Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Şarku'l Avsat Özel: Türkiye ve ABD henüz tarih belirtilmeden SDG'ye yönelik sınırlı bir operasyonda anlaştı

Şarku'l Avsat Özel: Türkiye ve ABD henüz tarih belirtilmeden SDG'ye yönelik sınırlı bir operasyonda anlaştı

Perşembe, 24 Kasım, 2022 - 11:00
Halep’ın kuzeyinde Ankara’nın desteklediği muhalif güçler (Muhalefet grupların sayfaları)

Türkiye Pençe-Kılıç Harekatı kapsamında Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) ait mevzileri hedef alan hava saldırılarına devam ederken, Türk askeri liderliğinin Suriye Milli Ordusu gruplarına muharebe hazırlığını artırmak ve kara saldırısı için görevleri ve eksenlerini belirlemek için önümüzdeki saatlerde acil bir toplantı yapmak için çağrıda bulunduğu iddia edildi.

Bu gruplardan birinin lideri Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Türk askeri liderliğinin Çarşamba günü Milli Ordu’daki üç kolordu liderlerini en son askeri ve saha gelişmelerini tartışmak, taarruz askeri planları geliştirmek ve Halep’in kuzey ve kuzeydoğusunda SDG’ye karşı beklenen Türk askeri operasyonunun başlatılması için eksenleri belirlemek üzere Kilis’te önemli bir askeri toplantıya katılmaya çağırdığını ileri sürdü.

Buna Minak, Kefer Haşer, Tadif ve Tel Rıfat yakınlarındaki bölgelerinden SDG ve Suriye rejim güçlerinin kontrolündeki Menbiç ve Ayn el-Arab şehrine komşu bölgelere kadar devasa askeri takviyeler eşlik etti.

Saha verilerine göre askeri operasyonlara sahne olma ihtimali olan bölgelerin Suriye’nin en kuzeydoğusundaki Kamışlı kırsalındaki Amuda, Derbesiye ve Malikiye olması bekleniyor.

Suriye Milli Ordusu’nun katılımının Halep’in kuzey ve kuzeydoğusundaki Tel Rıfat ve Ayn el-Arab (Kobani) bölgelerinin kurtarılmasıyla sınırlı kalacağı öne sürülüyor.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre, bir diğer grup lideri ise, “Geçtiğimiz birkaç saat içinde, ABD’li askeri yetkililer ve Türk mevkidaşları arasında Kilis bölgesinde bir görüşme gerçekleşti. Burada Türkiye’nin talepleri, SDG’ye yönelik askeri operasyon ve ABD’nin bu konudaki tutumu tartışıldı. İki taraf arasında uzun bir diyalogun ardından ABD’lilerle henüz tarihini belirtmeyen sınırlı bir operasyonda anlaştılar” diye konuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya