Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

SOHR, ‘el-Hol devleti’ krizine acil çözüm çağrısında bulundu

SOHR, ‘el-Hol devleti’ krizine acil çözüm çağrısında bulundu

Salı, 1 Kasım, 2022 - 17:45
El Hol kampının girişlerinden birinde Suriye Demokratik Güçleri üyeleri (EPA)

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), uluslararası topluma, terör örgütü DEAŞ üyelerinin ailelerini barındıran el-Hol kampındaki krize acil bir çözüm bulunması ve çocukların rehabilitasyonu için ciddi bir mekanizma oluşturma çağrısını yineledi.

Gözlemevi Salı günü internet sitesinde bir rapor yayınladı. Raporda, Haseke'nin güneydoğusunda bulunan el-Hol kampında art arda yaşanan olayların DEAŞ örgütünün başlattığı kaosun bir mirası olduğunu belirtildi. Gözlemevi, mülteciler ve yerinden edilmiş insanların bulunduğu el-Hol kampının örgüt üyelerinin ve ailelerinin bir devletçiliği haline geldiğini aktardı.

‘Saatli bomba’ olarak nitelendirilen kampın içinde kaos ve kanunsuzluk yaygın. Gözlemevi, 17 Ekim’de kampı denetleyen askeri güçlerin önlemlerini artırmasının ardından, bu tarihten itibaren hiçbir cinayet kaydedilmediğini duyurdu.

Bu bağlamda Özerk Yönetim ile Bağdat hükümeti arasında koordineyle 18 Ekim tarihinde el Hol kampındaki 659 kişiden oluşan 161 DEAŞ üyesi aile Irak'a gitti.

Geçtiğimiz ay birçok yabancı çocuk ve kadın kendi ülkelerinin hükümetlerine teslim edildi. 20 Ekim'de Dış İlişkiler Departmanı, El Hol kampında bulunan Rus vatandaşlığına sahip DEAŞ ailelerinden 38 çocuğu Rusya Çocuk Hakları Komiseri'ne teslim etti.

Söz konusu kişilerin iadesi, Haseke'nin kuzeyindeki Kamışlı kentindeki Öz Yönetim Dış İlişkiler Dairesi genel merkezinde gerçekleşti. Söz konusu gelişme Kuzey ve Doğu Suriye Dış İlişkiler Departmanı ve Rusya arasındaki ortak koordinasyon çerçevesinde gerçekleşti. Aynı ayın 26'sında Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi'ne bağlı Dış İlişkiler Departmanı, Kanada vatandaşlığına sahip DEAŞ ailelerinden iki çocuk ve iki kadını Kanadalı bir heyete teslim etti.

Gözlemevi, 2022'nin başından bu yana el-Hol kampında 28 cinayeti belgeledi. Son cinayetlerde ise 2'si kadın 8 Iraklı ve 8'i kadın 12 Suriyeli 30 kişi öldürüldü.


Editörün Seçimi

Multimedya