Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kiev’de 130 bin kişi elektriksiz

Kiev’de 130 bin kişi elektriksiz

Cumartesi, 26 Kasım, 2022 - 16:45
Rusya, Çarşamba günü Ukrayna'nın enerji altyapısını onlarca füzeyle hedef aldı (AP)

Kiev'deki yetkililer, şiddetli Rus saldırılarının ardından Ukrayna’nın başkentinde yaşayan on binlerce kişinin elektriksiz kaldığını duyurdu.

Kiev Askeri Yönetimi, üç milyon nüfuslu başkentte yaklaşık 130 bin kişinin elektrik kesintilerinden etkilenmeye devam ettiğini, onarımların son 24 saat içerisinde tamamlanacağını bildirdi.

Açıklamada, tüm ısınma sitemlerinin tekrar çalışabileceği aktarıldı.

Geçtiğimiz Çarşamba günü, Rusya, Ukrayna'nın enerji altyapısını onlarca füze ve seyir füzesi ile hedef alarak büyük hasara yol açtı.


Elektrik, su ve ısıtma hizmetleri ülkenin birçok yerinde vatandaşlara ulaştırılamıyor. Önümüzdeki aylarda temel hizmetlerin düzgün çalışmayacağına dair büyük endişeler var.

Öte yandan, İngiliz askeri istihbaratı bugün yaptığı açıklamada, Rusya'nın eskiyen nükleer seyir füzelerinden nükleer savaş başlıklarını çıkardığını ve bunları Ukrayna'ya ateşlediğini bildirdi.

İngiltere Savunma Bakanlığı, "Açık kaynak görüntülerinde nükleer saldırı için tasarlanmış 1980’lerden kalma havadan karaya ateşlenen AS-15 KENT füzesinin sahada kullanıldığı görülüyor" açıklamasında bulundu.

Savaş başlıkları sökülen füzelerin hasar ve etki konusunda çok başaralı olamayacağı vurgulanan İngiliz istihbarat raporunda Bakanlık, “Rusya'nın amacı ne olursa olsun, bu doğaçlama eylemler, uzun menzilli füze stoklarının ne düzeyde tükendiğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Şarku'l Avsat'ın edindiği bilgiye göre, raporda, söz konusu füzelerin, Ukrayna hava sahasında tuzak olarak kullanılabileceği ifade edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya