Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Miras Kurumu Kızıldeniz’deki batık antik eserleri ortaya çıkaracak

Suudi Arabistan Miras Kurumu Kızıldeniz’deki batık antik eserleri ortaya çıkaracak

Salı, 16 Ağustos, 2022 - 10:15
Proje hakkında düzenlenen basın toplantısından bir kesit (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Miras Kurumu, Umluc’dan Ras Şeyh Hamid’e kadar Kızıldeniz’deki batık mirası araştırmak için saha planının uygulanmaya başlandığını açıkladı.

Miras Kurulu yetkilileri, Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin (KAUST) ev sahipliğinde düzenlenen basın toplantısında plana ilişkin açıklamalar yaptı.

Yetkililere göre, 5 Eylül’de bitmesi planlanan projede, Ras Şeyh Hamid ile Umluc’daki batık geminin enkazı arasındaki alan araştırılacak, Ras Şeyh Hamid, Umluc, Duba ve Vecih bölgelerindeki araştırma yolu boyunca 25’ten fazla spesifik alan izlenecek.

Kral Abdulaziz Üniversitesi ile Napoli Üniversitesi’nden bir İtalyan ekibin katılımıyla yürütülen projede, batık arkeolojik özellikler içeren alanlarda ses dalgalarının kullanılmasının yanı sıra deniz sonar araştırması yapılacak.

Yüksek kaliteli 3D fotogrametri ve video teknolojisi kullanılarak batıkların doğru haritası çıkarılacak ve GPS kullanarak sabit referans noktaları belirlenecek.

Miras Kurumu Başkanı Dr. Casir el-Herbiş çalışmaya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Kurum, Kızıldeniz ve Basra Körfezi’nde sualtı kültür mirasının korunması için özel bir merkez kurma çalışmalarının yanı sıra, Kral Abdulaziz ve Napoli Üniversiteleri ile mevcut işbirliği ile yerel ve uluslararası üniversitelerle bilimsel işbirliği dahil sualtı kültür mirasına gösterilen özen açısından son dönemde önemli başarılara imza attı. Arkeolojik dalış alanında ulusal kadroların geliştirilmesi yoluyla bu alanda kapasite geliştirildi ve sualtı mirasını korumak için bir dizi yerel ve uluslararası programa katılım gösterildi.”

Herbiş, Kızıldeniz ve Basra Körfezi sularının ülkenin kültürel mirasıyla ilgili hala birçok sır barındırdığını söyleyerek, söz konusu merkezin bu sırların keşfedilmesi ve tanıtılmasına katkıda bulunacağını vurguladı.

KAUST Başkan Yardımcısı Dr. Najah Ashry ise şunları söyledi:

“KAUST, Kızıldeniz Araştırma Merkezi aracılığıyla Suudi Arabistan’da bilimsel araştırmaya hizmet eden her şey için kapılarını, laboratuvarlarını ve denizaltılarını açıyor. Sualtı mirasının keşfi, Suudi üniversiteleri ve hükümet sektörleri ile işbirliği yoluyla neler yapılabileceğinin mükemmel bir örneğidir. KAUST laboratuvarlarında, gelişmiş deniz teknolojilerini kullanarak Kızıldeniz’in sırlarını keşfediyor ve ortaklarımızla birlikte gelişmiş yetenekler inşa ediyoruz. Bu, KAUST ve araştırma altyapısının 2030 Vizyonu’nu desteklemeye katkıda bulunduğu büyük çabaların bir parçasıdır.”

Kültür Bakanı Prens Bedir bin Abdullah bin Muhammed bin Ferhan, 2020 Kasım ayında Suudi Arabistan’ın G20 dönem başkanlığı kapsamında gerçekleştirilen G20 ülkelerinin kültür bakanlarıyla yaptığı toplantıda, Kızıldeniz ve Basra Körfezi suları altında kalan yerlerde kültürel mirasın korunması için bir merkez kurulacağını duyurmuştu.

Proje, Miras Kurumu’nun ulusal mirası belgeleme, koruma ve yayma çabalarının pekiştirilmesine ek olarak, ülkenin önemli konumunu ve binlerce yıl önceki çeşitli uygarlıklar için önemli bir kültür merkezi olma rolünü belgelemeyi amaçlıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya