Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye yanlısı gruplar Suriye’nin kuzeyine seferber edildi

Türkiye yanlısı gruplar Suriye’nin kuzeyine seferber edildi

Çarşamba, 17 Ağustos, 2022 - 13:00
Türkiye, Halep’in kuzeydoğusundaki Münbiç kırsalında bulunan Tel Kani’de SDG’ye ait bölgeleri bombaladı (Şarku’l Avsat)

Halep’in kuzeyindeki Türk askeri üsleri ve Ankara yanlısı Suriyeli grupların bölgeleri, salı sabahı alarm durumu ilan etti. Ayn el-Arab yakınlarındaki Tel Kani de dahil Halep’in kuzeydoğusundaki Münbiç ve Ayn el-Arab yakınlarında Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) ait bölge ve Suriye rejimi güçleriyle ortak diğer alanlara ağır topçu ve roketatarlarla bombardıman başladı.

Türkiye destekli Suriye Millî Ordusu bileşenlerinden biri olan ‘Heyet Sairun lil Tahrir’ lideri, Halep’in kuzeyinde heyetin batı bölgesi askeri komutanlığının geçen pazartesi günü olağanüstü bir toplantı düzenlediğini belirtti. Aktarılana göre toplantıda, muhalif gruplara bağlı askeri bölgelere karşı en son askeri ve saha gelişmeleri ve SDG’nin devam eden gerilim ele alındı.

Öte yandan Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib vilayeti ve Halep’in batı kırsalındaki ayrı bölgeler, Suriye rejim güçleri ve İranlı milislerin yoğun top atışlarına sahne oldu. Bombardımanda çok sayıda sivil ciddi şekilde yaralanırken, muhalif gruplar ise topçu ve keskin nişancılarla karşılık verdi.

İdlib’deki aktivistler, Fethu’l Mubin operasyon odasındaki silahlı Suriyeli muhalif grupların, İdlib’in güneyindeki Cebel ez-Zaviye bölgesinde bulunan er-Ruveyha ve Maaret Muhas bölgesinde rejim güçlerine kayıplar verdirdi. İdlib’in güney kırsalındaki el-Bera kasabası, Kansafra, Deyr Sunbul, Benin ve Harş Basnagul bölgeleri de Suriye rejim güçleri ve İranlı milisler tarafından ağır toplarla bombalandı. Rusya ve İran keşif uçakları havada yoğun uçuşlar gerçekleşirken, saldırıda siviller (çiftçiler) yaralandı ve sivillere ait mülkler de hasar gördü. Bu durum, rejim güçlerinin sivillere karşı askeri tırmanışı ve can kaybına yol açması korkusuyla muhalefete ait gözlemevlerini, sivillere keşif uçakları uçarken kalabalıklara karışmamaları ve gezinmemeleri uyarısı yapmaya sevk etti.

Öte yandan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Suriye rejimi ve muhalefet arasında uzlaşı sağlanmasına dair Suriyelileri öfkelendiren açıklaması çerçevesinde çok sayıda sivil, koşulların oluşmadığı için yakın gelecekte Esed rejimi ve Türkiye arasında bir yakınlaşma ve muhalefet ile Suriye rejimi arasında bir uzlaşma olmayacağına inanıyor. Çavuşoğlu’nun açıklamaları sonrasında binlerce sivil, geçen cuma günü Suriye’nin kuzey bölgelerinde Türkiye’nin bu yöndeki çabalarını kınamak ve reddetmek için kitlesel gösteriler düzenlemişti.

Rejim güçlerinden kaçan bir subay olan Albay Mustafa Bakur, “Tarafların birbiri ile yakınlaşmak için ortaya koyduğu şartlara bakıldığında, önümüzdeki günlerde gerçek bir yakınlaşma görmenin zor olduğunu düşünüyorum” dedi. Türkiye’deki seçimler öncesinde Rusya ve İran’ın, bazı şartlarından vazgeçmesi amacıyla ‘üzerindeki baskıyı yoğunlaştırmak için’ Türkiye’nin ekonomik ve güvenlik istikrarına olan ihtiyacından yararlanacağını dile getirdi. Ayrıca Rusya ve İran’ın, Türkiye’nin güvenlik koordinasyonu için Suriye rejimi ile asgari düzeyde iletişim kanalları açması amacıyla Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullardan fayda sağlayacağını vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya