Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

NASA'nın Hubble Teleskobu uzak galaksilerin çevresinde "koruyucu kalkan" tespit etti

NASA'nın Hubble Teleskobu uzak galaksilerin çevresinde "koruyucu kalkan" tespit etti

"Birçok kişi bu malzeme akışlarının nasıl orada olabileceğini açıklamakta zorlanıyordu"
Salı, 4 Ekim, 2022 - 13:45
Beyrut'un kuzeyindeki Lübnan dağlarında çekilen uzun pozlama fotoğrafta görülen Samanyolu (AFP)

The Independent'ta yer alan habere göre NASA'nın Hubble teleskobu uzak galaksilerin çevresinde "koruyucu kalkanlar" tespit etti.

Bu fenomen uzun zamandır bilim insanları tarafından teorize ediliyordu ancak var olduğu ilk kez doğrulandı.

Samanyolu'nun en büyük komşuları Büyük ve Küçük Macellan Bulutları olarak biliniyor ve bunlar uzayda dönüp dururken zor zamanlar geçiriyor. Sadece birbirlerinin yörüngeleri tarafından değil, Samanyolu'nun kendisi tarafından da birbirinden ayrılıyorlar.

Ancak bu galaksiler yine de bir arada, bozulmadan kaldı ve hatta yeni yıldızlar yaratıyor.

Colorado College'da doktor öğretim üyesi Dhanesh Krishnarao, "Birçok kişi bu malzeme akışlarının nasıl orada olabileceğini açıklamakta zorlanıyordu. Eğer bu gaz bu galaksilerden çıkarıldıysa, nasıl hâlâ yıldız oluşturuyorlar?" dedi.

Bilim insanları, çarpışmalar sırasında içeriklerinin güvende tutulabilmesi için bu galaksilerin bir şekilde korunması gerektiğini düşünüyordu. Şimdiyse araştırmacılar nihayet bu korumayı gördü: Geniş, kozmik bir tampon.

Bu, gazdan yapılmış kozmik bir koza gibi çalışıyor ve bazı darbeleri emebiliyor.

Krishnarao yaptığı açıklamada, "Galaksiye geçmeye çalışan her şeyin önce bu materyalden geçmesi gerekiyor, böylece tampon bu darbenin bir kısmını emebiliyor. Ek olarak, korona çıkarılabilen ilk malzeme.Koronadan biraz vazgeçerek galaksinin kendi içindeki gazı koruyorsunuz ve yeni yıldızlar oluşturabiliyorsunuz" dedi.

Bilim insanları, koronanın muhtemelen milyarlarca yıl önce çöken ve galaksiyi oluşturan bir gaz bulutunun kalıntıları olduğunu söyledi.

Bilim insanları yıllardır böyle bir korumanın varlığını öngörüyordu. Ancak yeni araştırmayla bu, doğrudan ilk kez görüldü.

Keşif, bilimsel dergi Nature'da yayımlanan "Bir Magellan Koronasının Gözlemleri" adlı yeni bir makalede bildirildi.


Editörün Seçimi

Multimedya