Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’da kilise yangınında hayatını kaybedenlerin cenaze töreninde yas vardı

Mısır’da kilise yangınında hayatını kaybedenlerin cenaze töreninde yas vardı

Pazartesi, 15 Ağustos, 2022 - 15:15
Mısırlı bir kadın Ebu Sefein Kilisesi kurbanlarının cenazesi sırasında ağlıyor (AFP)

Mısır’ın Giza vilayetinde bulunan Ebu Sefein kilisesinde dün sabah meydana gelen ve 41 kişinin yaşamını yitirmesine neden yangın ülkede herkesi şok etti.

Magda Nabih (61) isimli vatandaş, son duaları olduğunu bilmeden, Pazar sabahı kızları Irina (34) ve Mirna’nın (25) yanı sıra torunları Meryem (5), Barcena (5) ve Abram (3) ile birlikte kiliseye gitmişti.

İmbaba’daki kilisenin kreşinde olan Maharael (5), Yusuf (4) ve Floptier (3 yıl) isimli üç çocuğunu birlikte kaybeden annenin acısı da büyük oldu.


Kilisedeki klimalarda meydana gelen elektrik arızası nedeniyle meydana geldiği açıklanan yangın sonucu 41 kişinin öldü ve en az 14 kişi yaralandı.

Yangın, yoğun dumanın yayılmasına neden oldu ve bu da yaralanma ve ölümlerin ana nedeni oldu.


Kilisenin yakınında oturan ve kurtarma operasyonu sırasında bacağını kırılan Muhammed Yahya (38) gazetecilere şu açıklamayı yaptı:

“Büyük bir çığlık sesiyle uyandım ve pencereden dışarı baktığımda kiliseden yoğun duman ve alevler çıktığını gördüm. Hemen kiliseye koştum. Etraftakilerin yardımıyla kapıyı kırmayı başardık ve mümkün olduğunca çocukları dışarı çıkarmaya çalıştık. Kreşte yaklaşık 80-90 çocuk vardı. Siyah dumanlara maruz kalmış çocukları görünce kalbim sıkıştı. Baygın olduklarını sandım ancak birçoğu boğulup öldü. Benim de kreştekilerin yaşlarında dört küçük çocuğum var.”


Kilisenin içinden birçok çocuğu kurtaran Yahya, “Yangında buradan nasıl çıkacağım umurumda değildi, tek düşünebildiğim çocuklar ve insanlardı. Kiliseye gidenlerden biri olan George Amca’yı kurtarırken, dar merdivenlerde düştüm. Bacağım kırıldı ve duman nedeniyle bayılmışım” diye konuştu.

Ebu Sefein Kilisesi’nin rahibi Abdul Masih Bakhit de yangında yaşamını yitirdi.


Bugün düzenlenen cenaze töreninde rahibin oğlu Adil, kilise cemaati ve çocukları kurtarmaya çalışırken ölen babasının kahramanca çabaları için herkesten takdir alırken sessizce ağladı.

İskenderiye Kıpti Ortodoks Patrikhanesi’nin Papası 2. Tavadros, kazayla ilgili tüm konuları ilgili makamlarla takip ettiğini belirterek, kurbanlara taziyelerini iletti.


Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin talimatıyla, yangının hemen ardından restorasyon çalışmaları başladı.


Editörün Seçimi

Multimedya