Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan'ın Lübnan Büyükelçisi Buhari: Gücün artması, Taif’in şahitliğini ortadan kaldırmıyor

Suudi Arabistan'ın Lübnan Büyükelçisi Buhari: Gücün artması, Taif’in şahitliğini ortadan kaldırmıyor

Suudi Arabistan'ın Lübnan Büyükelçisi Velid el-Buhari, Röne Muavvad suikastının yıl dönümünde açıklamalarda bulundu.
Çarşamba, 23 Kasım, 2022 - 12:30

Suudi Arabistan'ın Lübnan Büyükelçisi Velid el-Buhari, eski Lübnan Cumhurbaşkanı Röne Muavvad suikastının 33’üncü yıl dönümünde yaptığı açıklamada “Gücün artması, Taif'in şahitliği ve şehidini ortadan kaldırmaz” dedi.

Muavvad, 1989'da Lübnan savaşını sona erdiren Taif Anlaşması'nın imzalanmasından sonra seçilen ilk cumhurbaşkanıydı. Bu ulusal uzlaşma belgesi Lübnan'ın ikinci anayasasıydı. Muavvad, 22 Kasım 1989’daki bağımsızlık yıl dönümünde Beyrut’ta konvoyuna düzenlenen suikast sonrası yaşamını yitirdi.

Buhari, Twitter hesabından şu açıklamada bulundu:

“Cumhurbaşkanı Röne Muavvad ve yol arkadaşlarının 33. yıl dönümünde gücün fazlalığı Taif’in şehit ve şahitliğini ortadan kaldırmıyor. Şehid, ‘tarih bir kararla ortadan kalkmaz, 22 Kasım Bağımsızlık Günü’ olarak kalacak. Kararlılık, irade ve inançla silahlanmış, vatanlarının bağımsızlığı için savaşan istiklal şehitlerinin ruhları şükranla anılır.”

Bu bağlamda, Merhum Cumhurbaşkanı’nın oğlu milletvekili Michel Muavvad da şu açıklamayı yaptı:

“33 yıl… Ve yarası halen kanıyor. Lübnan 33 yıldır suikastın bedelini ödüyor. 33 yıldır egemenliğimiz gasp ediliyor, anayasamız ihlal ediliyor, devletimiz parçalanıyor, kurumlarımız felce uğruyor. 33 yıldır bizi yoksullaştırıyorlar, paramızı çalıyorlar, bizi küçük düşürüp terk ediyorlar.”

Lübnan’da 33 yıldır su, elektrik, ilaç, sosyal güvece ve geleceklerinin olmadığını söyleyen Muavvad sözlerini şöyle sonlandırdı:

“33 yıldır uğrana canını verdiği Lübnan’ın yeniden kazanması için mücadelemiz sürüyor. Çocuklarımızın büyümesini, kök salmasını, hayal kurmasını ve onurlu yaşamasını istiyoruz. Son olarak; seni çok özledim baba.”


Editörün Seçimi

Multimedya