Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran: Saldırının sorumlusu Rüşdi ve saldırganla ilgimiz yok

İran: Saldırının sorumlusu Rüşdi ve saldırganla ilgimiz yok

Pazartesi, 15 Ağustos, 2022 - 11:30
Rüşdi’yi bıçaklayan Hadi Matar’ın New York’ta yakalanma anı (AP)

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, New York’taki bir etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğrayan Selman Rüşdi ve destekçilerini olaydan sorumlu tuttu ve İran’a yönelik suçlamaları reddetti.

Kenani, Rüşdi’nin yazılarında İslam’a yönelik hakaretlerinin ifade özgürlüğü olarak görülemeyeceğine vurgu yaparak, İran’ın saldırganla ilgili medyada çıkanlar dışında başka bir bilgiye sahip olmadığı dile getirdi.

Selman Rüşdi’nin geçtiğimiz Cuma günü uğradığı bıçaklı saldırı, geniş bir uluslararası tepkiye yol açtı.

Ancak İran’daki muhafazakar kesim tarafından övgüyle karşılandı.

Rüşdi, 1989 yılında Şeytan Ayetleri adlı kitabı nedeniyle Humeyni’nin verdiği ölüm fetvasından bu yana tehdit ediliyordu.

ABD Başkanı Joe Biden saldırıyı kınayarak, sindirilmeyi ve susturulmayı reddettiği için Rüşdi için övgü dolu sözler söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Onun mücadelesi bizim mücadelemizdir. Bugün her zamankinden daha fazla onun yanındayız” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres korkunç saldırıyı kınayarak, “Hiçbir durumda şiddet, başkaları tarafından düşünce ve ifade özgürlüklerini kullanırken konuşulan veya yazılan kelimelere bir yanıt değildir” dedi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, “Selman Rüşdi’ye yapılan korkakça saldırı, dünyamızın dayandığı ifade özgürlüğüne bir saldırıdır” dedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiliz vatandaşı Rüşdi’ye yönelik saldırıyı kınadı ve şiddetin hiçbir durumda kelimelere cevap olamayacağını vurguladı.

İsrail Başbakanı Yair Lapid ise, “Selman Rüşdi’ye yapılan saldırı, özgürlüklerimize ve değerlerimize yönelik bir saldırıdır. Bu, Tahran’daki radikal rejim tarafından yönetilen onlarca yıllık kışkırtmanın sonucudur” şeklinde bir açıklama yaptı.

20 yıldır New York’ta yaşayan Rüşdi, saldırıdan birkaç hafta önce Alman ‘Stern’ dergisine verdiği bir röportajda yaşamının ‘nispeten normal’ hale geldiğini söyledi.

Rüşdi röportajda, “ABD’de yaşamaya başladığımdan beri artık sorunlarım yok, hayatım normale döndü” diyerek, ölüm tehditlerine rağmen iyimserliğini dile getirdi.

Şeytan Ayetleri’nin Japon çevirmeni olan Hitoshi Igarashi 1991’de bıçaklanarak öldürüldü.


Editörün Seçimi

Multimedya