Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İklim değişikliği Arap coğrafyasını etkiliyor: Fas’ta kuraklık, Körfez’de şiddetli yağmur

İklim değişikliği Arap coğrafyasını etkiliyor: Fas’ta kuraklık, Körfez’de şiddetli yağmur

Uzmanlar bu karışıklığı Şarku’l Avsat’a açıkladı
Perşembe, 1 Aralık, 2022 - 08:15
Suudi Arabistan’ın Cidde kenti geçen hafta şiddetli yağışlara tanık oldu (SPA)

Kuzey Afrika ülkelerinin kuraklık yaşadığı bir dönemde, dünyanın en kurak bölgelerinden sayılan Körfez ülkeleri geçtiğimiz günlerde şiddetli yağışlara tanık oldu. Bu iki durum iklim değişikliğinin etkileri olarak yorumlanırken vatandaşlar ise zor anlar yaşadıklarını ifade etti.

Şarku’l Avsat’a açıklama yapan uzmanlar, Basra Körfezi’nden Kuzey Afrika ülkelerine kadar olan bölgeyi karakterize eden temel özelliğin kuraklık olduğunu belirtti.

3 Körfez ülkesi Cuma günü, (Suudi Arabistan’ın kuzey ve batı dağlık bölgelerinin bir kısmı, Kuveyt’in başkenti ve Irak’ın bazı güney ve doğu bölgeleri) sağanak yağışlara ve su baskınlarına tanık oldu.

Buna karşılık, geçen yıl Fas’ta yaşanan kuraklık hala devam ediyor. Bu durum Fas Kralı 6. Muhammed’i bu yıl 2’inci olan yağmur duasına çıkma çağrısı yapmaya mecbur bıraktı. Geçtiğimiz Şubat ayında düzenlenen yağmur duası Çarşamba günü tekrar yapıldı.

Almanya Bonn Üniversitesi’nde iklim değişikliği araştırmacısı olarak görev yapan Mahmud Nadi Şarku’l Avsat’a, “Körfez’de olağanüstü ve beklenmedik yağmurların yağması, iklim değişikliğinin öne çıkan özelliklerinden birisi” dedi. Nadi, insan davranışlarının çevresel dengeyi olumsuz yönde etkilediğini belirtti.

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu, bazı bölgelerdeki yoğun yağışları kuraklık sorununa bir çare olarak görmüyor. Kurum, internet sitesinden yaptığı açıklamada, “Şiddetli bir yağmur dalgası geçici bir rahatlama sağlasa bile kuraklığı ortadan kaldırmaz” ifadelerine yer verdi. İdeal yağmurun ise birkaç ay boyunca toprağı besleyecek ve suyu yeraltına stoklayacak olan orta şiddetli yağmur olduğu belirtildi.

İtalya Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitisü’nde görev yapan Ahmed Eyüp Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “İdeal yağış yerine, Körfez’de olduğu gibi kısa sürede şiddetli yağışlara veya hiç yağmur yağmamasına tanık oluyoruz. Fas örneğinde olduğu gibi her 2 durumda kuraklığın devam ettiğinin işaretidir” dedi.

Arap Çevre Uzmanları Birliği Genel Sekreteri Mecdi Allam ise, dünyanın ılımlı yağış modeline veda etme eşiğinde olduğunu düşünüyor.

3 uzman, yeni iklim koşullarıyla başa çıkmak için çözümler sunarken, Mahmud Nadi iklim adaptasyon mekanizmalarının etkinleştirilmesi gerekliliğini ifade etti. Ahmed Eyüp, şiddetli yağmur dalgalarını depolayabilmek için altyapının geliştirilmesi çağrısında bulundu. Mecdi Allam ise, ülkelerin iklim değişikliği ile başa çıkmalarını ve buna hazırlanmalarını sağlayan erken tahmin uyarı sistemleri vurgusunda bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya