Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

The New York Times: Rus cezaevlerindeki Ukraynalı siviller dövülüyor ve elektrik şokuna maruz bırakılıyor

The New York Times: Rus cezaevlerindeki Ukraynalı siviller dövülüyor ve elektrik şokuna maruz bırakılıyor

Salı, 16 Ağustos, 2022 - 16:00
Ukrayna’daki Rus askerleri (EPA)

The New York Times gazetesinde yer alan yeni bir habere göre, yüzlerce Ukraynalı sivil ülkelerinde Rusların kontrolündeki hapishaneler ve gözaltı merkezlerinde dövülüyor ve elektrik şokuna maruz kalıyor.

Gerçek isimlerini vermeyi reddeden bir grup Ukraynalı, The New York Times gazetesine işgalin başlamasından hemen sonra Rus güçleri tarafından yakalanmalarını anlattı.

Misilleme korkusuyla soyadını vermeyi reddeden Vasily isimli Ukraynalı, Harkov şehrinde bulunan köyünde eşiyle birlikte yürürken aniden yakalandığını, gözleri ve ellerinin bağlandığını ve bir otobüse itildiğini söyledi.

Araba tamircisi Vasily (37), altı haftalık bu ‘cehennem’ süresinde bir gözaltı yerinden diğerine nakledildiğini, dövüldüğünü ve sorgu altında defalarca elektrik şokuna maruz bırakıldığını, nerede olduğu veya neden tutulduğu hakkında çok az fikir sahibi olduğunu dile getirdi.

Çoğu erkek olan yüzlerce Ukraynalı sivil savaş süresince kayboldu, Rus birlikleri veya destekledikleri ayrılıkçılar tarafından gözaltına alındı, Ukrayna’nın Rus kontrolündeki bölgelerinde bodrumlarda, karakollarda ve gözaltı kamplarında tutuldu ve daha sonra hapsedildi.

Rus hapishanelerine şu ana kadar kaç Ukraynalının gönderildiğini kimse tam olarak bilmiyor.


Ukrayna’daki Birleşmiş Milletler İnsan Hakları İzleme Misyonu (HRMMU), Rusya’nın 287 sivili kaçırma ve keyfi gözaltı vakasını belgeledi ve bu sayının aslında daha fazla olabileceğini ifade etti.

Vasiliy, Rusya’da gözaltına alınan ve Ukrayna’ya dönebilen birkaç kişiden biri. Yaklaşık 6 hafta sonra serbest bırakılan ve şehrine geri dönen Vasiliy, “Utanç vericiydi, ama hayatta kaldım. Daha kötü olabilirdi. Bazı insanlar vuruldu” dedi.

Vasily, “Sorguya çekenler bizden Ukrayna askeri bölgeleri ve grupları hakkında bilgi istedi. Ancak, tutukluların bir soruya cevap veremeden vurularak öldürülmesiyle, sorgulamalar çoğu zaman anlamsızdı. Doğruyu söylesen bile söylediğin hiçbir şeye inanmıyorlar. Masumiyetini kanıtlayamazsın” diye ekledi.

Gözaltına alınanlardan birinin elinde bastonla sokakta yürüyen yaşlı bir adam olduğunu ve küçük bir çocuğun da büyükannesinin yanına bisikletle giderken gözaltına alındığını dile getirdi.

Vasily’nin ailesi, kayıp oğulları ve akrabalarını hala arayan, nerede oldukları ve hatta hayatta olup olmadıkları konusunda endişe duyan diğer ailelerden daha şanslı.


Oğlu Mart ayında Rus güçleri tarafından yakalanan ve üç gün sonra bilincini kaybetmiş bir şekilde geri bırakılan ve 20 yaşındaki torunu hala gözaltı merkezinde tutulan Olha (64), “Her gün ağlayarak uyuyorum ve ağlayarak uyanıyorum” dedi.

Harkov dışındaki köyleri Vilkhivka, Mart ayı sonlarında Rus birlikleri tarafından işgal edildi.

Köy bombalanmadan önce, Rus askerleri sakinlere tahliye için bir saatlerinin olduğunu söyledi.

İnsan hakları yetkilileri, Rusya’nın savaş bölgesinde tuttuğu sivillerin çoğunun askerlik çağındaki veya askeri deneyime sahip erkekler, aktivistler, yerel yetkililer ve gazeteciler gibi liderlik niteliklerine sahip kişiler olduğunu söyledi.

Ancak aynı zamanda birçok sıradan sivilin genellikle keyfi bir gözaltına maruz kaldığına da dikkat çektiler.


Editörün Seçimi

Multimedya