Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistin, Avrupa Komisyonu-İsrail anlaşmasını reddediyor

Filistin, Avrupa Komisyonu-İsrail anlaşmasını reddediyor

Filistinliler Avrupa Komisyonu - İsrail anlaşma taslağını reddediyor: Bu uluslararası hukukun ihlali
Çarşamba, 23 Kasım, 2022 - 11:45
Filistinliler ve işgal güçleri (AP)

Filistinliler, İsrail’in Avrupa Komisyonu'yla Filistin Hükümeti tarafından yönetilen alanlardaki nüfus da dahil olmak üzere veri alışverişine izin veren müzakerelere katılmasını reddediyor.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi Üyesi Ahmed Mecdelani, "Bu müzakereler, Filistin halkının haklarının ve uluslararası protokollerin ihlalini temsil ediyor" dedi. Olanları "tehlikeli bir siyasi emsal teşkil ediyor" diyerek nitelendiren Ahmed Mecdelani, Avrupa Birliği ülkelerini "bu müzakereleri durdurup kararları geri çekmeye" davet etti.

Majdalani, Alman dergisi Der Spiegel’de yayınlanan ve İsrail ile Avrupa Komisyonu'nun Filistin Yönetimi altında yaşayan nüfusun da dahil edilerek İsrail ile Avrupa Birliği arasında veri alışverişine izin veren bir anlaşmayı müzakere ettiğini bildiren haber hakkında konuşurken “anlaşma taslağının bundan önce gizli tutulduğunu ve geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği'nin bir iç toplantısında gündeme getirildiğini” ifade etti.

Taslağa göre, Avrupa ve İsrail makamları “istisnai olarak 5 Haziran 1967'den sonra İsrail Devleti'nin idaresine tabi olan coğrafi bölgelerdeki (işgal altındaki Batı Şeria, Gazze ve Doğu Kudüs) kişisel verileri kullanabilecek.

Şarku’l Avsat’ın  Der Spiegel’den aktardığı habere göre "27 Avrupa Birliği ülkesinden 13'ü, işgal altında bulunan topraklardaki kişisel verileri kullanmayı şiddetle reddetti." Toplantı tutanaklarında, Fransa, İrlanda ve Lüksemburg gibi bazı Avrupa ülkelerinin temsilcilerinin, bu anlaşmanın "büyük siyasi sonuçları olan tehlikeli bir girişim" oluşturacağına dair uyarıları da ortaya çıktı.

Avrupa Birliği Konseyi Hukuk Departmanı da bu karardan duyduğu korkuyu şu sözlerle dile getirdi: "İşgal atındaki bölgelerde AB polis verilerinin kullanılması, yalnızca çok büyük etkiye sahip siyasi bir emsal olmakla kalmaz, aynı zamanda uluslararası hukuku da ihlal eder."

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Spiegel'e verdiği röportajda, planlanan veri alışverişi anlaşmasını şiddetle eleştirerek, anlaşma taslağını "uluslararası hukuka saldırı" olarak nitelendirdi. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in, yetki alanı Filistin Devleti'nin işgal altındaki topraklarını da kapsayan İsrail ile veri alışverişi anlaşması müzakerelerini yürütmesiyse eşi benzeri görülmemiş bir skandal ve uluslararası hukukun alenen ihlalidir" diyen Bakan el-Meliki, "Şayet bu anlaşma uygulanırsa, Avrupa Birliği'nin bundan önceki politikasından bir kopuş” olacağını belirtti.

Filistinlilerin öfkesi, kendileriyle ilgili kararı verecek sorumlu tarafın Filistin Hükümeti değil de İsrail olmasından kaynaklanıyor. Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Kurulu üyesi Ahmed Mecdelani, "Filistin halkından sorumlu taraf, Filistin Kurtuluş Örgütü ve Filistin Devleti'dir" dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya