Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hamideti: Orta Afrika’da darbe girişimi engellendi

Hamideti: Orta Afrika’da darbe girişimi engellendi

Perşembe, 5 Ocak, 2023 - 09:15
Hamideti dün Hartum'da düzenlediği basın toplantısında (SUNA)

Sudan Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Daklu (Hamideti), Sudan topraklarından doğan silahlı grupların Orta Afrika'daki rejimi değiştirmeye yönelik hareketlerine ilişkin yeni bilgi ve detayları açıkladı. Hamideti, “Elimizde bu girişimde çok sayıda kişinin parmağı olduğunu ortaya koyan deliller var. Soruşturmalar tamamlandıktan sonra bunu ayrıntılı olarak ortaya çıkaracağız” dedi. Sudan’ın, silahlı grupların Orta Afrika sınırındaki hareketlerini komşu ülkelere bildirdiğini vurgulayan Hamideti, bazı komşu ülkelerin bugüne kadar bu silahlı gruplardan haberdar olmadıklarını söyledi ancak bu ülkelerin isimlerini vermeyi reddetti.

Hamideti, dün Darfur bölgesinden döndükten sonra Hartum Uluslararası Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, grupların "üst düzey insanlar" tarafından desteklenerek Orta Afrika'daki hükümeti değiştirmek için Sudan'ın iç kesimlerinden bölgeye hareket ettiklerini söyledi.

Ülkenin en büyük ikinci askeri gücü olan Hızlı Destek Güçleri'nin komutanı olan Hamideti, "Mühimmat ve ağır silahlarla yüklü çok sayıda araçtan oluşan grupların hareketini izledik" dedi.

Hamideti, bu hamleler doğrultusunda ülkedeki askeri liderliğin geçen Aralık ayının 7'sinde yapılan bir toplantıdan sonra, ortak askeri kuvvetleri harekete geçirmeye ve bu silahlı grupları sınır dışı etmek için Orta Afrika ile sınırları tamamen kapatmaya karar verdiğini söyledi.

Plana dahil olan bazı kişilerle yapılan soruşturmaların videolarına atıfta bulunarak, birçok kişinin bu girişime karıştığını kanıtlayan delilleri olduğunu ifade etti.

Sudan Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı, ülkesinin iki haftalık bir süre içinde Orta Afrika sınırını tamamen kapatmaya hazır olduğunu söyledi. Hamideti, bu dosyanın çözülmesinin önemine vurgu yaparak, “Güvenli bir komşuluk istiyoruz ve ülkemiz komşu ülkelerle herhangi bir gerginlik ve sorun yaşayacak durumda değil” değerlendirmesinde bulundu.

Hamideti diğer yandan Darfur'daki güvenlik güçlerine, sivillere saldırmaya çalışanlara karşı gerçek mermi kullanma talimatı verdi. Darfur'daki aşiretler arasında, çekişme ve çatışmaları kışkırtmak için izlenen ve organize edilen planlar olduğunu belirten Hamideti, kanuna uygun olarak onlarla kararlı bir şekilde ve güç kullanarak yüzleşmeye karar verdiklerini ifade etti.

Hamideti, Güney Darfur eyaletinin “Büleyl” bölgesinde meydana gelen, ölüm ve yaralanmalarla sonuçlanan olaylarla ilgili soruşturmaların önceki dönemlerden tamamen farklı olacağını belirterek yetkili makamları, soruşturmaların sonuçları için bir zaman sınırı belirlemeye çağırdı.

Geçiş Dönemi Egemenlik Konseyi Üyesi El-Hadi İdris ise Darfur bölgesinde güvenliği sağlamak ve sivilleri korumak için görevlendirilen “ortak kuvvetlerin” failleri takip etme konusundaki yetersizliğini vurguladı. Şarku’l Avsat’ın bilgisine göre El-Hadi İdris basın toplantısında, bu silahlı grupların koordinasyon ve iletişimlerinin üst düzeyde olduğunu ve hızlı hareket ederek, güvenlik güçleri gelmeden önce mağdurlara en büyük zararı verdiklerini belirtti.

İdris, isyancı ve asilerin sayısının çok fazla olduğunu, devlete meydan okuduklarını ve yaygın silah gücüne sahip olduklarını ve ülkenin her bölgesine ulaşabileceklerini söyledi.

İdris, Darfur'daki aşiret çatışmalarından çıkış yolunun, devletin silahları kontrol edebilmesi için silahlı grupların savaşçılarını ulusal orduya dahil ederek "Cuba Barışı" Anlaşması’nın güvenlik düzenlemeleri maddesinin uygulanması olduğuna değindi. İdris ayrıca bölgedeki güvenliği sağlama ve sivilleri korumadaki rollerini tam olarak yerine getirmek için ortak kuvvetlerin güçlendirilmesinin gerekliliğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya