Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rabıta Genel Sekreteri İsa, ‘medeniyetler çatışması’ konusunda uyardı

Rabıta Genel Sekreteri İsa, ‘medeniyetler çatışması’ konusunda uyardı

Salı, 30 Ağustos, 2022 - 12:45
Dr. İsa, en büyük Avrupa Gençlik Forumu’nda konuşuyor (Şarku’l Avsat)

Dünya İslam Birliği (Rabıta) Genel Sekreteri Dr. Muhammed el-İsa, Samuel P. Huntington’un ‘Medeniyetler Çatışması’ adlı kitabında öne sürdüğü kaçınılmaz medeniyetler çatışması teorisini şiddetle eleştirdi. İsa, insanı görmezden gelmenin ‘bir dizi aşırı ideolojinin doğduğu böyle bir teori ürettiği’ konusunda uyardı.

Birliğin ve ortaklarının, ‘medeniyetler çatışması’ kavramına alternatif olarak ‘medeniyetler ittifakını’ ilan ettiğine dikkat çeken Muhammed el-İsa, Birleşmiş Milletler’in (BM) nihayet bu konunun önemini kavradığını ve bunun için uluslararası bir örgüt kurduğunu belirtti.

Muhammed el-İsa, İtalya’nın ev sahipliği yaptığı ve Avrupa gençliğinin halklar arasındaki dostluğu teşvik etmek için en büyük buluşması olan Rimini Forumu’nda konuştu.

Gençler, dini, siyasi ve entelektüel liderler, akademisyenler, aydınlar ve üniversite öğrencilerinden oluşan geniş bir Avrupalı ​​dinleyici topluluğu, Dünya İslam Birliği Genel Sekreteri’nin konuşmasını dinledi.

Genel Sekreter Dr. Muhammed el-İsa, Huntington’un medeniyetler çatışması üzerine yazdığı kitabın rekor sayıda basım ve çeviriye ulaştığını, radikal teorisinin alkışlandığını ve Doğu ve Batı’daki birçok tarafça desteklendiğini belirtti.

Konuşmasına bu tür küresel forumların önemine dikkat çekerek başlayan Dr. İsa, “Uluslar ve halklar arasındaki yakınlaşmanın, anlayışın ve işbirliğinin önemi konusunda farkındalığı artırmaya, çatışma ve medeni çatışmanın kaçınılmazlığı teorisinin yanı sıra nefret ve ırkçılık sloganlarına değinmeye katkıda bulunurlar” dedi.

Genel Sekreter, her insanın inanç değerini temsil eden din duygusunun hissedilmesinin önemli olduğunu söylerken, bu şekilde varlığın akıl, hikmet ve değerinin hissedildiğini vurguladı. Dr. İsa ayrıca, insanlar arasındaki ahlaki ortaklıkları temsil eden genel değerlerin aslında her insanda bulunan saf içgüdünün bazı izlerinin yansıması olduğuna dikkati çekti.

İnsanlık tarihinin birçok polemik ve felsefe içerdiğini ifade eden Dr. Muhammed el-İsa, ancak aralarında ahlaki ortaklıklar kaydedildiğini söyleyerek, insanın ‘bu inançtan sıyrılması’ ya da ‘ahlaki değerlerin kendisine bahşettiği ve onu diğer canlılardan ayıran bu güdüyü ve içsel inanç dürtüsünü yok sayması’ durumunda, kendisini muğlak ve absürt bir açıklama ile karşı karşıya bulduğunu dile getirdi.

Dr. İsa, bilgi üzerine benzersiz bir öneri sunan ünlü İtalyan bilgin, filozof ve din adamı Luigi Giussani başta olmak üzere dini ve felsefi alanlarda büyük katkıları olan en önde gelen Batılı düşünürlerin bazılarının fikir ve sözlerinin analitik bir eleştirisini de sundu.

Özgürlük konusuna da değinen Dr. Muhammed el-İsa, özgürlük meselesinin dini ve insani değerlerde temel bir dayanağı temsil ettiğini ve özgürlüğün gerçek anlamının ‘ülkelerin yasalarında ve toplumsal değerlerinde olduğunu’ vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya