Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Apple, Çin’e bağımlılığı azaltmak istiyor: iPhone 14 Hindistan’da üretilecek

Apple, Çin’e bağımlılığı azaltmak istiyor: iPhone 14 Hindistan’da üretilecek

Salı, 27 Eylül, 2022 - 12:15
Şu anda iPhone üretim hattı ağırlıklı olarak Çin'de bulunuyor (Reuters)

Teknoloji devi Apple dün (Pazartesi), üretimi çeşitlendirme ve Çin'e olan bağımlılığı yavaş yavaş azaltma politikası kapsamında yeni iPhone 14’ün üretimini Hindistan'a kaydırmaya başladı.

AFP’nin haberine göre, Apple kısa bir açıklamada "Hindistan'da (iPhone 14) telefonlar üretmekten heyecan duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu duyuru, Apple'ın akıllı telefonlarının yeni sürümünü piyasaya sürmesinden haftalar sonra geldi.

Canalys Technologies analisti Sanyam Chaurasia, Apple’ın Hindistan'da iPhone 14 telefonlarını önceki modellere göre çok daha erken üretmeye başlayacağını söyledi.

Şu anda iPhone üretim hattının merkezi ağırlıklı olarak Çin'de, ancak analistlere göre ülkenin pandemi ve ABD ile yaşanan gerilim üretimi engelliyor.

Kaliforniya merkezli şirket, Hindistan'ın eski iPhone modellerini güneydeki Tamil Nadu eyaletinde bir fabrikası bulunan Foxconn gibi Tayvanlı üreticiler aracılığıyla yapıyor.

Chaurasia, AFP'ye verdiği demeçte, "Son iki yılda Apple, Hindistan'a güvenerek üretim zincirinin çeşitlendirilmesini hızlandırdı” dedi.

Apple'ın kararı, Başbakan Narendra Modi'nin yabancı şirketleri ülkesinde mal üretmeye teşvik eden "Hindistan'da Üretildi" stratejisini destekleyecek.


Editörün Seçimi

Multimedya