Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rodin’in Victor Hugo heykelinin açılışı Paris’te yapıldı

Rodin’in Victor Hugo heykelinin açılışı Paris’te yapıldı

Cumartesi, 3 Aralık, 2022 - 10:15

Fransız yazar Victor Hugo’nun Rodin tarafından yapılan heykeli, yazarın doğum yeri olan Fransa’nın doğusundaki Besançon kentinde açıldı.

2.10 santimetre boyunda ve 250 kilogram ağırlığındaki siyah bronz heykel, yüzünde yaşlılık belirtileriyle ancak güçlü ve kaslı vücuduyla yürüyen Hugo’yu temsil ediyor.

Rodin müzesi yetkilisi Og Urban, Hugo’nun çıplak temsil edilmesinin, dönemin ruhuna uymayan ‘asi bir seçim’ olduğunu belirtti. Rodin’in bu çok güçlü tasarım aracılığıyla her şeyden önce Victor Hugo’nun yaratıcı kapasitesini ifade etmeye çalıştığını söyledi.

Leonard Gianada, heykeltıraşın herhangi bir eserinin yazarının memleketinde bulunmadığını fark ederse haksızlık olarak göreceğini düşünerek İsviçre Pierre Gianada Vakfı tarafından bağışlandı.

Rodin’in hazırladığı kalıpla yapılan bu bronz heykelin ü kopyası bulunuyor. Bunlardan biri Martiny’de (güneybatı İsviçre) Gianada Vakfı’nda, diğeri Paris’teki Rodin Müzesi’nde, bir diğeri de Fransa’nın Basençon şehrinde sergileniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya