ABD, Türkiye’ye kara harekatına gerek kalmadan PYD-YPG güçlerini 30 kilometre geriye çekmeyi önerdi mi?

Fotoğraf (AA)
Fotoğraf (AA)
TT

ABD, Türkiye’ye kara harekatına gerek kalmadan PYD-YPG güçlerini 30 kilometre geriye çekmeyi önerdi mi?

Fotoğraf (AA)
Fotoğraf (AA)

Türk kaynakları, ABD’nin Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) en büyük bileşeni YPG’nin sınırlarından 30 kilometre mesafeye kadar çekilmesini gerektiren bir kara askeri harekatını engellemeye yönelik bir teklifi olduğunu iddia etti.
Diğer yandan, Ankara ile Moskova arasında, Rusya’nın, Türkiye’nin güney sınırlarını güvence altına alma ve sınırlı bir askeri operasyona onay verme anlaşmasına yol açabilecek müzakereler olduğu bildirildi.
Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi ‘Amerikalıların teklifi ne?’ başlıklı makalesinde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararlılığını bilen Amerikalılar ise bu işi operasyonsuz çözmek için harekete geçtiler. ABD Genelkurmay Başkanı Milley, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’le görüştü. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Flake’i kabul etti” diye yazdı.
Makalede, “Amerikalılar Türkiye’nin kara harekatı yapmasına gerek kalmadan PYD-YPG güçlerini 30 kilometrenin altına çekmeyi öneriyorlar” denildi.


Suriyeliler, Ankara’nın YPG’ye karşı askeri operasyon başlatmasını desteklemek için önceki gün Halep’in kuzeyindeki Bab el Selam Sınır Kapısı yakınında gösteri yaptı (AFP)

ABD Dışişleri Bakanlığı Suriye Özel Temsilcisi Nicolas Granger, Washington’ın Türkiye’ye Suriye’nin kuzeyinde yaklaşmakta olan operasyonuna yeşil ışık yaktığına dair iddiaları yalanlayarak, “Ankara’ya büyükelçimiz aracılığıyla askeri harekata şiddetle karşı çıktığımız bilgisi verildi” dedi.
Granger, Cuma günü verdiği bir televizyon röportajında, “Askeri operasyonlar DEAŞ ile mücadele çabalarını baltalıyor ve bölgedeki istikrarı tehdit ediyor” dedi.
ABD’nin SDG ile birlikte çalışan, çoğunlukla Suriye’nin kuzeydoğusunda konuşlanmış yaklaşık 900 askeri bulunuyor.
Washington’daki Suriye Demokratik Konseyi’nin Başkanlık Konseyi üyesi Bessam Sakr ise, “Suriye’nin kuzeyindeki bölgelerin şu anda tanık olduğu görece sakinlik, ABD, Rusya ve uluslararası toplumun ‘gerginliğin azalması’ gerektiğini vurgulamasının ardından geldi” dedi.
Şarku’l Avsat’a konuşan Sakr, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ‘yeni pozisyonu’ hakkında bilgilendirmek için kendilerini çağırdığını bildirdi.
Sakr ayrıca Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarının ‘gerilimi azaltmanın gerekliliğine’ vurgu yapan açıklamalar yaptığını ve Uluslararası Koalisyon’un DEAŞ’ı yenmek için kaydettiği ilerlemenin tehlikeye gireceğine dair ciddi endişelerini vurguladıklarını söyledi.
Sakr ayrıca şu ifadeleri kullandı;
“Suriye Demokratik Konseyi heyeti, yabancı yetkililerle bir toplantı gerçekleştirme talebimizin karşılanmasını günlerce bekledikten sonra, ABD’li yetkililerden farklı bir tavır hissetti. ‘Başkan Joe Biden yönetimi sahada mevcut koşullarda herhangi bir değişikliğe yanaşmıyor’ şeklinde net bir pozisyona ulaştılar. Görüşme, DEAŞ tehdidiyle yüzleşmeye devam ederken ABD ile ittifak ve ortaklığın devamına vurgu yapılması ve Türkiye operasyonu için ABD’nin ‘yeşil ışığının’ olmaması açısından verimli geçti.”

SDG
SDG komutanı Mazlum Abdi, dün Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke’de düzenlediği basın toplantısında, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Ortadoğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk ile telefonda görüştüğünü söyleyerek, “ABD, McGurk aracılığıyla bize resmi olarak bu operasyona karşı olduğunu bildirildi” dedi.


SDG komutanı Mazlum Abdi dün Haseke’de düzenlediği basın toplantısında (AP)

Washington’ın söz konusu operasyonları durdurmak için Ankara ile iletişim kurduğunu dile getiren Abdi, ABD ve Rusya’nın Türk operasyonuna karşı olduğunu, ancak Türkiye’nin ‘saldırmaya’ kararlı olması nedeniyle uluslararası pozisyonların daha güçlü olması gerektiğini söyledi.
İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısına atıfta bulunan Abdi, “İstanbul saldırısıyla hiçbir ilgimiz olmadığının ve gerçeğin ortaya çıkarılması için uluslararası bir soruşturma komisyonu talep ediyoruz” dedi.
Abdi, her türlü Türk operasyonuna hazır olduklarını ve bu savaşın öncekilerden farklı olacağını söyleyerek, “Türkiye savaşı başlatırsa, tüm Suriye-Türkiye sınırı alevlenir” diye konuştu.
Bölgeyi korumanın Suriye rejim ordusunun işi olduğunu söyleyen Abdi, “Türk saldırılarına karşı birlikte koordinasyon sağlamayı sabırsızlıkla bekliyoruz” diye ekledi.
Türkiye’nin uyarısı
Kilis Valiliği, bazı bölgelerde düzenlenecek tüm gösteri ve etkinliklerin 7 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.
Bu, kara harekatını başlatma veya Suriye’nin kuzeyindeki operasyonun kapsamını genişletme olasılığının bir göstergesi olarak kabul edildi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma günü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla düzenlenen programda yaptığı konuşmada şunları söyledi;
“Sınırlarımızın ötesinde oluşturmakta olduğumuz güvenlik kuşağı ile aynı zamanda milyonlarca masum kadının ve çocuğun da hakkını müdafaa ediyoruz. En kısa sürede bu kuşağı batıdan doğuya tüm sınırlarımız boyunca tamamlayarak hem kendi vatandaşlarımızın hep oralarda yaşayan insanların geleceklerine güvenle bakabilmelerini sağlayacağız.”
Türkiye, Ekim 2019’da Barış Pınarı Harekatını durdurma karşılığında, ABD ve Rusya ile YPG’nin Suriye ile olan güney sınırından 30 kilometre uzağa çekilmesi konusunda anlaştı.
Ancak Ankara, Washington ve Moskova’nın bu konuda imzalanan iki mutabakat zaptı kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmediğini vurguluyor.
Türkiye, sınırlarında terör unsurlarının bulunduğu boşlukları kapatmak ve Suriye’deki YPG ile Kuzey Irak’taki PKK militanları arasındaki bağlantıyı kesmek için hala Menbiç, Tel Rıfat ve Ayn el-Arab’ı (Kobani) kontrol etmek istiyor.
Diğer yandan, Türkiye ve Rusya arasında, önümüzdeki haftalarda Fırat Nehri’nin batısındaki YPG unsurlarını çıkarmak için sınırlı ölçekli bir Türk askeri operasyonu hakkında müzakerelerin yapıldığı bildirildi.
Müzakereler hakkında bilgilendirilmiş olarak nitelendirilen Türk kaynaklara göre, Tel Rıfat, Türk kuvvetlerinin yaklaşmakta olan operasyonunda hedef alınacak yerler arasında olabilir.
Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan açıklamaya göre, Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rus mevkidaşı Sergey Şoygu ile geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı telefon görüşmesinde, Suriye’nin kuzeyi bağlamında, bölgede sağlanan istikrarı bozmaya yönelik artan taciz ve saldırılar ile sivil yerleşim alanları ve vatandaşları hedef alan eylemlere karşı gereken cevabın verildiği ve verilmeye devam edileceğini söyledi.
Öte yandan, Türk kuvvetlerinin, Cumartesi günü Halep’in doğu kırsalında SDG güçlerinin kontrolündeki alanlar içinde, Ayn al-Arab (Kobani) şehrinin doğu yakasında ve şehrin güneybatısındaki Zorava köyüne ağır top atışlarına devam ettiği öne sürüldü.
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SDG), bu esnada iki gün boyunca hava bombardımanının devam ettiğini ileri sürdü.
Türk kuvvetleri ve ona yakın Suriyeli muhalif grupların, Cuma günü Halep’in kuzey kırsalında SDG ve rejim güçlerinin konuşlandığı bölgelerdeki Mayasa ve Abyan köylerinin yanı sıra Minak kasabasındaki bölgeleri, askeri havaalanını ve Tel Rıfat şehrinin dış mahallelerini top atışları ile hedef aldığı iddia edildi.Eski ABD Başkan Yardımcısı Pence, ABD'nin çok sıkıntı içinde olduğunu savundu

AA
AA
TT

Eski ABD Başkan Yardımcısı Pence, ABD'nin çok sıkıntı içinde olduğunu savundu

AA
AA

Pence, 2024 seçim çalışmalarının ilk gününde Iowa'da CNN tarafından düzenlenen açık oturuma katıldı.

Des Moines Grand View Üniversitesi'nden canlı yayınlanan oturumda Pence, ekonomiden dış politikaya seçmenlerin sorularını cevapladı.

Pence, iktidardaki demokratların ülkeyi iyi yönetemediğini savunarak, "Başkanlık için adaylığımı koydum çünkü ülke bir çok sıkıntının içinde." diye konuştu.

Gerçek değişimi geri getirme ve Amerika'yı sağduyu yoluna koyma deneyimine sahip olduğunu savunan Pence, "Muhafazakar ilkelerin ileriye adım atma sorumluluğuna her zamankinden daha fazla sahip olduğumuzu düşünüyorum." dedi.

"ABD'nin Ukrayna'ya yardımları sürmeli"

Pence, ABD'de enflasyonun Biden yönetiminin 2 trilyonluk harcama paketinden sonra başladığını öne sürerken, dış politika konusunda da Ukrayna'da devam eden savaşa ve Çin ile ABD'nin rekabetine değindi.

ABD'nin Ukrayna'ya yönelik yardımları desteklediğini belirten Pence, "Bazı tartışmalarda Ukrayna'daki savaş bir toprak anlaşmazlığı gibi adlandırılıyor. Öyle değil, bu nedensiz bir Rus işgaliydi ve ABD’nin Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve işgali püskürtmek için yardım sağlamaya devam etmesi gerektiğine inanıyorum." dedi.

Pence, Çin konusunda da eğer başkan seçilirse, özellikle Çin'in provokasyonlarına yanıt verecek bir ordu inşa etmesi için Kongre'yi harekete geçireceğini söyledi.

"Şimdi her zamankinden daha fazla, Çin'e ve dünyadaki herhangi bir güce kararlı bir mesaj göndermek ve zamana uygun bir ordu kurmak için Kongre'nin ve Amerikan halkının desteğini toplayacak bir başkana ihtiyacımız var." diyen Pence, bu başkanın Amerika çıkarlarını ve müttefiklerini savunacak bir yeteneğe sahip olması gerektiğini belirtti.

"Eski bir başkanı yargılamak dünyaya korkunç bir mesaj gönderir"

Pençe, bir katılımcının eski başkan Donald Trump hakkında devam eden soruşturmalar ilgili ne düşündüğü sorusuna da 3Hiç kimse hukukun üstünde değildir. Ancak eski bir başkanı yargılamak dünyaya korkunç bir mesaj gönderir ve ülke için de bölücü olur.3 şeklinde cevap verdi.

Trump'ın Florida'daki malikanesinde bulunan gizli belgelerle ilgili "bu dokümanlar ciddi olay" diyen Pence, ancak Adalet Bakanlığının, soruşturmayı ülkeyi daha fazla ayrıştıracak bir yargılamaya dönüşmeden sonuçlandırması gerektiğine inandığını söyledi.

Pence, Başkan Joe Biden'ı da ofisinde bulunan benzeri gizli belgeler için yetkilileri uyarma süresi konusunda da eleştirdi.

2024 Başkanlık seçimlerine adaylığını duyurmuştu

64 Yaşındaki eski başkan yardımcısı Pence, dün Cumhuriyetçi Parti adına başkanlık yarışına katıldığını paylaştığı tanıtım videosuyla resmen ilan etmişti.

Başkanlık yarışını "bir savaşa" benzeten Pence, Demokrat Başkan Joe Biden ve yönetimini eleştirerek, "Kenarda kalmak kolay olurdu ama ben böyle yetiştirilmedim. Bu yüzden bugün, Tanrı'nın ve ailemin önünde ABD başkanlığına aday olduğumu duyuruyorum." demişti.

Pence, konuşmasında isim vermeden Trump'a karşı rekabet edeceğini de ima ederek, "Farklı zamanlar farklı liderlik gerektirir." ifadesini kullanmıştı.

Başkan adayı Pence, 6 Ocak 2021'deki Kongre baskınıyla birlikte Trump'la yollarını ayırmıştı.

Cumhuriyetçi Partiden 2024 başkanlık seçimleri için Trump ve Pence dışında, dün yarışa katılan eski New Jersey Valisi Chris Christie, Florida Valisi Ron DeSantis, eski Güney Carolina Valisi Nikki Haley, eski Arkansas Valisi Asa Hutchinson ve Güney Karolina Senatörü Tim Scott da adaylık yarışını başlatmış bulunuyor.


ABD Hava Kuvvetleri'nden emekli istihbarat subayı: "Devletin elinde uzaylıların yaptığı bir araç var"

AP
AP
TT

ABD Hava Kuvvetleri'nden emekli istihbarat subayı: "Devletin elinde uzaylıların yaptığı bir araç var"

AP
AP

ABD Hava Kuvvetleri'nden emekli bir askerin iddiaları gündeme bomba gibi düştü. Emekli asker  ABD yönetiminin UFO'ların varlığını kanıtlayabilecek materyaller ele geçirdiğini, bunların arasında "insan kaynaklı olmayan" sağlam durumda bir aracın da yer aldığını fakat bunu kamuoyundan gizlediklerini söyledi.

Ulusal Jeouzamsal İstihbarat Ajansı ve Ulusal Keşif Ofisi'nin eski bir üyesi olan emekli David Charles Grusch, araçlar hakkında çeşitli haber kuruluşlarıyla konuşarak bu bilgiyi ortaya çıkardı.

NewsNation'a konuşan Grusch, "Bunlar, insan kaynaklı olmayan teknik araçları (isterseniz buna uzay aracı deyin), iniş yapmış ya da düşmüş insan kaynaklı olmayan yabancı araçları topluyorlar" dedi.

The Debrief'e göre Grusch, Ulusal Jeouzamsal İstihbarat Ajansı'nın tanımlanamayan hava olayları (UAP) analizi için çok gizli/hassas bölümlere ayrılmış bilgi yetkisine sahip kıdemli teknik danışmanı olarak görev yaptı.

Ayrıca Ulusal Keşif Ofisi'nde kıdemli istihbarat subayı olarak da hizmet verdi. İstihbarat subayı olarak toplam 14 yıllık deneyimine sahip.

Ancak Grusch, UAP'de görev yaptığı süre boyunca araçların fiziksel kanıtlarını içeren bir materyal kurtarma programına erişiminin reddedildiğini söylüyor.

NewsNation'a konuşan Grusch, "Bunun tamamen delilik olduğunu düşündüm ve ilk başta kandırıldığımı, bunun bir oyun olduğunu sandım" dedi.

İnsanlar bana güvenmeye başladı. Bana yaklaşmaya başladılar. Birçoğunu neredeyse tüm kariyerim boyunca tanıdığım, bir programın içinde olduğunu söyleyen çok sayıda kıdemli, eski istihbarat subayı bana geldi.

The Debrief'e yaptığı açıklamada Grusch, ABD Kongresi'ne UFO'larla ilgili pek çok rapor hazırladığını fakat geçen yıl materyal kurtarma programı hakkında sayfalarca gizli bilgi ve veri sağlamaya karar verdiğini söyledi.

The Indenpendent'ın haberine göre, Grusch, Kongre'nin materyal kurtarma programını düzgünce denetlemesinin engellendiğini iddia ediyor.

The Debrief'e verilen belgenin gizli olmayan bir versiyonunda, "Kongre'nin UAP programını meşru şekilde denetlemesini bilerek ve kasten engellemek için" UAP'yle ilgili bilgilerin Kongre'den saklandığı veya gizlendiğine dair Grusch'ın doğrudan bilgi sahibi olduğu belirtiliyor.

Bu dava dilekçesine göre Temmuz 2021'de saklanan bilgiler hakkında ABD Savunma Bakanlığı Başmüfettişi'ne gizli bilgiler veren Grusch, kimliğinin açık edildiğine inanıyor.

Halihazırda Grusch, gizli bilgileri ifşa ettiği için misillemeyle karşılaştığını iddia ederek ifşacı olarak korunmak için şikayette bulunuyor.

Grusch'a göre ABD İstihbarat Topluluğu Başmüfettişi, Temmuz 2022'de kendisinin dilekçesini "inandırıcı" ve "acil" buldu ve Ulusal İstihbarat Direktörü'ne, ABD Senatosu Seçilmiş İstihbarat Komitesi'ne ve Temsilciler Meclisi Daimi Seçilmiş İstihbarat Komitesi'ne belgenin bir özeti verildi.

Grusch, bu ifşanın "ontolojik bir şok" ve "dünya uluslarının önceliklerini yeniden değerlendirmeleri yönünde geneli birleştiren bir mesele" olmasını umduğunu söyledi.


ABD'li eski vali Chris Crhistie de 2024 seçimleri için başkan adayları arasında

AA
AA
TT

ABD'li eski vali Chris Crhistie de 2024 seçimleri için başkan adayları arasında

AA
AA

ABD basınında yer alan bilgilere göre, New Jersey'de 2010-2018 arası Vali olarak görev yapan politikacı Christie'nin, ABD Federal Seçim Komisyonu'na Cumhuriyetçi Parti'den başkan adaylığı için resmi başvuru yaptığı belirtildi.

60 yaşındaki Christie'nin adaylığı, New Hampshire valisi Chris Sununu ve eski Başkan Yardımcısı Mike Pence'in adaylık açıklamasından kısa süre sonra geldi.

Christie'yi 2024'te ABD Başkanı olarak görmek isteyen bir grup, geçen hafta bir kampanya başlatmıştı.

Cumhuriyetçi Christie ilk defa, 2016'da Cumhuriyetçi partiden başkan adayı olmuş, fakat ön seçimlerde eski ABD Başkanı Donald Trump'ın çok gerisinde kalmıştı.

Başkan adaylığını açıklayan adaylar arasında, eski Güney Carolina Valisi Nikki Haley, eski Arkansas Valisi Asa Hutchinson ve Güney Karolina Senatörü Tim Scott da yer alıyor.


ABD'nin Virginia eyaletinde silahlı saldırı: 7 yaralı

Mezuniyet töreni sırasında Richmond'da silahlı saldırı mahallindeki arabalar (AP)
Mezuniyet töreni sırasında Richmond'da silahlı saldırı mahallindeki arabalar (AP)
TT

ABD'nin Virginia eyaletinde silahlı saldırı: 7 yaralı

Mezuniyet töreni sırasında Richmond'da silahlı saldırı mahallindeki arabalar (AP)
Mezuniyet töreni sırasında Richmond'da silahlı saldırı mahallindeki arabalar (AP)

ABD'nin Virginia eyaletinin Richmond kentinde bir lise mezuniyet töreninden sonra etrafa ateş açılması sonucu 3’ü ağır 7 kişi yaralandı.

CNN, güvenlik yetkilisi Rick Edwards'tan alıntı yaparak iki kişinin gözaltına alındığını aktardı.

Yetkililer, saldırının sebebini açıklamazken şüphelilerin adalet önüne çıkaracaklarını bildirdi.


Blinken ilişkileri geliştirmek için Suudi Arabistan’da

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken dün akşam Cidde’ye vardığı sırada (AFP)
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken dün akşam Cidde’ye vardığı sırada (AFP)
TT

Blinken ilişkileri geliştirmek için Suudi Arabistan’da

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken dün akşam Cidde’ye vardığı sırada (AFP)
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken dün akşam Cidde’ye vardığı sırada (AFP)

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan bir ziyaret için dün Cidde’ye geldi. Blinken ziyareti sırasında ‘Suudi Arabistan ve bölgedeki ABD’li ortaklarla toplantılar’ yapacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller, ‘Sudan’daki savaşı durdurma ve sorunsuz bir şekilde insani yardım erişimini sağlama çabaları kapsamında, ABD’nin Suudi Arabistan ile çalışmaya devam edeceğini’ söyledi.

Ziyaretten önce ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington’ın Suudi Arabistan ile güvenlik ortaklığını güçlendirme kararlılığını vurgulamış ve bölgesel istikrarı sağlamak için Suudi Arabistan ile yapılan iş birliğinin ‘ikili ilişkilerin en önemli direklerinden biri olmaya devam ettiğini’ kaydetmişti.

Öte yandan ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu’nun en kıdemli Cumhuriyetçi üyesi Jim Risch, Başkan Joe Biden yönetimine, Washington’ın ekonomik ve güvenlik açısından ‘önemli bir ortağı’ olması sebebiyle Suudi Arabistan ile ilişkileri güçlendirmesi çağrısında bulundu.

Risch, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan Krallığı, 80 yıldır ortak güvenlik ve ekonomik çıkarları desteklemede önemli bir ortak olmuştur” ifadelerini kullanarak, ‘Biden yönetiminin Krallık ile iş birliğini güçlendirmekte geç kaldığına’ dikkat çekti.

Bu, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın 7 Mayıs’ta Suudi Arabistan’ı ziyaret etmesinden sonra üst düzey bir ABD yetkilisinin yakın zamanda Suudi Arabistan’a yaptığı ikinci ziyaret olarak gerçekleşiyor.


FBI'ın baskın yaptığı Trump'ın malikanesinde kamera kayıtlarının tutulduğu odayı su bastığı ortaya çıktı

Trump başkanlık dönemi boyunca Mar-a-Lago konutundan "Kışlık Beyaz Saray" olarak bahsediyordu (AP)
Trump başkanlık dönemi boyunca Mar-a-Lago konutundan "Kışlık Beyaz Saray" olarak bahsediyordu (AP)
TT

FBI'ın baskın yaptığı Trump'ın malikanesinde kamera kayıtlarının tutulduğu odayı su bastığı ortaya çıktı

Trump başkanlık dönemi boyunca Mar-a-Lago konutundan "Kışlık Beyaz Saray" olarak bahsediyordu (AP)
Trump başkanlık dönemi boyunca Mar-a-Lago konutundan "Kışlık Beyaz Saray" olarak bahsediyordu (AP)

Geçen ekimde eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Florida'daki malikanesi Mar-a-Lago'da bilgisayar sunucularının bulunduğu odayı su basmasıyla ilgili delil karartma şüpheleri ortaya çıktı.

Konuyla ilgili CNN'e konuşan bir kaynak, konutta çalışan bir kişinin malikanenin havuzunu boşalttığını ve ardından güvenlik kamerası görüntülerinin de tutulduğu bilgisayar odasını su bastığını söyledi.

Trump'ın Florida'daki konutu geçen yaz FBI tarafından basılmış ve konutta 300'e yakın devlet sırrı niteliğinde gizli belge bulunmuştu.

Savcılık belgelerin konuta nasıl taşındığını araştırırken, güvenlik kamerası görüntülerinin tutulduğu odayı su bastığı anlaşıldı.

Olayda odada bulunan bilgisayar sistemleri zarar görmese de, konuyu şüpheli bulan federal savcılığın bilgisayar odasında yaşanan su baskınıyla ilgili bir kişiyi sorguladığı belirtildi.

CNN, su baskınının kasıtlı olarak mı yoksa hata sonucu mu gerçekleştiğinin bilinmediğini aktardı.

Geçen ağustostaki FBI baskınından önce yetkililerin Mar-a-Lago'nun güvenlik kamerası görüntülerine erişim talep ettikleri belirtilirken, savcılığın beklenenden daha fazla gizli belge bulunması üzerine daha fazla görüntü arayışına girdiği ifade edildi.

76 yaşındaki eski ABD Başkanı Donald Trump hakkında yürüttüğü gizli belge soruşturmasının son aşamada olduğu biliniyor. Soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Savcı Jack Smith, aynı zamanda Trump ve çalışanlarının soruşturmayı engelleyecek adımlar atıp atmadığını da araştırıyor.

CNN'e göre yasal süreci engelleme soruşturmasının odağında ise Trump, Trump'ın yakın çalışanı Walt Nauta ve geçen yılki baskından önce gizli belge kutularını konut dışına taşıması için Nauta'ya yardım eden bir bakım işçisi bulunuyor. 

İşçinin aynı zamanda yüzme havuzunu boşaltarak bilgisayar odasını su basmasına neden olan kişi olduğu belirtiliyor.


Rusya için çalışan ünlü ABD’li casus cezaevinde ölü bulundu

Robert Hanssen (Reuters)
Robert Hanssen (Reuters)
TT

Rusya için çalışan ünlü ABD’li casus cezaevinde ölü bulundu

Robert Hanssen (Reuters)
Robert Hanssen (Reuters)

ABD'de, Rusya adına casusluktan ömür boyu mahkum olan 79 yaşındaki eski FBI ajanı Robert Hanssen'ın Colorado Florence'deki kaldığı hücrede ölü bulundu.

Şarku’l Avsat’ın CNN’den aktardığı habere göre, Federal Cezaevleri Bürosu dün yaptığı açıklamada, 5 Haziran 2023 sabah 6:55’te mahkum Robert Hansse’in Florence’deki kaldığı hapishanede hareketsiz halde bulunduğu bildirildi. Açıklamada, acil tıbbi müdahalede bulunulduğu ancak Hanssen’in öldüğü kaydedildi.

Hanssen, 1985'ten 1991'e kadar KGB ile işbirliği yapmadan önce, 1976'dan beri FBI ajanı olarak görev yaptı. Eski FBI ajanı 1999’dan  2001'e kadar Rus İstihbarat Servisi’ne çalıştı.

1976'da FBI ajanı olarak görev yapan Hanssen 1985'ten 1991'e kadar KGB ile işbirliği yaptı. Eski FBI ajanı 1999’dan  2001’e kadar Rus İstihbarat Servisi’ne çalıştı.

Hansen, Sovyetler Birliği ve Rusya'ya verdiği bilgiler karşılığında toplam değeri 1,4 milyon dolar olduğu tahmin edilen nakit ve elmas aldı.


ABD’de yüzlerce gazeteci grev yapıyor

Gannett’in logosu (Reuters)
Gannett’in logosu (Reuters)
TT

ABD’de yüzlerce gazeteci grev yapıyor

Gannett’in logosu (Reuters)
Gannett’in logosu (Reuters)

ABD’de yerel gazetelerin bulunduğu en büyük şirket grubundaki yüzlerce gazeteci, yönetimi yerel haber yayın kurullarını yok etmekle suçlayarak dün (Pazartesi) greve girdi.

NewsGuild-CWA sendikasından yapılan açıklamaya göre, bir veya iki gün sürmesi beklenen greve Gannett grubuna ait gazetelerin yaklaşık 24 haber odasının çalışanları katıldı.

Sendikaya göre grev, California, Texas, Florida, New Jersey ve New York dahil olmak üzere 6’dan fazla eyaletteki yayınları etkiledi.

Gannett ülke çapında 200’den fazla günlük gazeteye sahip. Bunlar arasında USA Today, The Palm Beach Post ve Arizona Cumhuriyeti yer alıyor.

Grup, Kasım 2019’da Gatehouse Media olarak da bilinen New Media Investment Group tarafından 1,2 milyar dolara satın alındı.

NewsGuild-CWA tarafından yapılan açıklamada, birleşmeden bu yana haber odalarının boşaltıldığı, yerel haber kapsamının ve Gannett hisselerinin yaklaşık 70 cent düştüğü belirtildi.

Sendika, Gannett CEO Mike Reed’i kötü yönetimle suçladı. Bu konunun ‘haber odalarının moralini bozduğu ve muhabirlerin iyi gazetecilik üretecek kaynaklara sahip olmalarını imkansız hale getirdiğini’ belirtti.

Sendikaya göre Gannett geçen yıl gazetecilik işlerinin yaklaşık yüzde 20’sini iptal etti, çalışanlarını ücretsiz izne çıkardı ve şirketin emeklilik planlarına yönelik katkısını askıya aldı.

Bir Gannett sözcüsü yaptığı açıklamada, “Bazı alanlarda çalışmalar durmuş olsa da sadık okurlarımıza güvenilir haberler ulaştırmaktan vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Sözcü “Amacımız, çalışanlarımız için adil ücret ve yan haklar sağlayan sözleşmeleri yerine getirmek için iyi niyetle çalışmaya devam ederken, ülke çapında basını korumak ve topluluklarımıza hizmet etmektir” ifadelerini kullandı.

Pew Araştırma Merkezi tarafından 2021 yılında hazırlanan bir araştırmaya göre, ABD’deki haber odası işleri, 2008 ile 2020 arasında 114 bin iş imkanından 85 bine düştü.


Haiti'de meydana gelen sellerde 42 kişi ödü

Haiti'de  insanlar su basmış bir yolda yürüyor (AFP)
Haiti'de insanlar su basmış bir yolda yürüyor (AFP)
TT

Haiti'de meydana gelen sellerde 42 kişi ödü

Haiti'de  insanlar su basmış bir yolda yürüyor (AFP)
Haiti'de insanlar su basmış bir yolda yürüyor (AFP)

Haiti'de etkili olan şiddetli yağışların yol açtığı sel ve heyelanlarda 42 kişi hayatını kaybetti.

Haiti Sivil Koruma Ajansından yapılan açıklamaya göre, sel nedeniyle ülke genelinde 13 bin 600'den fazla ev hasar gördü.

Şiddetli yağışların yol açtığı sel ve heyelanlarda 42 kişi hayatını kaybederken, 11 kişi kayboldu, 85 kişi yaralandı.

Haiti Başbakanı Ariel Henry, yaptığı açıklamada, hükümetin selden etkilenenler için yerel ve uluslararası kuruluşlarla ortak çalıştığını söyledi.

Haiti'de 2016'da meydana gelen Matthew Kasırgası'nda 800'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.


Çin ve ABD savaş gemileri Tayvan Boğazı'nda birbirine çarpacak kadar yakınlaştı -VİDEO

TT

Çin ve ABD savaş gemileri Tayvan Boğazı'nda birbirine çarpacak kadar yakınlaştı -VİDEO

Çin ve ABD savaş gemileri Tayvan Boğazı'nda birbirine çarpacak kadar yakınlaştı -VİDEO

Çin Savunma Bakanı Li Şangfu, ABD ve müttefiklerini Hint Pasifiği'nde istikrarı bozacak adımlar atmakla suçladı.

Li'nin Shangri-La Diyaloğu zirvesinde yaptığı konuşma, ABD ve Çin'e ait iki savaş gemisinin birbirine neredeyse çarpışacak kadar yaklaştığı olaydan saatler sonra geldi.

Washington'ın kendi çıkarları için büyük çaplı bir çatışmayı provoke ettiğini söyleyen Li, ABD'yle Çin arasındaki olası bir çatışmanın "dünya için dayanılamaz bir felaket" olacağını söyledi.

Li'nin konuşmasından saatler önce ABD Hint Pasifik Komutanlığı, Çin'e ait bir savaş gemisinin Tayvan Boğazı'ndaki tatbikatta yer alan bir ABD savaş gemisi USS Chung-Hoon'un önünü kestiğini açıklamıştı.

Açıklamada Çin gemisinin, USS Chung-Hoon'un 150 metre yakınına kadar geldiği ve gemiyi yavaşlamaya zorladığı ifade edilmişti.

ABD donanmasının bölgedeki varlığının, Washington'ın kaos yaratma çabalarının bir örneği olduğunu belirten Li, "Masum bir geçiş için burada değiller, provokasyon için buradalar" dedi.

Çatışma istemeyen yabancı güçlerin, askeri birimlerini Çin yakınlarına göndermemeleri gerektiğini belirten Li, "Kendi işinize bakın. Neden tüm bu olaylar başka bir ülkenin değil de Çin'in yakınındaki bölgelerde oluyor?" diye konuştu.

ABD ve Çin gemilerinin birbirine yakınlaşma anları, USS Chung-Hoon'la birlikte ilerleyen Kanada gemisi HMCS Montreal'in güvertesinde bulunan Kanadalı Global News kanalı tarafından görüntülendi.

Montreal gemisinin komutanı Kaptan Paul Mountford, Çin'e ait geminin profesyonelce davranmadığını söylerken, üst düzey bir ABD savunma yetkilisiyse olayla ilgili, "Çin ordusundan boğaz çevresinde, Güney ve Doğu Çin Denizleri'nde gördüğümüz tehlikeli davranışlar her şeyi anlatıyor" ifadelerini kullandı.

Independent Türkçe, CNN, Global News