Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Avustralya onlarca vatandaşını Suriye’den geri almaya hazırlanıyor

Avustralya onlarca vatandaşını Suriye’den geri almaya hazırlanıyor

Avustralya, Suriye'de gözaltına alınan onlarca vatandaşını alacak
Salı, 4 Ekim, 2022 - 13:45
El-Haseke'deki el-Hol kampı, aralarında “IŞİD” örgütüne ait aile üyeleri de dahil olmak üzere binlerce yerinden edilmiş kişiye ev sahipliği yapıyor (EPA)

Avustralya hükümeti yaptığı açıklamada, Suriye’nin kuzeyinde DEAŞ militanlarının aileleri oldukları için gözaltında tutulan onlarca Avustralya vatandaşı kadın ve çocuğun anavatanlarına geri getirileceğini açıkladı. Sidney yönetimi önceliklerinin ise tüm Avustralya halkının güvenliği olduğunu vurguladı.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre Londra merkezli The Guardian gazetesi Sidney hükümeti Suriye’deki kamplardan yaklaşık 20 Avustralyalı kadın ve 40 çocuğu geri getirmeye karar verdiğini aktardı. Avustralya yönetimi ise haberi doğrulamadı.

Söz konusu Avustralyalı kadın ve çocuklar, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) 2019 yılında Suriye'nin doğusundaki son kalelerinde DEAŞ'ı mağlup ettiklerini açıklamasından bu yana Kürt Özerk Yönetimi tarafından yönetilen el-Hol ve Roj kamplarında barınıyor.

Avustralya İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada "Avustralya hükümetinin en büyük önceliği, ulusal güvenlik tavsiyelerine dayanarak Avustralyalıları ve Avustralya'nın ulusal çıkarlarını korumaktır" ifadeleri kullanıldı.

Uluslararası örgütlerin, özellikle el-Hol kampındaki "feci" koşullara ilişkin tekrar tekrar çağrılarına ve uyarılarına rağmen, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere çoğu ülke, vatandaşlarını geri almayı reddediyor. Fransa dahil birçok Avrupa ülkesi, DEAŞ militanlarının çocuklarından sınırlı sayıda yetimi kurtarmakla yetindi. Çünkü bu insanları almak, güvenlik risklerine işaret eden önceki hükümet politikalarına tezat oluşturuyor.

Orta solda yer alan Başbakan Anthony Albanese hükümeti geçen Mayıs ayında yapılan seçimleri kazandı.

Çevre Bakanı Tanya Plibersek, Channel 7 televizyonuna verdiği demeçte, "Dünyanın en tehlikeli yerlerinden birinde yaşayan yaklaşık 40 Avustralyalı çocuk var. Özellikle çocukların Avustralya'ya döndüklerinde psikolojik yardım almalarının çok önemli olduğunu düşünüyorum" dedi.

Save the Children Vakfı'nın Avustralya Yürütme Başkanı Matt Tinkler, kadınları ve çocukları iade alma kararı konusunda "çok iyimser" olduğunu söyledi. Tinkler, ABC Radyosu ile yaptığı röportajda, "Bu ortam, çocuklar için çok tehlikeli" dedi.

Kızı ve üç torunu Suriye'de bir kampta bulunan Kemal Debbusi ise onları geri alma planı hakkında bilgilendirilmediğini, ancak haberi memnuniyetle karşıladığını söyledi. Debbusi, ABC'ye yaptığı açıklamada, "Bütün ebeveynlerin dileği, çocuklarının güvende olmasıdır" dedi.

Eski İçişleri Bakanı Karen Andrews, Avustralyalıları geri alma planını "endişe verici" olarak nitelendirdi ve ABC'ye, radikalleşmediklerinden emin olmak için dönüşlerinde kadınların izlenmesi gerektiğini söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya