Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye’deki Rus hava saldırıları Ukrayna’da savaşın başlamasından bu yana azaldı

Suriye’deki Rus hava saldırıları Ukrayna’da savaşın başlamasından bu yana azaldı

Cuma, 30 Eylül, 2022 - 15:00
Suriye’nin kuzeydoğusundaki Rus kuvvetleri (AFP)

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) bugün bildirdiğine göre, Rusya’nın Suriye’de düzenlediği hava saldırılarının yoğunluğu ve bunlardan kaynaklanan ölü sayısı, Ukrayna’da savaşın başlamasından bu yana azaldı.

AFP’nin haberine göre, SOHR bu yıl içinde 28’i sivil, geri kalanı DEAŞ unsuru olmak üzere 241 kişinin Rus hava saldırıları sonucunda öldüğünü tespit etti.

Bu, 30 Eylül 2015’te Rusya’nın Suriye’de askeri müdahalesinin başlamasından bu yana en düşük yıllık ölüm oranı oldu.

SOHR, Şubat sonundan bu yana Ukrayna’ya karşı savaşın başlaması ve Rus güçlerinin orada meşgul olmasının ardından Suriye’deki Rus rolünün genel olarak zayıfladığına dikkat çekti.

Bu da, radikal örgütün unsurlarını hedef aldığı için Rusya’nın Suriye çölüne yönelik hava saldırılarının yoğunluğunda önemli bir azalmaya yol açtı.

Moskova, Suriye’de çatışmanın başladığı Mart 2011'den bu yana siyasi, diplomatik, ekonomik ve askeri olarak Şam’ın en önde gelen destekçisi oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya