Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin Kovid-19 sebebiyle Disneyland’i kapatıyor

Çin Kovid-19 sebebiyle Disneyland’i kapatıyor

Şanghay’daki Disneyland Kovid-19 tedbirleri kapsamında kapatılıyor
Çarşamba, 30 Kasım, 2022 - 16:15
Sıfır Kovid’ politikasının kurbanları için bir protesto sırasında beyaz kağıtlar taşıyan Çinli öğrenciler (EPA)

Çin yönetimi, Pekin’de Kovid-19 tedbirlerini protesto edenlerin bir kısmı hakkında soruşturma başlatırken, polis güçleri şehrin birçok noktasında konuşlanmaya devam etti.

Şarku’l Avsat’ın Reuters haber ajansından aktardığı habere göre Pekin Emniyet Genel Müdürlüğü, protestoculardan birinin pazar akşamı yaşanan protestolar hakkında ifadeye çağırdı.

Ayrıca bir üniversite de öğrencilerinden birini arayarak protesto alanına gidip gitmediğini sordu ve yazılı bir rapor sunmasını istedi. Pekin’de kimliğinin açıklanmasını istemeyen bir protestocu Reuters’a verdiği röportajda “Hepimiz mesaj geçmişlerimizi siliyoruz. Etrafta çok fazla polis var. Polis, bir arkadaşımın kimliğini kontrol etme ve onu gözaltına aldı. Nedenini bilmiyoruz. Birkaç saat sonra onu serbest bıraktılar” ifadelerini kullandı. Pekin Kamu Güvenliği Bürosu, olay hakkında yorum yapılması talebine henüz yanıt vermedi.

Pandeminin başlamasından üç yıl sonra, Kovid-19’a karşı uygulanan politikaya yönelik memnuniyetsizlik, hafta sonu ülkenin çeşitli şehirlerde protestoların yapılmasına neden oldu.

Reuters’a göre, Başkan Xi Jinping’in on yıl önce iktidara gelmesinden bu yana Çin anakarasında tanık olunan en büyük sivil ayaklanma dalgası, günlük koronavirüs enfeksiyon sayısının rekor seviyelere ulaşmasının ardından birkaç şehrin büyük bir kısmında uygulanan yeni kapanmalar sebebiyle başladı. 1,4 milyar sakininin büyük bir çoğunluğu tarafından sarf edilen çabalara ve enfeksiyonların tüm sıcak noktalarını ortadan kaldırmaya ve sıkı sınır kontrollerini sürdürmeye dayalı olarak uygulanan ‘sıfır vaka’ politikasına bağlı kalınmasına rağmen, virüs Çin’de yayılmaya devam etti.

Kapanmalar, Çin’in son on yıldaki en keskin ekonomik yavaşlamalarından birini şiddetlendirerek küresel tedarik zincirlerini bozdu ve mali piyasalarda bozulmalara neden oldu.

Alman haber ajansı DPA’ya göre, Şanghay’daki Disneyland, ülkede koronavirüs ile mücadele için katı önlemlerin uygulanması sebebiyle kapılarını yeniden kapattı.

Disneyland dün (Salı) bu adımını duyururken tema parkın ne kadar süre kapalı kalacağı hakkında bir bilgi vermedi. Disneyland daha önce, pandemi nedeniyle kapatılmasının ardından sadece birkaç gün önce kapılarını açmıştı.

Hükümetin bu konudaki sert kısıtlamaları sebebiyle, eğlence parkları bu yıl birkaç kez kapanmak zorunda kaldı. Kapanmalar 3 yıllık sürede birkaç kez tekrarlandı.

Ülke genelinde koronavirüs vakalarındaki sürekli artışın ardından, Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, dün ilk kez günlük vaka sayılarında hafif bir düşüşle yaklaşık 38 bin 400 vakaya ulaşıldığını duyurdu. Zira Çin pazartesi günü 40 binden fazla yeni vaka kaydetmişti. Ulusal Sağlık Komitesi dün yaptığı açıklamada ülkede pazartesi günü 3 bin 624’ü semptomatik ve 35 bin 21’i semptomsuz olmak üzere 38 bin 645 yeni koronavirüs vakasının kaydedildiğini söyledi.

Çin, önceki gün 3 bin 822’si semptomatik ve 36 bin 525’i asemptomatik olmak üzere 40 bin 347 yeni vaka kaydetmişti.

Yurtdışından gelen vakalar hariç olmak üzere, 3 bin 561’i semptomatik ve 34 bin 860’ı asemptomatik olmak üzere 38 bin 421 yeni vaka kaydedildi. Önce gün bu sayı 40 bin 52 olarak kaydedilmişti.

Kovid-19’a bağlı yeni bir can kaybı olmadı, bu nedenle kayıtlı can kaybı değişmeyerek toplam can kaybı sayısı 5 bin 233’de sabit kaldı. Çin anakarası şimdiye kadar 315 bin 248 doğrulanmış semptomatik vaka kaydetti.


Güney Kore

Güney Kore’deki koronavirüs vakalarının sayısı salı günü yeniden yükseldi. Son 24 saat içinde 71 binden fazla vaka kaydedildi. Ülkede, kış aylarında vaka sayısında keskin bir artış yaşanacağı korkusu hakim oldu.

Güney Kore resmi haber ajansı Yonhap’ın aktardığına göre Güney Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Ajansı (KCDA), 84’ü yurt dışından olmak üzere 71 bin 476 yeni vakanın gözlemlenmesi ile pandeminin başından bu yana kaydedilen vaka sayısının 27 milyon 31 bin 319’a yükseldiğini açıkladı.

Dün kaydedilen bilanço, önceki gün kaydedilen 22 bin 327 vakaya göre büyük bir artış oldu. Ülkede ayrıca 41 can kaybının kaydedilmesi ile toplam can kaybı sayısı 30 bin 454’e yükseldi.


Editörün Seçimi

Multimedya