Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan, Mısır Merkez Bankası'ndaki 5 milyar dolarlık mevduatın vadesini uzattı

Suudi Arabistan, Mısır Merkez Bankası'ndaki 5 milyar dolarlık mevduatın vadesini uzattı

Salı, 29 Kasım, 2022 - 20:15
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Kral Selman bin Abdulaziz’in direktifleri doğrultusunda, Suudi Arabistan'ın Mısır Merkez Bankası’ndaki 5 milyar dolar mevduatın vadesini uzattı.

Mısır, özel sektörün büyümesini teşvik etmeye ve rekabet gücünü artırmaya katkıda bulunan birçok yapısal reformun uygulanması ışığında muazzam bir büyüme potansiyeline sahip. Kahire yüksek, sürdürülebilir ve kapsamlı büyüme oranlarına ulaşmak adına çabalarını sürdürüyor. Mısır ve Suudi Arabistan arasında, çeşitli mekanizmalara göre koordinasyonu artırmak için iki ülkedeki ilgili makamlar arasında da sürekli iletişim bulunuyor. Mısır’da bölgesel ve uluslararası kuruluşlarla yeni finansman kanallarının açılmasına katkı sağlayan Suudi mevduatı bulunuyor. Suudi Arabistan’ın mevduatları Mısır Merkez Bankası’nda tutmakla sınırlı olmadığından, Uluslararası Para Fonu programı anlaşmasının tamamlanmasını da kolaylaştırdı. Ayrıca, devlet sektöründen ve Suudi özel sektöründen Mısır pazarına büyük yatırımlar pompalandı. Suudi Arabistan, Mısır'da daha fazla ekonomik katkı sağlamak için Mısır'daki çeşitli kalkınma sektörlerine daha fazla yatırımla devam etmeye kararlı görünüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya