Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sırbistan’dan Suudi Arabistan’a Expo 2030 desteği

Sırbistan’dan Suudi Arabistan’a Expo 2030 desteği

“Expo 2030”a ev sahipliği yapmaya aday olan Suudi Arabistan, Sırbistan’ın destek kararını takdir ediyor
Perşembe, 6 Ekim, 2022 - 08:30
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı ve Sırp mevkidaşı basın toplantısında (SPA)

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, Ülkesinin “Expo 2030”da düzenlenecek olan dünya fuarına ev sahipliği yapma adaylığını, Sırbistan’ın desteklemesini memnuniyetle karşıladığını ifade etti. Resmi bir ziyarette Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç’in Suudi mevkidaşı Prens Faysal bin Ferhan ile Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bulunan genel merkezde yaptıkları basın toplantısının ardından konuşan Ferhan, Sırp mevkidaşıyla bir araya geldiği bu buluşmanın, Suudi Arabistan’ın Sırbistan ile yaşanan hadiselere göre olumlu yönde ivme kazanmış ilişkilerini derinleştirme konusundaki samimi arzusunu pekiştirdiğini ifade etti.

Ayrıca Selakoviç, Suudi Arabistan, Rusya-Ukrayna arasında yaşanan krizin uluslararası barış ve güvenliği artıracak, krizin ekonomik sonuçlarını ve küresel enerji arzını azaltacak iki devlet arasındaki ilişkileri güçlendirecek olan barışçıl adımların tümüne verdikleri desteği vurguladı.

Suudi bakan, mevkidaşıyla yaptığı toplantıda Suud’un 2030 vizyonu doğrultusunda tüm sektörlerde yatırımı artırma fırsatlarına işaret ederek, 2021 yılında 2020’ye kıyasla yüzde 88’e ulaşan, Suudi Arabistan ile Sırbistan arasındaki ticaret değişim oranlarındaki kayda değer artışa övgüde bulundu.

Sırbistan Dışişleri Bakanı, iki ülke arasındaki ilişkilerin yaklaşık on yıl önce başlamasından bu yana, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı’yla ilk resmi ziyaret olan bu tarihi ve sembolik ziyaretten duyduğu büyük mutluluğu dile getirdi.

Şarku’l Avsat’ın Suudi Arabistan haber ajansı SPA’dan aktardığı habere göre Selakoviç, ülkesinin Suudi Arabistan ile olan ilişkilerini güçlendirmeye ve pekiştirmeye çalıştığını, özellikle Suudi Arabistan’ın son birkaç yılda veliaht Prens Muhammed bin Selman ve Başbakan’ın kalkınma planlarının bir sonucu olarak önemli ölçüde bir refah kaydettiğini açıkladı. Özellikle bugün G20’nin aktif üyesi olan Suudi Arabistan 2030 yılına kadar dünyanın en önde olan on ekonomisi arasında yer almayı hedefliyor.

Bu yıl Suudi Arabistan ve Sırbistan ilişkilerin dinamikliğini ve gücünü yansıtan farklı sebeplerle birkaç kez Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı’yla bir araya geldiğini belirten Sırbistan Dışişleri Bakanı, daha önce yaptıkları görüşmelere işaret ederek bugün Rusya-Ukrayna krizinin olumsuz etkileri nedeniyle barışçıl çabaları desteklemek gerektiğini belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya