Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Astronot Cristoforetti, kız çocuklarına uzay deneyimlerini anlattı

Astronot Cristoforetti, kız çocuklarına uzay deneyimlerini anlattı

Çarşamba, 5 Ekim, 2022 - 08:15
Samantha Cristoforetti soruları yerçekimsiz ortamda, oyuncak bebeği ile cevapladı. (Reuters)

Uluslararası Uzay İstasyonu'nu komutan eden ilk Avrupalı olan İtalyan astronot Samantha Cristoforetti, kız çocukların uzayla ilgili sorularına oyuncak bebek eşliğinde cevap verdi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre Cristoforetti, Avrupa'nın farklı yerlerinden 8-11 yaşları arasındaki 5 kız çocuğunun Uluslararası Uzay İstasyonu’nda gerçekleştirilen deneylere ilişkin sorularını yanıtladı.

Cristoforetti soruları yanıtlarken kendisi ve astronot kıyafetleri giydirilmiş oyuncak bebek, yer çekimsiz ortamdaydı.

45 yaşındaki Cristoforetti, çocukların ‘neden astronot olduğu’ sorusuna şu yanıtı verdi:

"Büyüdüğümde gece gökyüzüne, uzaya uçma fikrine, macera ve keşif duygusuna hayran kaldım. Sonra bilim ve teknoloji ile ilgilenmeye başladım ve ondan sonra uçmayı çok sevdim. Arkasından havacılık mesleğine başladım. Astronot olmak, tüm bu duygu ve ilgileri bir araya getiriyor.”

Pazartesi günü yayınlanan video röportaj, kız çocuklarına bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında kariyerlerine başlamaları için ilham vermeyi amaçlayan bir proje kapsamında gerçekleştirildi. Röportaj ayrıca Dünya Uzay Haftası'na da denk geldi.

Etkinlik, genç kızları ve çocukları uluslararası çapta rol modelleriyle buluşturan bir yardım kuruluşu olan Inspiring Girls International tarafından düzenleniyor.

"Mattel" şirketi, 2019 yılında astronot Cristoforetti’nin Barbie bebeğini tasarladı ve 2021'de de satışa çıkardı. Şirket kârının bir kısmını yardım kuruluşlarına bağışladı.

Astronot kostümü giydirilmiş ilk oyuncak bebek 1965'te yapıldı. Proje, 1960'larda ilk Amerikalı erkek astronotları yörüngeye yerleştiren ve gelecekteki uzay görevlerinin yolunu açan Mercury programı kapsamında gerçekleştirildi.


Editörün Seçimi

Multimedya