Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sporcuları sevindiren haber: Kuru ve rahat tutan yeni nesil kumaş sayesinde aşırı terleme sorun olmaktan çıkıyor

Sporcuları sevindiren haber: Kuru ve rahat tutan yeni nesil kumaş sayesinde aşırı terleme sorun olmaktan çıkıyor

Perşembe, 1 Aralık, 2022 - 09:30
Laboratuvar ter testleri (Araştırma Ekibi)

Sporcuların zorlu bir antrenmandan sonra terleyen koltuk altı ve nemli kıyafetler kabusu artık sorun olmaktan çıkıyor.

ABD-Kanadalı spor giyim şirketi Lululemon, British Columbia Üniversitesi araştırmacıları ve ortakları, ulaştıkları sonuçları 23 Kasım 2022 tarihinde Materials dergisinde açıkladıktan sonra, sıcaklık ve efor düzeyi ne olursa olsun sizi sıcak, kuru ve rahat tutan yeni nesil bir kumaş geliştiriyor.

Çalışmanın başyazarı ve konfor artırıcı teknolojiler uzmanı Farzan Ghulamreza, çalışmayla bağlantılı olarak Columbia Üniversitesi web sitesinde yaptığı açıklamada, “Termofizyolojik konfora hitap edebilen ve deriden çevreye ısı ve nem alışverişi yoluyla termoregülasyonu sürdürebilen fonksiyonel bir malzeme yaratmak, uzun süredir aktif giyim şirketlerinin hedefi. Geçtiğimiz yıllarda spor giyim endüstrisinde, konforu artırmak için çok sayıda özelliğe sahip olan bu tür giysiyi geliştirmek için büyük ilerleme kaydedildi. Son araştırmamız, aktif giyimde insan konfor seviyelerini artıran bazı temel kumaş özelliklerini belirlemeyi amaçlamakta” dedi.

Gholamreza ve UBC'nin Malzeme ve Üretim Araştırmaları Enstitüsü'ndeki bir araştırmacı ekibi, Alberta Üniversitesi, Toronto Üniversitesi ve İsviçre Federal Malzeme Bilimi ve Teknolojisi Laboratuvarları'ndan araştırmacılarla birlikte doku sistemlerinin vücut ısısı ve nemi ile nasıl etkileşime girdiğini analiz etmenin daha iyi yollarını araştırıyor.

Sürdürülebilirlik ve akıllı üretim konusunda uzman makine mühendisliği Prof. Dr. Abbas Milani konuyla ilgili "Fiziksel olarak aktif bir kişi, termal dengeyi korumak için çevreye dağıtılması gereken ısı üretir ve ter ayrıca buharlaşma yoluyla cilt ısısını dağıtarak aşırı ısınmaya karşı korur. Isı ve nemin vücuttan atılamaması, sağlık ve performansı etkileyebilecek ısı stresine yol açabilir" açıklamasında bulundu.

Bu araştırmayı bir sonraki seviyeye taşımak için sıcak ter plakaları, silindirler ve termal aletler gibi test cihazları geliştirildi. İnsan giyim deneyleriyle karşılaştırıldığında, bu cihazlar tekstillerin termal fizyolojik konforunu hesaplarken zamandan ve paradan tasarruf sağlar çünkü iş insanlar üzerinde değil bir laboratuvarda yapılır. Araştırmacılar, kumaş ile kullanıcı arasındaki ısı ve nem transferini doğru bir şekilde ölçmek için bir dijital model geliştirmeyi başardılar. Bu formülasyon, kumaş özelliklerinin, çevresel koşulların ve fizyolojik belirteçlerin genel konfor seviyelerini artırmak adına birlikte nasıl çalıştığının daha iyi anlaşılması için bir temel sağlar.

Gholamreza “Terleme simülasyonu ile birleştirilen matematiksel modeller, modelin kumaşların ilk soğutma, sürekli soğutma, gecikmeli soğutma, nem emme ve kuruma süresi dahil olmak üzere konfor özelliklerini tahmin etmeye yardımcı olabileceğini gösterdi. Genel olarak, model, tekstil sistemlerinin orta ve yoğun fiziksel aktiviteler altında kullanıcıların konforunu nasıl koruyacağını tahmin etmek için yaygın olarak kullanılabilecek kullanışlı bir araç” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya