Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail, Şam’da İran lojistik birimini hedef aldı

İsrail, Şam’da İran lojistik birimini hedef aldı

Perşembe, 22 Eylül, 2022 - 09:45
Birim 2250’nin başkanı ve iki üyesinin robot resmi (soldan sağa): Seyyid Rıza, Abdullah Abadi, Maysam Kutbi (Iran International)

Iran International, Birim 2250’deki 3 yetkilinin adını açıkladı.

Muhalif ‘Iran International’ internet sitesi, İsrail’in Suriye’de Tahran ile bağlantılı alanlara son hava saldırısının özel hedeflerini gösteren bilgiler yayınladı.

İsrail, 16 Eylül’ü 17 Eylül’e bağlayan gece geç saatlerde Suriye’deki Şam Uluslararası Havalimanı’na ve başkentin güneyindeki diğer alanlara hava saldırıları düzenlemiş ve Şam’da İran Devrim Muhafızlarına bağlı özel bir İran lojistik kurumu olan ‘Birim 2250’yi hedef almıştı.

Birim 2000’nin bir alt grubu olarak kurulan birliğin merkezi Şam’da bulunurken, başkent, Lazkiye, Hama, Halep ve Deyr-i Zor da dahil Suriye’nin birçok bölgesinde de çok sayıda ofisi bulunuyor.

İnternet sitesi, birimin İran’dan ekipman, silah ve personel temin ederek, bunları ülke genelindeki İran destekli Lübnanlı milislere tedarik etmekten sorulu olduğunu belirtti. Ayrıca birim, üst düzey İranlı yetkililere ve ailelerine Suriye’ye geldiklerinde eşlik etmek ve onları ağırlamakla görevli. Bu görev, genel olarak Suriye’deki üst düzey makamlarla koordineli olarak yürütülüyor.

İsrail son saldırıda depoları, otoparkları ve birimin ana ofisi hedef alındı. Suriye Resmi Haber Ajansı’nın (SANA) askeri bir kaynağa dayandırdığı haberinde saldırının 5 askerin ölümüne ve maddi hasara yol açtığı belirtildi.

Iran International, birimin ‘Seyyid Rıza’ olarak anılan bir kişinin gözetimi altında oluğunu söylerken, ofisin diğer çalışanlarının Abdullah Abadi ve Maysam Kutbi olduğunu belirtti. Seyyid Rıza, Şam şubesinin başında buluyor. Uzun yıllar boyunca bölgedeki faaliyetleri hususunda İran’ın ana unsurlarından biriydi daha önce birkaç yıl Tahran’daki ‘birimin’ temsilcisi olarak çalıştı.

Abdullah Abadi ise özellikle İran’dan Suriye’ye yolcu uçuşlarında bavullar aracılığı ile silah taşımaktan sorumlu ve ‘birimin’ deneyimli üyelerinden biri. Maysam Kutbi de İran ile Suriye arasında personel ve silah transferinden sorumlu. Daha önce İran Devrim Muhafızları’nın yurtdışı kolu olan Kudüs Gücü’ne bağlı Birim 190’da benzer bir pozisyonda görev yapmıştı.

Diplomatik ve bölgesel istihbarat kaynaklarından Reuters’a yapılan açıklamaya göre İsrail, ‘İran’ın hava tedarik hatlarını kullanmasını’ ve ‘Hizbullah da dahil olmak üzere Suriye ve Lübnan’daki müttefiklerine silah teslimatını’ engellemek için Suriye’deki havaalanlarına yönelik saldırılarını yoğunlaştırdı. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre Tahran, askeri teçhizatı kuvvetlerine ulaştırmanın güvenilir bir yolu olarak hava taşımacılığını kullanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya