Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, Libyalıların kimliklerini korumaları için verdiği desteğe vurgu yaptı

Mısır, Libyalıların kimliklerini korumaları için verdiği desteğe vurgu yaptı

Cuma, 2 Aralık, 2022 - 10:30
Salih’in ofisi, dün Kahire’de Cibali ile bir araya geldiği fotoğrafı yayınladı

Mısır Meclis Başkanı Hanefi Cibali, Libyalı mevkidaşı Akile Salih ile dün Kahire'de yaptığı görüşmede, Mısır'ın Libya konusundaki tutumunun öncelikle vatandaşlarının ulusal kimliklerini ve toprak bütünlüklerini koruma haklarına dayandığını vurguladı.

Salih’in Medya Merkezi Başkanı Abdulhamid es-Safi, Temsilciler Meclisi Başkanı'nın bu toplantıdan duyduğu mutluluğu teyit ettiğini söyledi. Salih aynı zamanda “Mısır, tarihi boyunca iki ülke arasındaki kader ortaklığı ışığında Libya halkının en iyi destekçisi olmuştur ve olmaya devam etmektedir” açıklamasında bulundu.  

Safi, basın açıklamasında, “Salih, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin dış müdahalede bulunmayarak Libya'yı ve tek bir vatanda halkın seçimlerini destekleyen tutumlarını takdir ettiğini yineledi” ifadelerini kullandı.

Cibali, “Mısır'ın konumu, öncelikle Libyalıların ulusal kimliklerini ve toprak bütünlüklerini koruma haklarına dayanmakta. Mısır, siyasi süreçte önemli bir rol oynaması açısından Libya parlamentosunu destekliyor” açıklamalarında bulundu. Ülkesinin Birleşmiş Milletler Libya Özel Temsilcisi’nin çabalarına verdiği desteğin altını çizen Cibali, “Mısır, askeri teşkilatı tek bir bütün hale getirme çabalarını sürdürmek için tüm uluslararası ve Libyalı ortaklarla birlikte çalışıyor. Tüm yabancı güçlerin ve paralı askerlerin Libya topraklarını terk etmesi gerekiyor” dedi.

Öte yandan İngiltere'nin Trablus Büyükelçisi Caroline Hurndall, dün Libya Berberi Yüksek Konseyi Başkanı el-Hadi Barkik ile konseyin Libyalılarla iletişimini ve kapsamlı bir ulusal diyaloğu destekleme çalışmalarını ele aldığını açıkladı. Bu çabaların mevcut krizin aşılmasının önemli bir kısmını oluşturduğunu da ekledi.

Fransa Büyükelçisi Mustafa, Mahrac, dün bir araya geldiği Libya Başsavcılık Müsteşar Yardımcısı Sıddık es-Sur’un hukukun üstünlüğünü pekiştirmek ve vatandaşları hukukun koruması altına almak için yürüttüğü kapsamlı çalışmaları anlattığını aktardı. Mahrac, Fransa adına Sur’u eğitim ve saha deneyimlerinin paylaşılması yoluyla destekleme sözü verdi. 


Editörün Seçimi

Multimedya