Irak Başbakanı Sudani, Ürdün’le üst düzey ilişkilerini sürdürmek istiyor

Irak başbakanı ve Ürdün Kralı dün Amman'da (DPA)
Irak başbakanı ve Ürdün Kralı dün Amman'da (DPA)
TT

Irak Başbakanı Sudani, Ürdün’le üst düzey ilişkilerini sürdürmek istiyor

Irak başbakanı ve Ürdün Kralı dün Amman'da (DPA)
Irak başbakanı ve Ürdün Kralı dün Amman'da (DPA)

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, hükümetinin kurulması sonrasında yurtdışına yaptığı ilk ziyarette Ürdün Kralı 2. Abdullah ve Ürdün'deki üst düzey yetkililerle bir araya geldi. Sudani’nin medya ofisi tarafından yapılan açıklamada, söz konusu ziyaretin Kral 2. Abdullah’ın daveti üzerine gerçekleştiğini, Başbakan’ın yakın zamanda Kuveyt ve Fransa'ya ziyarette bulunacağı belirtildi.
Ürdün Kralı 2. Abdullah, Irak'ın güvenliğinin bölgenin güvenlik ve istikrarının temel direği olduğunu vurguladı. Ülkenin resmi haber ajansı PETRA'da yer alan habere göre, söz konusu görüşmede Kral Abdullah iki ülke arasındaki yakın ilişkilerin seviyesinden memnuniyet duyduğunu ifade etti.
Irak’ın bölgesel olarak rolünün önemini vurgu yapan Kral 2. Abdullah, bölgedeki entegrasyon için bir model olarak iki ülke arasındaki işbirliğinin ve Mısır ile üçlü işbirliğinin sürdürülmesinin öneminin de altını çizdi.
Irak’ın Ürdün ile seçkin ilişkileri sürdürme konusundaki istekliliğini ifade eden Sudani ise iki kardeş halkın çıkarına ve bölgenin güvenlik, istikrar ve refahına yansıyacak şekilde çeşitli alanlarda iş birliğinin devam edeceğini vurguladı. Haberde aynı zamanda görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi, ekonomik işbirliğini artırma ve aralarındaki ortak projeleri tamamlama mekanizmalarının ele alındığı belirtildi.
Irak, Ürdün ve Mısır arasındaki ortak koordinasyon, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi döneminde başlamış, temelleri ise Başbakan Mustafa el-Kazımi zamanında atılmıştı. Kazımi dönemi sonlarında hükümeti geçici bir hükümete dönüştüğü sırasında Irak ile Ürdün arasındaki elektrik bağlantısı süreci, Irak siyasi çevrelerinde çok fazla eleştiriye yol açmıştı. Bu yöndeki planların tamamlanıp tamamlanmayacağı veya iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirme yönünde başka mekanizmalar üzerinde anlaşılıp anlaşılmayacağı, ziyaret sırasında netleşecek.
Irak, eski rejim döneminden bu yana Ürdün'e petrol tedarik ediyor. 2003'ten sonra hiçbir Irak başbakanı bu anlaşmayı değiştirmek veya iptal etmek için bir adım atmadı. Ancak bu husus Irak siyasi partileri tarafından eleştiri konusu olmaya devam etti. Ziyaretinde Sudani’ye Irak Dışişleri Bakanı ve Anbar Valisi eşlik etti. Siyasi gözlemciler, Anbar Valisi’nin de ziyarette yer almasının Sudani’nin ekonomi ve yatırım sektörünün gelişmesine olan ilgisini ifade ediyor. Irak'ı dış dünyaya bağlayan en önemli sınır kapılarından birinin Irak-Ürdün sınırındaki Trebil Sınır Kapısı olduğu biliniyor.
Şarku'l Avsat'a konuşan hükümet yetkilisi, “İç meseleler için bir platforma sahip olan hükümet, aynı zamanda önemli bir ilkeye dayanan entegre bir dış ilişkiler vizyonuna sahip. Bu, dış ilişkilerin Iraklıların çıkarlarına somut ve pratik bir şekilde yansıması niteliğinde. Sudani, Ürdün'ün Irak'a verdiği önem ve iki ülke arasındaki ilişkilerin derinliği göz önüne alındığında yurtdışı ziyaretlerine Ürdün'den başlamayı seçti. Yakında diğer Arap ülkelerini ve dost bir ülkeyi de ziyaret edecek. Sudan hükümeti, kardeş ve dost ülkelerle ilişkilerin denge esasına dayalı olmasını istiyor. Irak hükümeti, bölgede güvenliği, istikrarı ve refahı artırmak için herkesle iletişime kapı açarak ve çeşitli taraflarla köprüler kurarak Irak'ın bölgedeki öncü rolüne geri dönmesi için hareket ediyor” açıklamalarında bulundu.Trump, Netanyahu ile görüşmeden önce Gazze savaşının bir an önce sona ermesi çağrısında bulundu

ABD başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump (AFP)
ABD başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump (AFP)
TT

Trump, Netanyahu ile görüşmeden önce Gazze savaşının bir an önce sona ermesi çağrısında bulundu

ABD başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump (AFP)
ABD başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump (AFP)

Cumhuriyetçilerin başkan adayı Donald Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmesinden bir gün önce, İsrail'in Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) ile savaşına bir an önce son vermesi ve rehinelerin geri verilmesi çağrısında bulundu.

Şarku’l Avsat’ın Reuters'ten aktardığına göre Trump, İsrail'in “halkla ilişkilerini” daha iyi yönetmesi gerektiğini belirtti. Perşembe günü Fox News'e verdiği mülakatta Netanyahu'nun ABD Kongresi'nde yaptığı konuşmayı protesto edenleri eleştiren eski başkan, Amerikan bayrağına saygısızlık edenlerin bir yıl hapisle cezalandırılması çağrısında bulundu.