SJAC, Suriye rejimini ölülerin kimliklerini yok etmek için cesetleri kasten yakmakla suçladı

The Guardian gazetesi tarafından yayınlanan 2013’teki katliama ilişkin bir videodan kesit
The Guardian gazetesi tarafından yayınlanan 2013’teki katliama ilişkin bir videodan kesit
TT

SJAC, Suriye rejimini ölülerin kimliklerini yok etmek için cesetleri kasten yakmakla suçladı

The Guardian gazetesi tarafından yayınlanan 2013’teki katliama ilişkin bir videodan kesit
The Guardian gazetesi tarafından yayınlanan 2013’teki katliama ilişkin bir videodan kesit

Washington merkezli Suriye Adalet ve Hesap Verebilirlik Merkezi (SJAC), Suriye rejim güçlerini öldürülen kurbanların kimliklerini yok etmek için ülkenin güneyindeki toplu mezarlarda kasten cesetleri yakmakla suçladı.
SJAC tarafından hazırlanan raporda, “Suriye hükümeti, bu suçları işlediğini kanıtlayan delilleri yok etmeyi ve kurbanların ailelerini sevdiklerinin akıbetini bilmekten veya cesetleri almaktan mahrum bırakmayı amaçlıyor” denildi.
AFP’nin haberine göre SJAC, Suriye istihbarat servisleri üyelerini ve ordunun Deraa’da sivillere ve sığınmacılara ait en az 15 cesedi yaktığını ve ardından gömdüğünü gösteren 2012 ve 2013 tarihli video klipleri analiz ettiğini belirtti.
SJAC’a göre, birkaç videoda cesetlerin sahiplerinin kimliklerinin tespit edilebileceği her türlü izi silmek için bir askerin cesetlere benzin dökmeden önce kurbanların fotoğraflarını çektiği görüldü.
Rapora göre, cesetler toplu mezara atıldıktan sonra ateşe verildi, rejim unsurları hızla sönmesinler diye cesetlere yavaş yavaş benzin dökmeye devam etti.
Raporda, tamamı sivil giyimli 15 cesedin, Aralık 2012’de Dera’da bir eve düzenlenen baskın sırasında rejim güçleri tarafından vurularak öldürülen sivillere ve asker kaçaklarına ait olduğu belirtildi.
SJAC, söz konusu videoların Suriyeli bir aktivist tarafından gönderildiğini ve aktivistin bunları suç işleyen bir rejim birimine saldıran silahlı bir muhalif gruptan aldığını belirtti.
Rejim, hapishanelerde işkence, tecavüz ve cinsel saldırılardan infazlara kadar insan haklarını ihlal etmekle suçlanıyor.
Suriye rejimi, daha önce de kurbanların cesetlerini yakmakla suçlandı.
The Guardian ve Washington’daki Newslines Institute Nisan ayında, 2013 yılında rejim güçleri tarafından Tadamon’da düzinelerce insanın infazını ifşa eden makaleler ve videolar yayınladı.
Bu videolardan birinde, rejim güçlerinden bir kişinin gözleri ve elleri bağlı insanlara kaçmalarına izin verir gibi yaptığı ancak daha sonra arkalarından vurduğu görüldü.
Videolarda, toplu mezarlara atılan 41 kişinin öldürüldükten sonra yakıldığı da gözler önüne serildi.İsrail hapishanesinden psikolojik rahatsızlık nedeniyle çıkan Bedir Dahlan kimdir?

Bedir Dahlan, İsrail hapishanelerinde başına gelenleri anlattı. (sosyal medya)
Bedir Dahlan, İsrail hapishanelerinde başına gelenleri anlattı. (sosyal medya)
TT

İsrail hapishanesinden psikolojik rahatsızlık nedeniyle çıkan Bedir Dahlan kimdir?

Bedir Dahlan, İsrail hapishanelerinde başına gelenleri anlattı. (sosyal medya)
Bedir Dahlan, İsrail hapishanelerinde başına gelenleri anlattı. (sosyal medya)

Gazzeli genç Bedir Dahlan'ın İsrail hapishanelerinde bir ay geçirdikten sonra maruz kaldığı işkencenin etkilerini açıkça gösteren video ve fotoğrafları sosyal medyada geniş çapta yayıldı.

İsrail ordusu perşembe günü, Gazze Şeridi'nin doğusundaki Kissufim (el-Karara) askeri geçidi üzerinden Gazze Şeridi'nden 33 kişilik tutuklu grubundan Dahlan'ı serbest bıraktı.

Videoda, 30 yaşındaki Bedir Dahlan, çıkık gözleri, zayıf vücudu, yüzünde ve ellerinde işkence gördüğünü gösteren çok sayıda yara ile şok olmuş ve şaşkın görünüyor.

Bedir Dahlan'ın elleri (BBC) Bedir Dahlan'ın elleri (BBC)

Dahlan, sanki mevcut aklî melekeleriyle yaşadıklarını tarif edemiyormuş gibi kekeleyerek, hapishane deneyiminin bir kâbus olduğunu söyledi. Geçirdiği şok nedeniyle konuşmasında anlaşılamayan sözcükler vardı. Dahlan yaşadıklarını tarif etmek için el işaretlerini kullanarak, “Hapishanede beni dövdüler. Otobüste kafamı vuruyorlardı. Ayağa kalkamıyordum... Bacaklarıma ve ellerime vurdular ve beni sertçe dövdüler... Göğüs kafesi kemiğimi kırmak ve çekip çıkarmak istediler” dedi.

Dahlan, “İşkence biçimleri tarif edilemez... Her seferinde öleceğimi hissettim” ifadelerini kullandı.

Dahlan, ailesinin şu anda nerede olduğunu bilmediğini ve bölge sakinlerinden Han Yunus'un savaştan ciddi şekilde zarar gördüğünü duyduğunu belirtti.

Bedir Dahlan kimdir ve neden tutuklandı?

Bedir Dahlan'ın kuzeni Muhammed Haşim Dahlan BBC'ye yaptığı açıklamada, Bedir Dahlan'ın evli ve küçük bir kızı olan 30 yaşında bir Gazzeli olduğunu söyledi.

Kuzen, Dahlan'ın geçmişte herhangi bir akıl sağlığı sorunu yaşamadığını, ancak Refah işgalinden sonra daha da kötüleşen son hastalığına koşulların yol açtığını vurguladı.

Muhammed Haşim, “İlaçlarını alabilmesi için çok çaba sarf ettik ama nafile. Sonuç olarak altı ay boyunca ilaçlarını alamadı, bu yüzden çevresini tanıyamaz hale geldi” dedi.

Muhammed, Bedir'in babası ve kardeşleriyle birlikte Han Yunus'taki el-Aksa Üniversitesi yakınlarında bir çadırda yaşadığını, annesinin ise tedavi için Mısır'a gittiğini belirtti.

Muhammed Haşim, Bedir'in ilaç almadığı için kötüleşen psikolojik durumu nedeniyle yolunu kaybetmesinin ardından, İsrail askerleri tarafından tutuklandığını açıkladı.

Bedir'in hastaneden taburcu edildikten sonra Deyr el-Balah'ta bir okulda olduğuna dair ailesine telefon geldiğini söyleyen Muhammed Haşim, Bedir'in sağlığına kavuşması için psikolojik tedaviye ihtiyacı olduğunu vurguladı.

 Bedir Dahlan'ın fiziksel durumunun yanı sıra psikolojik durumunun da felaket olduğu açık (X)Bedir Dahlan'ın fiziksel durumunun yanı sıra psikolojik durumunun da felaket olduğu açık (X)

Psikolojik durumu felaket

Kötüleşen fiziksel durumuna ek olarak, Bedir Dahlan'ın psikolojik durumu da açıkça felaket. Gazze'deki Aksa Şehitleri Hastanesi'nden bir doktor BBC'ye yaptığı açıklamada, Bedir'in gözaltında tutulduğu süre boyunca maruz kaldığı işkence ve ağır koşullardan kaynaklanan psikolojik bir rahatsızlıktan muzdarip olduğunu söyledi.

Doktor, “Bedir'e işkence yapıldı. Bu da sağlığının ve psikolojik durumunun bozulmasına, aklını ve insanlığını kaybetmesine neden oldu. Artık düzgün davranamıyor” ifadelerini kullandı.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik savaşının başlangıcından bu yana İsrail ordusu aralarında kadın, çocuk ve sağlık personelinin de bulunduğu binlerce Filistinliyi gözaltına aldı. Bunlardan birkaçı serbest bırakılırken, yüzlercesinin akıbeti bilinmiyor.

Gazze'deki Filistin Esir İşleri Kurumu perşembe günü yaptığı açıklamada, İsrail hapishanelerini, fiziksel ve psikolojik işkence ile ‘korkunç ve insanlık dışı’ koşullara maruz kaldıkları ‘binlerce Filistinli mahkûm için toplu mezar’ olarak tanımladı.

36 mahkûm işkence altında öldürüldü

Kurum, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'nde yaklaşık 36 mahkûmun işkence ve zorlu koşullar nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.

Esir İşleri Kurumu, serbest bırakılan tutukluların beyanları ve ifadelerine dayanarak işkencenin, insanlık dışı ve aşağılayıcı muamelenin birçok biçiminin bulunduğunu açıkladı. Bunlardan bazıları şunlar: Gözaltındaki kişilerin zorla ve tekrar tekrar soyulması, eller ve bacakların bağlanması, gözlerin uzun süre bağlı kalması, vücuda elektrik verilmesi, sistematik açlık, keskin bir cisimle vücudu delme, uyku, banyo ve tıbbi bakımdan yoksun bırakma, vahşi tutukluları üzerlerine salma, düşük sıcaklıklara maruz kalma, yetkilileri ve sivilleri işkence operasyonlarına tanık olmaya davet etme.