Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Kontrol ve Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu yeni davaların ayrıntılarını açıkladı

Suudi Arabistan Kontrol ve Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu yeni davaların ayrıntılarını açıkladı

Cuma, 19 Ağustos, 2022 - 07:15
Suudi Arabistan Kontrol ve Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu, yolsuzluk yapan herkesi izlemeye devam ediyor (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Kontrol ve Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu (Nazaha), son dönemde çok sayıda ceza davası açıldığını ve sanıklar hakkında yasal prosedürlerin tamamlanması için çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Nazaha’dan yapılan açıklamaya göre söz konusu kişilerin gözaltına alınma gerekçeleri şunlar;

Devlete ait bir şirketten emekli bir vatandaş, 34 milyon 900 bin riyal karşılığında müteahhitlik şirketlerine şirket ürünleri hakkında bilgi sızdırarak görevini kötüye kullandı.

Bu kişi, akrabaları adına ticari kuruluşlar kurarak, aldığı rüşvetleri Suudi Arabistan içindeki ve dışındaki kişisel banka hesaplarına aktarmak amacıyla sahte faturalar düzenledi.

Bir diğer davada, valiliklerden birinde bulunan bir karakolda çalışan 3 polis memuru ve memurlardan birinin oğlu adına kayıtlı ticari bir kuruluşta çalışan 2 Arap uyruklu kişiden oluşan çete, yasaklanmış kargo (havai fişek) konteynerinin bir limandan ülkeye girmesine izin verilmesi karşılığında nakit olarak 1 milyon 300 bin riyal ödedi.

Valiliklerden birine bağlı bir merkez başkanı, bir vatandaştan kardeşini merkezde çalıştırması karşılığında 435 bin riyal ve 2 araba aldı.

5 kişi, bir banka çalışanına ellerinde bulunan 7 milyon 215 bin 965 riyal nakit parayı yatırma karşılığında para teklif etti.

Bir şirkette çalışan Arap uyruklu bir mühendis, Mescid-i Haram’ın güvenlik ve yangın sistemlerinin bakımını yapan taşeron bir şirketin mali ödemelerini takip etme ve diğer sözleşmeleri verme vaadi karşılığında anlaşılan 500 bin riyalden 115 bin riyali alırken suçüstü yakalandı.

Bir üniversite çalışanı, ülkede bir şirkete sahip olan Arap uyruklu bir kişiden, şirketin üniversiteden 8 milyon 185 bin riyal değerinde sözleşmeler alması karşılığında 107 bin riyal aldı.

Bölgelerden birinde Sağlık İşleri İdari ve Mali İşler Başkanı ve bir çalışan, yasadışı olarak 95 bin riyal değerinde bir çek düzenledi.

Bir vatandaş ve ülkede ikamet eden biri, Suç Delilleri Departmanı’nın bir çalışanına babalık kanıtı evraklarını değiştirme karşılığında 60 bin riyal ödedi.

Arap uyruklu 3 kişi, bir banka çalışanına 1 milyon 403 bin riyal depozitoyu kolaylaştırma karşılığında 7 bin 700 riyal teklif ederken suçüstü yakalandı.

Bölgelerden birinde bulunan Silahlı Kuvvetler Hastanesi’nde çalışan 2 subay ve Asya uyruklu bir kişi, hastane deposundan reçetesiz ilaç sattı.

Ulaştırma ve Lojistik Hizmetleri Bakanlığı çalışanı bir kişi, aynı yerde yol projesi olmasına rağmen, bir vatandaşın sahip olduğu bir araziye itiraz olmadığına ilişkin Genel Mahkeme’ye yanlış bilgi içeren yazı vermesi karşılığında para aldı.

Bölgelerden birinde bulunan Trafik departmanında görevli bir memur, kamyonların yoğun saatlerde geçmesine izin verme karşılığında para aldı.

Valiliklerden birinde yer alan bir belediyenin çalışanı, resmi evrakları kolaylaştırma ve belediye belgelerini sızdırma karşılığında vatandaştan para alırken suçüstü yakalandı.

Nazaha, zimmetine para geçiren ve kişisel çıkarı için makamını kullanan, çalıştığı kurumdan ayrıldıktan sonra bile kamunun çıkarlarına zarar veren kişileri takip ve kontrole devam edeceklerini açıkladı.

Mali ve idari yolsuzluk vakalarının zaman aşımına uğramaması için özel çaba sarf edildiğini vurgulayan Nazaha, kuralları ihlal edenler için yasanın öngördüğü hükümlerin kayıtsız şartsız uygulanacağının altını çizdi.


Editörün Seçimi

Multimedya