Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin filmi Toza Dönüş, gişe başarısına rağmen sinemalardan kaldırıldı

Çin filmi Toza Dönüş, gişe başarısına rağmen sinemalardan kaldırıldı

Ortadan kaybolması, filmin Çin'in yaklaşan Kongre toplantısı nedeniyle sinemalardan çekildiği söylentilerine yol açtı
Cumartesi, 1 Ekim, 2022 - 08:45
(Mappeal TV/YouTube)

Çin yapımı Toza Dönüş, gişede 14 milyon dolar kazandırmasına rağmen ülke sinemalarından kayboldu.

Filmin vizyona girmesinden sadece birkaç hafta sonra tüm sinemalardan çekildiği ve tüm yayın platformlarından kaldırıldığı bildirildi. Yerel Çin basınına göre, Weibo'da filmden bahsetmek de yasaklandı.

Toza Dönüş, Li Ruijun'un yazıp yönettiği Çin yapımı bir drama filmi.

Resmi sinopsise göre filmin hikayesi "Ma Youtie ve Cao Guiying'in Kansu kırsalındaki yaşamlarını" ele alıyor:

"Guiying engelli, kısır, ailesi tarafından kötü muamele görmüş ve Çin kırsalında kadınların normal evlenme yaşını geçmiş. Aileleri ikisi arasında bir evlilik ayarlıyor ve birbirlerine aşık oluyorlar."

SCMP'ye göre film, ülkenin ekonomik büyümesinin ve hızlı kentleşmesinin etkisini bir taşra köyündeki bastırılmış bir çiftin yaşamları üzerinden inceliyor.

The Independent'ta yer alan habere göre, filmin yapımcılarından Wang Tianye, basın kuruluşuna yaptığı açıklamada "[filmi engelleyecek] resmi belgeyi almadıklarını" söyledi.

Tianye "Bunun nedenini anlamıyoruz" dedi.


"Bu nedenle filmin mümkün olan en kısa sürede seyircilere geri dönmesini umuyoruz."

Toza Dönüş, dünya prömiyerini 2022 Berlin Film Festivali'nde gerçekleştirdi. Film Ağustos 2022'de de Birleşik Krallık'ta, Edinburgh Fringe Festivali'nde gösterildi.

Eleştirmenlerden övgü dolu incelemeler alan film, Çin'deki kırsal yaşamı dürüstçe tasvir etmesiyle övüldü. Ancak filmi ülkeyi kötü resmetmekle suçlayan milliyetçilerden de bolca eleştiri topladı.

Ortadan kaybolması, filmin Çin'in yaklaşan Kongre toplantısı nedeniyle sinemalardan çekildiği söylentilerine yol açtı. Yetkililer, istikrar ortamı sağlamaları için Pekin'in baskısı altında.

Önceki günlerde filmin kaldırılmasıyla ilgili bir etiket, Çin sosyal medya platformlarında trend olmuştu ancak çok fazla yorum görünmüyordu.

Haberlere göre etiket daha sonra Weibo'nun "ilgili yasalar, yönetmelikler ve politikalar nedeniyle" aranamaz olduğunu belirttiği hata mesajıyla sansürlendi.

Görünen yorumlardan biri şöyleydi:

"Cefayı saklarsan cefa yok olur."

Bir diğeri ise şöyle diyordu:

"Gerçek olmak için mutlu, gelişen bir aile ortamı mı olmak zorunda?"


Editörün Seçimi

Multimedya