Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya’daki ‘Rus etkisi’ ve ABD’yi kızdıran ‘çıkar oyunu’

Libya’daki ‘Rus etkisi’ ve ABD’yi kızdıran ‘çıkar oyunu’

Cuma, 20 Ocak, 2023 - 17:45
Abdulhamid Dibeybe, Trablus'ta CIA Başkanı William Burns ile önceki görüşmesinde (Hükümet)

Libyalı politikacılar ve analistler, paralı askerlerin ve tüm yabancı güçlerin varlığının ülkeye daha fazla dış müdahaleye kapı araladığını teyit etti. Analistler ayrıca, CIA Direktörü William Burns'ün Trablus ziyaretinin, son dönemde artan ABD endişesi ve Rusya ile gizli bir çatışmanın zeminde yapıldığını bildirdi.

Hollanda merkezli Clingendael Enstitüsü uzmanlarından Celal Harchaoui, Libya'da Wagner’e bağlı çetelerin sayısının şu anda iki ila üç bin arasında olduğunun tahmin edildiğini ifade ederek, geçtiğimiz yıl Şubat ayında Ukrayna’da çatışmaların başlamasıyla birlikte yaklaşık 500 personelin ülkeden tahliye edildiğini söyledi.

Şarku’l Avsat’a konuşan Harchaoui, son dönemde Libya’daki Rus varlığı hakkında bir Amerikan endişesinin yanı sıra Ulusal Petrol Şirketi’ndeki Rus etkisinde rahatsız olunduğuna değindi.

Rus varlığının biri ekonomik olmak üzere birçok nedenden ötürü tehlikeli olduğunu düşünen uzman, Libya Merkez Bankası'nın geçtiğimiz yılki harcama yönlerine ilişkin yakın tarihli açıklamasına ve Ulusal Petrol Şirketi'nin 34 milyar dinardan fazla istisnai bir bütçe aldığına atıfta bulundu.

Rusya'nın Libya'daki varlığının gerekçelerine değinen Libya Dışişleri Bakanlığı eski Müsteşarı Hasan es-Sağir, Libya Ulusal Ordusu’nun (LUO) Türkiye'nin ‘Libya'ya yönelik resmi olmayan müdahalesine’ karşı koymak için Wagner ile ittifak etmek zorunda kaldığını ifade etti.

Şarku’l Avsat’a konuşan Sağir, ABD’nin varlığının, bölgedeki Rus rolünü sona erdirebileceği ihtimalini dışlayarak, Moskova’yı Libya’dan Birleşmiş Milletler kararıyla dahi çıkarmanın zor olduğunu dile getirdi.

Sağir ayrıca, Türkler ve Suriyeli paralı askerler tarafından temsil edilen Trablus'a ve ülkenin merkezindeki ve güneyindeki üslerdeki resmi olmayan Rus varlığına değindi.

Johns Hopkins Üniversitesi Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü'nden Libyalı Hafız el Ghvell, ‘Rusların Libya’daki varlığının Avrupa'daki NATO üslerinin yakınında olmasına izin vermesine ek olarak, kıtaya saldırı için sadece bir başlangıç ​​noktası’ olduğunu düşünüyor.

Ghvell, Rusya’nın hem Libya hem de Suriye'deki varlığının, gaz ve petrol kaynaklarının bulunduğu Doğu Akdeniz'de gerçekleşecek herhangi bir müzakere sürecinde ön koltukta yer almalarına olanak sağlayacağını bildirdi.

Diğer yandan Rus siyasi analist Vyacheslav Matuzov, Rusya'nın Libya'daki rolünü savundu ve bunu ‘Libyalıların arzu ettiği şey’ olarak nitelendirdi.

Matuzov, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Wagner'in Rus resmi pozisyonunu temsil ettiğine dair önceki görüşleri reddederek, “Libya'da Wagner’in varlığının başlangıcına dair pek çok hikaye var” dedi.  Wagner'in ticari bir şirket olduğunu söyleyen Matuzov, bu nedenle Libya'daki varlıklarının bir Rus planı olmadığına işaret etti.


Editörün Seçimi

Multimedya