Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

12 ülkenin güvenlik ve istihbarat liderleri Hartum’da toplandı

12 ülkenin güvenlik ve istihbarat liderleri Hartum’da toplandı

Çarşamba, 23 Kasım, 2022 - 06:30
AA

Büyük Göller bölgesi ülkeleri olarak adlandırılan 12 ülkenin güvenlik ve istihbarat liderleri Hartum’da toplandı

Hartum'da dün (Salı), Büyük Göller bölgesi ülkelerindeki güvenlik ve istihbarat servislerinin liderleri bölgesel ve uluslararası güvenliği tehdit eden bir dizi konuyu tartışmak üzere toplandı.  Bölgesel ve uluslararası güvenliği tehdit eden konuların başında, yasadışı göç, terör, aşırılık yanlısı gruplarla mücadele ve silah ticaretinin yaygınlaşması karşısında bölge ülkeleri arasındaki sınırların güvenliğinin sağlanması yer alıyor.

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan toplantıda yaptığı konuşmada, uluslararası değişikliklerin Afrika ülkelerinin güvenlik ve istihbarat koordinasyon mekanizmaları geliştirmesini gerektirdiğini belirtti. Burhan, bölgenin karşı karşıya olduğu zorluklarla yüzleşmek için güvenlik ve iş birliğinin önemini vurguladı.

Ülkesinin Afrika ulusal güvenliğinin öneminin farkında olduğunu ve Güney Sudan Devleti'ndeki barışı yeniden canlandırma anlaşmalarına ve "Hartum Barışı" anlaşmasına destek vererek, Afrika kıtasında güvenlik ve istikrarın sağlanmasında büyük bir rolü olduğunu söyledi.

Büyük Göller ülkeleri arasındaki anlaşmazlıkları çözmek için mekanizmaların geliştirilmesi çağrısında bulunan Burhan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile Ruanda arasındaki ilişkilerin normal seyrine dönmesini desteklemek için ülkesinin her türlü çabayı göstereceğini vurguladı.

Büyük Göller bölgesi 12 ülkeden oluşur: Sudan, Güney Sudan, Kenya, Uganda, Angola, Burundi, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo Cumhuriyeti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Ruanda, Tanzanya ve Zambiya.


Editörün Seçimi

Multimedya