Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

SJAC, Suriye rejimini ölülerin kimliklerini yok etmek için cesetleri kasten yakmakla suçladı

SJAC, Suriye rejimini ölülerin kimliklerini yok etmek için cesetleri kasten yakmakla suçladı

Pazartesi, 31 Ekim, 2022 - 14:45
The Guardian gazetesi tarafından yayınlanan 2013’teki katliama ilişkin bir videodan kesit

Washington merkezli Suriye Adalet ve Hesap Verebilirlik Merkezi (SJAC), Suriye rejim güçlerini öldürülen kurbanların kimliklerini yok etmek için ülkenin güneyindeki toplu mezarlarda kasten cesetleri yakmakla suçladı.

SJAC tarafından hazırlanan raporda, “Suriye hükümeti, bu suçları işlediğini kanıtlayan delilleri yok etmeyi ve kurbanların ailelerini sevdiklerinin akıbetini bilmekten veya cesetleri almaktan mahrum bırakmayı amaçlıyor” denildi.

AFP’nin haberine göre SJAC, Suriye istihbarat servisleri üyelerini ve ordunun Deraa’da sivillere ve sığınmacılara ait en az 15 cesedi yaktığını ve ardından gömdüğünü gösteren 2012 ve 2013 tarihli video klipleri analiz ettiğini belirtti.

SJAC’a göre, birkaç videoda cesetlerin sahiplerinin kimliklerinin tespit edilebileceği her türlü izi silmek için bir askerin cesetlere benzin dökmeden önce kurbanların fotoğraflarını çektiği görüldü.

Rapora göre, cesetler toplu mezara atıldıktan sonra ateşe verildi, rejim unsurları hızla sönmesinler diye cesetlere yavaş yavaş benzin dökmeye devam etti.

Raporda, tamamı sivil giyimli 15 cesedin, Aralık 2012’de Dera’da bir eve düzenlenen baskın sırasında rejim güçleri tarafından vurularak öldürülen sivillere ve asker kaçaklarına ait olduğu belirtildi.

SJAC, söz konusu videoların Suriyeli bir aktivist tarafından gönderildiğini ve aktivistin bunları suç işleyen bir rejim birimine saldıran silahlı bir muhalif gruptan aldığını belirtti.

Rejim, hapishanelerde işkence, tecavüz ve cinsel saldırılardan infazlara kadar insan haklarını ihlal etmekle suçlanıyor.

Suriye rejimi, daha önce de kurbanların cesetlerini yakmakla suçlandı.

The Guardian ve Washington’daki Newslines Institute Nisan ayında, 2013 yılında rejim güçleri tarafından Tadamon’da düzinelerce insanın infazını ifşa eden makaleler ve videolar yayınladı.

Bu videolardan birinde, rejim güçlerinden bir kişinin gözleri ve elleri bağlı insanlara kaçmalarına izin verir gibi yaptığı ancak daha sonra arkalarından vurduğu görüldü.

Videolarda, toplu mezarlara atılan 41 kişinin öldürüldükten sonra yakıldığı da gözler önüne serildi.


Editörün Seçimi

Multimedya