Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir’de İslamcıların muhalefetine rağmen bütçe onaylandı

×

Warning message

  • The subscription service is currently unavailable. Please try again later.
  • The subscription service is currently unavailable. Please try again later.
  • The subscription service is currently unavailable. Please try again later.

Cezayir’de İslamcıların muhalefetine rağmen bütçe onaylandı

Perşembe, 24 Kasım, 2022 - 10:00
Bütçe yasası oylama oturumunun bir parçası (Cezayir Ulusal Halk Meclisi Basın Bürosu)

Cezayir Meclisi, önceki gün 98 milyar doları aşan rekor tahsisatları içeren 2023 yılı bütçe yasasını onayladı. Ancak parlamentonun alt birimi olan Ulusal Halk Meclisi’ndeki (APN) İslamcı blok, üstü kapalı olarak savunma ve iç sektörlere atıfta bulunarak "vesayet altındaki kurumlara ayrılan bütçe konusunda şeffaflık olmaması" bahanesiyle metne ilişkin çekincelerini açıkladı.

Yasa taslağı başta Ulusal Kurtuluş Cephesi (FLN), Ulusal Demokratik Meclis ve Gelecek Cephesi olmak üzere Başbakan Eymen bin Abdurrahman hükümetini destekleyen büyük partilerin parlamento bloklarından geniş destek gördü. Parlamentodaki ana muhalefet partisi İslami eğilimli Barış Toplumu Hareketi (MSP) ise reddetti.

2023 bütçesi Cezayir’in 1962’deki bağımsızlığından bu yana 98 milyar doları aşarak rekor kırarken, içinde savunma sektörü payının 22 milyar dolara ulaştığı 2022’ye göre iki kat daha fazla. Bu rakamı 8,5 milyar dolarla eğitim sektörü bütçesi, 7,15 milyar dolarla içişleri izledi.

Hükümete göre bütçe tasarısı, daha ​​etkin ve şeffaf bir bütçe sağlamak adına hedeflere dayalı yeni bir bütçe yaklaşımı çerçevesinde, yatırımı ve sürekli mali reformu desteklemeyi amaçlayan bir dizi önlem önerisinde bulunuyor. Hükümet ayrıca, bütçe projesinin kanıtsal noktaları gözden geçirerek, işsizlik ödeneğini yükselterek ve ondan yararlananların ağını genişleterek ücretleri yükselttikten sonra Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’un taahhütlerine göre 2024'ün başlarında vatandaşın satın alma gücünü desteklediğini doğruluyor. Bütçe aynı zamanda emeklilerin emekli maaşlarının artırılmasının yanı sıra sağlık, eğitim, yüksek öğretim ve yerel topluluklar sektörlerinde 59 bin pozisyon yaratılmasını da içeriyor.

MSP’nin Meclis grubu açıklamasında, biçim ve içerik olarak hukuka aykırılıklar sebebiyle bütçe yasası taslağına hayır oyu verdiklerini bildirdi. En önemli noktanın vesayet altındaki kurumlara ayrılan 200 bin milyar Cezayir dinarı bütçesi konusunda herhangi bir şeffaflığın olmaması ve  5 bin 885 dinara eşdeğer bütçe açığı olan genel bütçenin kabul edilmesinin olduğunu kaydedilen açıklamada, bu açığı finanse etmenin kesin kaynağının belirtilmedi aktarıldı. Açıklamada, ayrıca meclis denetimini mümkün kılmayan verimliliği ölçmek adına göstergelerin olmadığı kaydedildi.

Açıklamada, “Yasa taslağında yer alan öncelikler, hükümetin eylem planında öne sürdükleri ve vatandaşların kendi gerçekliğiyle tutarsız. Belirli bir ekonomik vizyonun istikrarsızlığının yanı sıra, dünyada yaşanan gerilimlerden de etkilenerek her an düşüşe sahne olabilecek petrol fiyatları toparlanır toplanmaz öncelikler değişti” ifadelerine yer verildi. İslamcı milletvekilleri, ekipman bütçesi (28 milyar dolar) e yönetim bütçesinin (72 milyar dolar) şişirildiğine dikkati çekerek, değişiklik ve önerileri reddederek, MSP meclis grubunun temsilcileri tarafından inandırıcı olmayan gerekçeleri ortaya koydu.

Cezayir Maliye Bakanı İbrahim Cemal Kesali, milletvekillerine bütçe yasa taslağını sunduğu sırada, taslakta yatırıma yönelik vergi teşviklerinin yer alması, girişim ve kuluçka merkezlerine sağlanan muafiyetler ile gerçek kişiler tarafından gerçekleştirilen ihracat işlemlerinin her türlü vergi ve harçlardan muaf tutulmasına değindi. Bakan, taslakta üretici şirketler yararına yüzde 10 oranında kurum kazançları üzerinden indirimli vergi oranı tesis edilmesi, üretim kurumları ve serbest meslekler için mesleki faaliyet vergisi uygulamasının kaldırılması ve tarımsal faaliyetleri desteklemek için muafiyetlerin dahil edilmesinin olduğunu söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya