Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kuzey Kore, Japonya Denizi’ne 2 füze fırlattı

Kuzey Kore, Japonya Denizi’ne 2 füze fırlattı

Japonya Başbakanı, yaşananların kabul edilemez olduğunu açıkladı
Perşembe, 6 Ekim, 2022 - 10:15
Güney Kore ve ABD tatbikatı sırasında bir füze fırlatılmıştı (AFP)

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Kuzey Kore’nin son balistik füze denemelerinin ‘kabul edilemez’ olduğunu açıklarken, Güney Kore ise Pyongyang’ın Japonya Denizi olarak da bilinen Doğu Denizi’ne iki adet kısa menzilli balistik füze fırlattığını belirtti.

Kuzey Kore’nin son füze denemesi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) New York’ta Pyongyang’ın orta menzilli balistik füze fırlatmasını görüşmesinden iki gün sonra gerçekleşti. Söz konusu füzeler, Pasifik Okyanusu’na düştü.

Güney Kore ve ABD, denizdeki sahte hedeflere dört adet kısa menzilli balistik füze ateşleyerek Pyongyang’a yanıt verdi.

Tokyo’daki Savunma Bakanlığı’nın yayınında paylaşılan Patriot sistemi (AFP)

Güney Kore, ABD’nin nükleer enerjili uçak gemisi USS Ronald Reagan’ın Doğu Denizi’ne döneceğini açıkladı. Gemi, geçtiğimiz ay Güney Kore donanması ile ortak tatbikatlarda kullanılmıştı.

Nükleer silahları olan Pyongyang, bu yıl çok sayıda füze fırlatma denemesi gerçekleştirdi. Geçtiğimiz hafta, dört adet kısa menzilli balistik füze fırlatılmıştı.

Pyongyang ve Washington, müzakereleri durdurmuştu. Pyongyang, yasaklı silah denemelerini hızla arttırarak bu yıl rekor sayıda deneme gerçekleştirdi. Kuzey Kore Parlamentosu, nükleer veya nükleer olmayan bir tehdit ile karşı karşıya kalınması durumunda nükleer silahların kullanımını düzenleyen yasayı kabul etmişti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kuzey Kore’nin balistik füze denemelerini ‘gerilimi tırmandırma’ olarak görürken ABD Başkanı Joe Biden ve Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Kuzey Kore’yi sert bir şekilde kınadı.

Kuzey Kore Haber Ajansı KCNA’da yer alan habere göre Pyongyang, ABD ve müttefiklerinin BMGK’da füze denemelerinin ele alınacağı bir oturum düzenlenmesi teklifine tepki gösterdi.


Editörün Seçimi

Multimedya