Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye ve Suriyeli muhalifler kara harekatına hazırlanıyor

Türkiye ve Suriyeli muhalifler kara harekatına hazırlanıyor

Türkiye yanlısı gruplar, SDG’ye karşı kara operasyonuna hazırlanıyor
Çarşamba, 30 Kasım, 2022 - 13:30
Suriye’nin kuzeyinde SDG’ye karşı yapılacak askeri operasyona hazırlık olarak Suriye Milli Ordusu’na verilen eğitim (Şarku’l Avsat)

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) karşı yakın zamanda bir askeri operasyon başlatacağına dair açıklamaları sonrası Türkiye yanlısı Suriyeli muhalif gruplar, yaklaşan operasyona katılmak için hazırlıklarını sürdürdü.

Halep kırsalındaki aktivistler, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Ankara destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) tarafından yapılan yoğun kara bombardımanının ve Pençe - Kılıç Harekatı kapsamında seyrek hava saldırılarının ardından SDG’nin kontrolündeki bölgelerde şu anda ‘temkinli bir sükunetin’ hüküm sürdüğünü belirtti. Türkiye, 10 gündür Tel Rıfat, Minak, Münbiç şehri çevresi ve Ayn el-Arab’da (Kobani) SDG’ye ait onlarca alanı, tesisini ve askeri karargahı hedef aldı. Mevcut sükunete rağmen Türkiye destekli Suriye Millî Ordusu grupları, SDG kontrolündeki bölgelere yönelik Türkiye’nin askeri operasyonuna katılmak için savaş hazırlık planının bir parçası olarak, Tel Rıfat ve Ayn al-Arab sınırındaki hatlara çok sayıda savaşçı ve teçhizat nakletmeye devam ediyor.

Öte yandan Ankara’ya sadık Suriyeli muhalefet gruplarının bir komutanı, SMO gruplarının temsilcilerinin 29 Kasım’da Suriye-Türkiye sınırına yakın Cerablus şehrinde bir dizi Türk subay ile olağanüstü bir toplantı düzenlediğini söyledi. Söz konusu muhalefet komutanı, Rusya’nın SDG ile yürüttüğü müzakerelerin Türkiye’nin Kürt ağırlıklı bu güçleri Suriye’nin Türkiye sınırından 30 kilometre derinliğe çekme taleplerini karşılamaması durumunda, SDG’ye karşı yapılacak kara operasyonuyla ilgili askeri planları görüştüğünü dile getirdi. Komutan, TSK ve SMO gruplarının ortak kara bombardımanının, son birkaç gün içinde Maraanaz, Tel Rıfat, Minak, Şuraga, Kaştar, Münbiç ve Halep kırsalındaki Ayn el-Arab’a yakın bölgelerde SDG’nin yaklaşık 48 önemli askeri noktasını hedef aldığına dikkati çekti.

Şarku’l Avsat’ın yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre komşu İdlib vilayetinde, rejim güçlerinin Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda SDG’ye karşı yaklaşan operasyonundan yararlanarak askeri bir operasyon başlatacağından endişe duyuluyor. Bu korkular ortasında muhalif gruplar, Suriye’nin kuzeybatısındaki temas hattı boyunca askeri mevzilerini güçlendirmeye devam ediyor. İdlib’deki Fethu’l Mubin Operasyon Birimi’ndeki muhalif grupların lideri olan Ebu el-Zübeyr eş-Şami, “Türk kuvvetlerinin ve Milli Ordu güçlerinin Halep’in kuzey ve doğusundaki SDG mevzilerine karşı yakın zamanda askerî harekât başlatacağına dair haberler yayılıyor. Bu harekatın, Suriye’deki diğer cephelerde askeri yansımaları olabilir” dedi. Suriye rejim güçlerinin SDG ile birçok ortak noktada konuşlandığına dikkati çeken Şami, “Bu gelişmelere dayanarak İdlib cephelerinde rejim milislerinden gelecek her türlü tepkiye karşı hazırlık düzeyimizi yükselttik. Bu nedenle birden fazla eksen ve cephede işgal altındaki bölgelerimizi özgürleştirmeye yönelik çok sayıda taarruz planı hazırladık” dedi. Ebu el-Zübeyr eş-Şami, “İdlib’de ve Hama, Halep ve Lazkiye kırsalının büyük bir bölümünde faaliyet gösteren Heyet Tahrir eş-Şam (HTŞ) başkanlığındaki Fethu’l Mubin Operasyon Birimi grupları, yaklaşan herhangi bir senaryoya hazır” dedi. Yetkili ayrıca, bu grupların Türkiye’nin SDG’ye karşı harekatı sırasında Suriye rejim güçlerinin herhangi bir askeri harekata başvurması halinde ‘güç dengesini alt üst edeceğine’ söz verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya