadır. Bitti, Esed'i devirmekten başka bir alternatif yok" derken, Suriye Milli Ordusu'na (SMO) bağlı Ahlaki Rehberlik Departmanı "Esed rejimi Suriye ve Türk halkı için bir tehlikedir" açıklamasında bulundu.


SMO bileşenlerinden Hamza Tümeni Özel Kuvvetler Komutanı Seyf Ebu Bekir, "Siyasetteki ölçek ve dalgalanmalarla hiçbir ilgimiz yok. Göreve geldiğimiz ilk günden beri söylediklerimizden başka bir sözümüz yok. Devrim. Diz çökmeyeceğiz, suçlularla barışmayacağız, masumların katillerine bakıcılık yapmayacağız, özgürlük ve haysiyet haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz, Beşşar terörün başı ve diğer örgütlere kaynaktır” dedi.

Öte yandan Şam hükümetini destekleyen aktivistler, Türkiye'nin Suriye'deki politikasına yönelik eleştirilerde bulundular. Ankara’nın silahlı muhalif gruplara verdiği desteğin ülkede yıkıma neden olduğu ifade edildi.

Son günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştirileceği iddiaaları basında yer almıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya