Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiliz şirketler Libya petrol sektöründe yeniden çalışacak mı?

İngiliz şirketler Libya petrol sektöründe yeniden çalışacak mı?

Perşembe, 29 Eylül, 2022 - 14:45
Trablus Limanı’ndaki İngiliz donanma gemisi. (Libya'daki İngiliz Büyükelçiliği)

Libya Ulusal Birlik Hükümeti (UBH) Petrol ve Gaz Bakanı Muhammed Ahmed Avn, İngiltere'nin Trablus Büyükelçisi Caroline Hurndall ile bir araya gelerek İngiliz şirketlerinin ülkenin petrol sektöründe yeniden çalışmaya başlama olasılığını görüştü.

Libya Petrol ve Gaz Bakanlığı’nın bildirdiğine göre Bakan Avn, bakanlıktaki çalışanların da katılımıyla İngiltere'nin Trablus Büyükelçisi Caroline Hurndall ve beraberindeki heyeti ofisinde ağırladı. Avn ve Hurndall, İngiliz şirketleri için iş birliği alanlarını, Libya petrol ve gaz sektöründe çalışmaya yeniden başlayıp başlamayacaklarını, önde gelen İngiliz şirketlerinin kara ve deniz alanlarında petrol ve gaz arama çalışmalarına katılımları olasılığını ele aldı.

Libya devletinde, bilhassa petrol ve gaz sektöründe yürürlükte olan yasalar çerçevesinde iki ülke arasındaki ortak iş birliği mekanizmalarına işaret eden Avn, akıcı enerji geçişinin önemine, Libya devletinin ve Petrol ve Gaz Bakanlığı’nın karbon emisyonlarını azaltma taahhüdüne dikkat çekti.

Bakanlığın Ulusal Petrol Kurumu'nun da katkılarıyla Libya’ya devletine bir vizyon hazırlamak için devletin çeşitli kesimlerinden bir komite oluşturduğu bilgisini veren Avn, İngiltere'nin Libya'nın istikrarına katkı sağlamadaki ekonomik ve siyasi rolünün önemini vurguladı.

Libya'nın güvenliğinin ve ekonomik istikrarının önemine dikkat çeken Büyükelçi Hurndall da İngiliz şirketlerinin enerji geçişi ve yenilenebilir enerjilerin kullanımı için gelecekteki iş birliği alanlarında katkı sağlamaya hazır olduğuna ifade etti.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre İngiliz Büyükelçiliği, dün sabah, amfibi hücum gemisi HMS Albion’un sabah saatlerinde Trablus'a demir aldığını açıkladı. Bu gelişmenin bir İngiliz Kraliyet Donanması gemisinin sekiz yıl aradan sonra gerçekleştirdiği ilk Libya ziyareti sayıldığına dikkat çekildi. Büyükelçilik tarafından yapılan açıklamada, gemi mürettebatının Libya Donanması'ndaki mevkidaşlarıyla bir araya gelmeyi sabırsızlıkla beklediği belirtildi. Aynı zamanda Birleşik Krallık'ın ülkedeki istikrarı pekiştirmek için Libya'daki tüm ortaklarıyla birlikte çalışmaya kararlı olduğu kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya