Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Senegalli Batili, BM Libya Özel Temsilciliği görevini devralmaya yakın

Senegalli Batili, BM Libya Özel Temsilciliği görevini devralmaya yakın

Guterres, Birlik Hükümetinin itirazını dikkate almayarak Batıli’nin ismini ortaya attı
Cuma, 2 Eylül, 2022 - 06:15
Senegalli diplomat Abdullah Batili (Twitter)

Slovakyalı diplomat Jan Kubis’in geçtiğimiz Aralık ayında istifasının ardından boşalan BM Libya Özel Temsilciliği görevini Senagalli diplomat Abdullah Batıli’nin devralması bekleniyor.

Şarku'l Avsat'a konuşan Libyalı kaynaklar, konuya ilişkin, “BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Libya Ulusal Birlik Hükümeti'nin itirazlarını göz ardı ederek Batıli'yi Libya BM misyonu özel temsilcisi olarak atama kararı verdi. Guterres, ayrıca, BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerine karar hakkında bilgi verdi.Senegalli diplomatın atanmasına ilişkin resmi duyuru, kararın onaylanmasından sonra yapılacak.” dediler.

Eski BM Libya Özel Temsilcisi elçisi Kubis'in görevinden istifa etmesinden bu yana BM Güvenlik Konseyi oturumlarında konuşulanlar ve konuya ilişkin istişareler de dâhil olmak üzere kulisler, görevi devralacak temsilcinin milliyeti, özellikle de Afrika kökenli biri olma olasılığı ile ilgili tartışmalara sahne oluyordu.

Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklar, söz konusu atama ile ilgili olarak, “Afrika Birliği daha önce Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne, Libya özel temsilciliğine bir Afrikalının atanmasını önermişti. Teklif, Rusya ve Çin'in de desteğini almıştı. Ancak Ukrayna'daki savaş uluslararası hesapları değiştirdi” dediler.

Uluslararası hanerler, BM Genel Sekreterinin, Güvenlik Konseyi üyelerine, Libya özel temsilciliği görevi için eski Cezayir Dışişleri Bakanı Sabri Bukadum'u önerdiğini, ancak Libya tarafında bu isme muhalefet edildiğini aktardılar.

Fransız John Afrique Dergisi’ne göre, 1947 doğumlu Senegalli Batıli, İngiltere Birmingham Üniversitesi'nde doktorasını tamamladı. Siyaset ve tarih alanlarında telifleri olan Batıli, 1993 yılında ülkesinde cumhurbaşkanlığına aday oldu. 1998 yılına kadar Çevre Bakanı olarak görev yapan Batıli, BM çatısı altında diplomat olarak çalıştı. 2014'ten beri BM Genel Sekreteri'nin Orta Afrika'daki Özel Temsilcisi olarak görev yapıyor.

Abdullah Batıli’nin adı ağustos ayı ortasında ilk kez ortaya atıldığında, Libya Ulusal Birlik Hükümeti itiraz etmişti. Libya'nın BM delegesi Tahir el-Sünni, “Yeni temsilcinin Afrika kökenli olmasını arzu ediyoruz, ancak daha kalifiye bir isim olmalı” demişti. el-Sünni, hükümetinin başlangıçta Batıli'yi reddetme sebebinin, yeni BM temsilcisinin başarılı olması için ismin belirlenme sürecinde Libyalılarla derin ve ciddi müzakereler yapmasının gerekliliği olduğunu ifade etmişti.

Afrika Birliği'nin daha önce öne sürdüğü isimler arasında eski Sudan Dışişleri Bakanı Mustafa Osman İsmail, eski Moritanya Dışişleri Bakanı İsmail Ould Cheikh Ahmed, 2014- 2021 yılları arasında BM Batı Afrika Özel Temsilciliği yapan Ganalı diplomat Muhammed bin Şembas ve Nijerli diplomat Maman Sambo Sidikou da yer aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya