Suriye-Türkiye normalleşme treni Halep-Lazkiye yolunda

Süreçten uzaklaştırılan Tahran huzursuz. SDG, endişeleri nedeniyle Şam'a gitmek zorunda kaldı.

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'de yerinden edilenlerin kaldığı bir kamp, 14 Ocak (EPA)
Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'de yerinden edilenlerin kaldığı bir kamp, 14 Ocak (EPA)
TT

Suriye-Türkiye normalleşme treni Halep-Lazkiye yolunda

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'de yerinden edilenlerin kaldığı bir kamp, 14 Ocak (EPA)
Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'de yerinden edilenlerin kaldığı bir kamp, 14 Ocak (EPA)

Suriye’de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Halep yolunu açması amacıyla Lazkiye kırsalında yapılan Türkiye-Suriye güvenlik toplantıları ve Kamışlı'dan Şam’a Suriye-Türkiye normalleşmesinin sınırlarını anlamak amacıyla bir Kürt heyetinin yaptığı ziyaret de dahil olmak üzere Şam'la yeni bir normalleşme olasılığını test eden gizli ve açık güvenlik ve siyasi görüşmelerin kapsamı genişledi. Tüm bunlara Türkiye’nin Fırat'ın doğusuna olası bir askeri harekat başlatmasını önlemek amacıyla ABD tarafından Ankara ile Kürt taraflar arasında başlatılan arabuluculuk çabaları ve Rusya tarafından Şam ile Ankara arasında başlatılan arabuluculuğa İran'ın girme çabası eşlik ediyor.

Rusya’nın arabuluculuğu
Rusya’nın hem eski hem de yeni sayılabilecek çabaları söz konusu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, önümüzdeki Mayıs ayında Türkiye'de yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in bir araya gelmesine zemin hazırlamakta kararlı.
Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre, Suriye Ulusal Güvenlik Büro Başkanı Tümgeneral Ali Memlük ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan arasında gerçekleştirilen güvenlik konulu görüşmeler ve ardından Suriye, Türkiye ve Rusya’nın savunma bakanları arasında Moskova’da yapılan üçlü toplantı sonrası üç ülkenin dışişleri bakanları arasında bir toplantı yapılması planlandı.
Moskova, dışişleri bakanları toplantısı için 11 Ocak tarihine işaret etmişti, ancak ABD'nin, söz konusu toplantının Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 18 Ocak’ta Washington'a yaptığı ziyaret öncesinde yapılmaması yönündeki tavsiyesiyle Ankara bu toplantıya hazır değildi. Aynı durum Şam için de geçerliydi. Şam, bunun yerine ‘bir program planlanması ve bu programdan net sonuçları alınmasını’ istiyordu.
Bu zincirleme gelişmeler ek bağlantılar doğurdu. Rusya Devlet Başkanı Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev Şam'ı ziyaret ederek Esed ile görüştü. Rusya, Esed ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında bir görüşme yapılması arzusunu bir kez daha dile getirdi. Buna karşın Esed, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek için Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinden çekilmesini yahut bu geri çekilme için bir takvim belirlenmesini şart koştu. Şam'ın, Esed-Erdoğan görüşmesi öncesi  ‘sembolik bir başarı’ elde etmek istediği apaçık ortada.
Ankara ise muhataplarına, geri çekilmesi için 2011 yılından sonra Suriye'ye giren tüm yabancı güçlerin çıkışını ve siyasi çözümü şart koşan önceki tutumunun aksine ABD güçleri Suriye’den çekilse bile ordusunun hiçbir koşulda Suriye'den çekilmeyeceğini söyledi. Ankara burada başka bir noktadaki bir atılıma, 'M4' adıyla bilinen Halep-Lazkiye uluslararası karayolunun açılmasına odaklanıyor. Çünkü bu yol, Moskova ve Ankara arasında imzalanan, Rus ve Türk güçlerinin M4 üzerinde devriye düzenlemeleri ve yolun her iki tarafında güvenli bir bölge oluşturulması da dahil olmak üzere İdlib’te gerginliği azaltmayı amaçlayan anlaşmaların kapsamına giriyor.
Moskova, 2020 yılının Mart ayında imzalanan anlaşmanın ardından devriyeleri dururken yolu açma çabaları üç yıl süreyle askıya alındı. Moskova, Ukrayna'daki savaş da dahil olmak üzere birçok dosyada muhtaç olduğu Ankara'ya artık baskı yapamıyor.
Türkiye ile Suriye arasında PKK’ya karşı iş birliğinin yeniden başlaması, Adana Anlaşması'nın değiştirilmiş halinin yeniden canlandırılması ve Suriyeli sığınmacıların ülkelerine gönüllü olarak geri dönüşleri tartışmasına şimdi M4’ün açılması için yapılan ciddi görüşmelerin yeniden başlaması eklendi. Bir yanda Türkiye, bölgedeki kontrolüyle birlikte yolun kontrolünü de devralma konusundaki esneklik gösterirken diğer yanda Suriye, egemenliğine ve kontrolüne bağlılığını korurken M4’ün açılması için Lazkiye kırsalındaki Burc el Kasab Tepesi’nde Suriye ve Türkiye arasında güvenlik konulu görüşmeler yapıldı.

SDG’nin endişesi
Suriye-Türkiye normalleşme sürecinin etkisiyle Şam ile Suriye Demokratik Güçleri (SDG) arasında iletişim kanalları yeniden açıldı. Normalleşme rüzgârlarının ardından her iki taraf da diğerinin nabzını tutmak istiyor. Öyle ki birkaç gün önce bir SDG heyeti başkent Şam’ı ziyaret etti.
Daha önce de Rusya’nın arabuluculuğunda müzakere turları yapılmış, komiteler oluşturulmuş, toplantılar gerçekleşmişti. Ancak bir süre sonra bu süreç donduruldu. Şam artık ‘ABD’nin müttefiklerinin’ son haftalardaki ruh halini öğrenmek isterken SDG, Ankara ile normalleşmenin sınırlarını anmak istiyorlar.


Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'de yerinden edilenlerin kaldığı bir kamp, 14 Ocak (EPA)

Görüşmeler, ABD'nin 2019 yılı sonlarında eski Başkan Donald Trump tarafından onaylanan ve Suriye düzenli güçlerinin Fırat'ın doğusuna konuşlandırılmasını öngören sürpriz bir şekilde geri çekilmesinin ardından her iki taraf arasında imzalanan mutabakat zaptının yeniden uygulanması amacıyla yapılıyor. SDG, Türkiye’nin olası bir askeri operasyon tehdidini savuşturma umuduyla görüşmeler konusunda daha istekli davranırken Şam, zayıf konumuna rağmen SDG başa çıkmaya daha istekli görünüyor.

ABD’nin arabuluculuğu
ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk ile Ankara arasındaki ilişkinin çok kötü olduğu biliniyor. Ancak McGurk ile Fidan arasında Körfez ülkelerinden birinde durumu yatıştırmak amacıyla gizli bir görüşme yapılması yeni bir gelişme. Amerikalılar, “Türkiye’nin Fırat'ın doğusunda olası bir askeri harekatını önlemek için ne yapılabilir? Türkiye’nin taleplerinin bir kısmının karşılanması için neler yapılabilir? Uluslararası Koalisyon ortağı Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) DEAŞ ile mücadele çabalarında olası bir felaketi önlemek için neler yapılabilir?” şeklinde mesajları vardı. McGurk-Fidan görüşmesinin ardından ABD'li yetkili Nicholas Grainger, Ankara ile Kamışlı arasında gizli bir görüşme turu gerçekleştirdi. SDG iç güvenlik güçlerinin (Asayiş) Türkiye’nin güney sınırlarından Suriye’nin 30 kilo metre derinliğe çekilmesinin ve silahlarını geri çekmesinin yanı sıra yerel meclislerin yeniden kurulması ve Suriyeli mültecilerin bu bölgelere geri dönüşü, Grainger’in çabalarının başlıca gündem maddesini oluşturuyordu.
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile görüşmek üzere Washington'a gitmeden önce, Suriye'de siyasi bir çözümle ilgilendiklerini göstermek amacıyla Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen ile görüşmeyi istese de herhangi bir açıklamada bulunulmadı. Türkiye defalarca kez ‘yeter artık’ diyerek tek taraflı tedbirler alacağını söylerken ABD, teröre karşı mücadeleyi etkileyecek ve SDG'yi ortadan kaldıracak herhangi bir adımın atılması konusunda uyarıyor.

İran’ın huzursuzluğu
İran, Rusya'nın Şam ile Ankara arasındaki arabuluculuğundan rahatsız ve bunun birkaç nedeni var. Bunlardan birincisi, söz konusu arabuluculuğun onun arkasından yapılması. Öyle ki İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan birkaç gün önce Şam'dan yaptığı açıklamada, Suriye-Türkiye görüşmelerini basından öğrenmelerinden ötürü şikayet etti. İkinci neden, bu arabuluculukta herhangi bir ilerleme kaydedilmesinin, İran'ın Suriye'deki askeri ve askeri olmayan rolünü baltalayacağı düşüncesi. Üçü neden ise arabuluculuk çabalarına girme konusunda Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) sıraya girmiş olması. BAE, yakında yapılması planlanan bir üçlü zirve de dahil olmak üzere Suriye-Türkiye-Rusya toplantılarına ev sahipliği yapmayı yahut bu toplantılara katılmayı teklif etti. Buna İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin geçtiğimiz yılın sonlarında yapılması planlanan Şam ziyaretinin ertelenmesine neden olan engeller eklendi. Şam bir yandan müttefikleri; Moskova ve Tahran arasındaki rekabet kartlarını oynamak isterken diğer yandan Şam Uluslararası Havalimanı'na silah sevkiyatının devam etmesinden ve İsrail’in durmaksızın bombardımanlarını sürdürmesinden oldukça rahatsız. Bunun yanında İran'dan ayrılan üç petrol tankerinin gelişinin gecikmesiyle birlikte ekonomik konularda ‘egemenliğinden tavizler vermesini’ ve Suriye'deki İranlılara Suriyeliler gibi davranılmasını öngören anlaşma taslakları da Şam’ı huzursuz ediyor.
Bu konular, İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’ın ziyareti sırasında gündeme taşındı. Ziyaret, bazı atılımlarla sonuçlandı. Abdullahiyan, Tahran’ın petrol tankerlerini göndereceğine söz verdi. Şam, Ankara ile normalleşme konusunda Tahran ile koordinasyon sözü verdi. Şam’a büyük bir ziyaret için hazırlıklar yeniden başladı. Ayrıca İran yanlısı gruplar, Fırat'ın doğusundaki ‘ABD’nin müttefikleri’ bölgesini bombaladı.
Açıktan ve gizliden yapılan tüm bu görüşmelerin bazılarının sonuçları, M4 uluslararası kara yolunda, Suriye'nin kuzeyinde ve doğusundaki çatışma bölgelerinde ve hava saldırılarının kapsama alanında, evlerinde ve çadırlarında bekleyen Suriyelilerin, insani ve ekonomik durumlarının iyileşmesine yansımasıyla ortaya çıkacak.Libya Savunma Bakanlığı: Trablus’un batısındaki operasyonlarımız hedeflerine ulaşana kadar devam edecek

Libya askerleri başkent Trablus’ta devriyelerini sürdürüyor. (Reuters-Arşiv)
Libya askerleri başkent Trablus’ta devriyelerini sürdürüyor. (Reuters-Arşiv)
TT

Libya Savunma Bakanlığı: Trablus’un batısındaki operasyonlarımız hedeflerine ulaşana kadar devam edecek

Libya askerleri başkent Trablus’ta devriyelerini sürdürüyor. (Reuters-Arşiv)
Libya askerleri başkent Trablus’ta devriyelerini sürdürüyor. (Reuters-Arşiv)

Libya Ulusal Birlik Hükümeti’ne bağlı Savunma Bakanlığı, akaryakıt, insan ve uyuşturucu kaçakçılığı yapan çetelerin sığınağı olarak nitelendirdiği Trablus’un batısında, geçtiğimiz perşembe günü başlayan güvenlik operasyonlarının etkinliğine övgüde bulundu.

Bakanlık bugün Facebook üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Operasyonların ilk aşaması, Hava Kuvvetleri unsurları ve istihbarat servislerinin yüksek yeterliliklerini kanıtladıkları, bir takım belirli noktaların hedef alınmasıyla başladı. Operasyonda, insan kaçakçılığında kullanılan yedi bot, uyuşturucu satıcılarına ait altı depo, suç çetelerinin kullandığı silah ve teçhizat ile yurt dışına akaryakıt kaçakçılığında kullanılan dokuz tank imha edildi.”

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre açıklamasında ayrıca sivilleri korumak için operasyonda tüm önlemleri aldığını bildiren Bakanlık, operasyonun başka bir aşamasının başladığını bildirdi.

Bakanlık, vatandaşların can ve mal güvenliğine yönelik koruma sağlanmasının amaçlandığını vurgulayarak, tüm vatandaşlara silahlı kuvvetlerle tam manada iş birliği yapma ve suç çetelerinin bulunduğu şüpheli yerlerden uzak durma çağrısını yineledi.

Savunma Bakanlığı, ilk aşamadaki hava saldırılarına ilişkin videoların uygun bir zamanda kamuoyuyla paylaşılacağını belirterek, güvenlik operasyonunun istenen hedeflere ulaşana kadar devam edeceğini vurguladı.

Savunma Bakanlığı, Ulusal Birlik Hükümeti Başkanı ve aynı zamanda Savunma Bakanı olan Abdulhamid Dibeybe’nin doğrudan takibiyle, geçtiğimiz perşembe gününden bu yana silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) kullanıldığı askeri bir operasyon yürütüyor.

Libya’nın doğusundaki Tobruk kentindeki Temsilciler Meclisi, bu operasyonların ‘suçla mücadele bahanesiyle siyasi hesaplaşmayı amaçladığını’ iddia ederek, operasyona karşı çıktı.

ABD ise Libya’daki Büyükelçiliği aracılığıyla, sivil alanlarda silah kullanılması ve daha fazla şiddet olasılığı konusundaki endişelerini dile getirdi.

Ayrıca, Libyalı liderlerden durumu sakinleştirmek için ellerinden gelen her şeyi yapmaları ve sivillerin hayatını korumak için gerekli tüm önlemleri almalarını talep etti.

Operasyonların yürütüldüğü şehirlerden olan Zaviye, Trablus’un 40 kilometre batısında yer alıyor.

Libya’nın en büyük petrol rafinerisinin bulunduğu şehir, 2011’den bu yana sübvansiyonlu akaryakıt kaçakçılığı, yasa dışı göçmenler ve uyuşturucu kaçakçılığı yapan çete faaliyetlerine tanık oluyor.


Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, Şarku’l Avsat’a konuştu: “Cumhurbaşkanını seçmek için yakın zamanda herhangi bir seçim oturumu olmayacak”

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, Şarku’l Avsat’a konuştu: “Cumhurbaşkanını seçmek için yakın zamanda herhangi bir seçim oturumu olmayacak”
TT

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, Şarku’l Avsat’a konuştu: “Cumhurbaşkanını seçmek için yakın zamanda herhangi bir seçim oturumu olmayacak”

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, Şarku’l Avsat’a konuştu: “Cumhurbaşkanını seçmek için yakın zamanda herhangi bir seçim oturumu olmayacak”

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, sonuca ulaşılmasını sağlayacak gerçek rekabetin yokluğu ışığında, bir cumhurbaşkanı seçme yönünde yeni bir parlamento oturumu çağrısında bulunmaya istekli görünmüyor. Zira parlamentonun cumhurbaşkanlığı pozisyonunun Ekim ayında boş kalması öncesinde ve sonrasında düzenlediği başarısız 11 oturumunda başarı elde edilememişti. Batılı bir diplomatik kaynağın Şarku'l Avsat'a yaptığı açıklamaya göre eski bakan Süleyman Franciye'nin seçilmesine bölgesel ve uluslararası düzeyde bir itirazın olmamasının da bir geçerli son kullanma tarihi olduğu anlaşılıyor.

Söz konusu kaynak, Arap ve uluslararası düzeydeki ülkelerin Franciye dahil olmak üzere herhangi bir kişinin seçilmesine itirazının olmadığı yönünde yetkililerin bilgilendirildiği anlayışın isabetli olmadığını ifade etti. Ülkede kaydedilen zor koşullar ve uluslararası istikrarsızlık ışığında ülke için acilen bir cumhurbaşkanı seçilmesi gerektiğini vurguladı Ancak Lübnanlı siyasetçiler bir önlem almadıkları, herhangi bir reform sürecinin ve krizden çıkış haritasının ön koşulu olarak ülkeye bir cumhurbaşkanı seçilmesine ve ülkedeki anayasal kurumların yeniden düzenine izin veren bir anlaşmaya varmadıkları taktirde Lübnan dosyasının gerilerde kalacağına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanlığı boşluğunu sona erdirmek için bir anlaşmaya varmanın öncelikli olduğuna dikkat çeken kaynak ancak Lübnan’a dost ülkelerin Lübnan siyasi güçlerinin ülkeyi ileriye götürmedeki ciddiyetine dair Arap ve uluslararası topluluklara güven verecek gerçek bir reformun başlatılması gerektiği düşüncesinde olduklarına değindi. Seçim sürecinde yavaşlama ve tökezleme yaşandığı taktirde söz konusu itirazın iptal edilebileceğini açıklayan kaynak, zira şu an gündemdeki iki aday, Franciye ve eski bakan Cihad Azour konusunda karşılıklı mezhepsel vetoların olduğuna dikkat çekti. Bu sebeple her iki taraf için de kabul edilebilir üçüncü bir seçeneği düşünmenin uygun olacağını ifade etti.

Berri'nin belirlediği tarihin (15 Haziran) bir süre sınırını temsil edebileceğini söyleyen kaynak çünkü Berri’nin kararı ülke zor duruma düşmeden önce bu boşluğu sonlandırma ihtiyacına dayanarak verdiğini vurguladı. Nitekim Merkez Bankası direktörlüğünün önümüzdeki Temmuz ayında boşalacak olması, ülkedeki parasal istikrar için yakın bir tehlike teşkil edebilir.

Ancak Şarku’l Avsat’a konuşan Berri ise aslında bir son kullanma tarihi belirlemediğini söyledi. Diğer yandan öncekiler gibi sona erecek bir folklorik oturum çağrısında bulunmayacağını söyleyen Berri, önümüzdeki ayın ortası için tarihi belirlerken Lübnan Bankası yönetiminin durumunu ve ülkeye yönelik diğer riskleri göz önüne aldığını vurguladı. Cumhurbaşkanının bir an önce seçilmesi gerektiğini vurgulayan Berri, gerçek bir rekabetin olmadığı bir oturum çağrısında bulunmayacağının altını çizerek durumun verimli bir oturum çağrısına imkan sağlamadığını kaydetti. Cumhurbaşkanını seçmek için yakın zamanda herhangi bir seçim oturumu olmayacağı bilgisini verdi.

Hizbullah ise muhalefete ve eski bakan Cihad Azour’u aday gösterme konusunda anlaşmaya varma olasılığına karşı çıkmaya devam etti. Hizbullah Parlamento Bloğu Başkanı Muhammed Raad’ın bu yönde yaptığı eleştirinin ardından Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Marada Hareketi Partisi Başkanı Süleyman Franciye’nin adaylığı başından bu yana önemli bir rakam ile seyretti. Programlara ve politikalara karşı çıkanlar, Franciye’ye karşı çıkmak için anlaşmaya çalışıyorlar. 16 adayın olduğu listeden bir kişi hakkında zor anlaşıyorlar. Kapsayıcı ve ulusal bir Hıristiyan cumhurbaşkanı örneği, Lübnan için mezhepsel bir geçmişe sahip çatışmacı bir cumhurbaşkanından daha iyidir. Cumhurbaşkanı seçimi sığ çıkarlar oyunundan kurtarılmalıdır. Gelin ülkeyi kurtaracak, onu seçenlerin tutsağı olmayacak özgür bir cumhurbaşkanı seçelim.”

Muhalefet cephesindeki Hristiyan Ketaib Partisi Başkanı Sami Cemayel ise Twitter hesabından şu açıklamada bulundu:

“Bu, meydan okuma adayınızı kabul etmek veya kalıcı olarak dikte ettiğiniz şeylere boyun eğmek anlamına mı geliyor? Sözlüğünüzde yıkıcı seçeneklerinizden başka bir seçenek kalmadı mı? Kafa karışıklığınız, mantığınızı gülünç ve ağlatan bir hale getiriyor.”

Lübnan Kuvvetleri Partisi Dış İlişkiler Dairesi Başkanı eski Bakan Richard Kouyoumjian ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Hizbullah'ın muhalefet ile Marada Hareketi arasında bir cumhurbaşkanı adayı konusunda anlaşmaya varıldığına dair işaretler karşısındaki sert duruşu şu gerçeği doğruluyor: Hizbullah ve Emel Hareketi ikilisi devlete ve ülkeye elini uzatmak istiyor. Bu, muhalifleri yıldırmaya, onlara ihanet etmeye, tereddüt edenleri sindirmeye dayanıyor. Adayı düşürmek sadece siyasi değil, stratejik bir seçimdir.”


UNHCR’den ekim ayına kadar bir milyon kişinin Sudan’dan kaçacağına yönelik uyarı

Sudanlılar, çatışmalar nedeniyle ülkeden göç ediyor. (Reuters)
Sudanlılar, çatışmalar nedeniyle ülkeden göç ediyor. (Reuters)
TT

UNHCR’den ekim ayına kadar bir milyon kişinin Sudan’dan kaçacağına yönelik uyarı

Sudanlılar, çatışmalar nedeniyle ülkeden göç ediyor. (Reuters)
Sudanlılar, çatışmalar nedeniyle ülkeden göç ediyor. (Reuters)

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi dün yaptığı açıklamada, ekim ayına kadar yaklaşık bir milyon kişinin Sudan’dan kaçacağına yönelik tahminlerinin gerçekçi bir tahmin olarak kalabileceğini söyledi ve ülkedeki çatışmanın hassas bölgedeki insan kaçakçılığında ve silahların artmasına neden olma ihtimaline karşı uyardı.

15 Nisan’da ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri arasında savaşın patlak vermesinden bu yana, çoğu Mısır, Çad, Etiyopya ve Güney Sudan’a doğru yolan çıkan 350 binden fazla kişi şimdiden Sudan sınırından kaçmış durumda. Tahmini nüfusu 49 milyon olan Sudan’da bir milyondan fazla insan yerinden edildi. Zira başkent Hartum’daki yerleşim bölgelerinde şiddetli çatışmalar çıktı ve şiddet ülkenin batısındaki Darfur bölgesine de sıçradı.

SUDAN

‘Muhafazakar bir sayı’

Reuters haber ajansına göre Grandi, Sudan sınırına yaptığı ziyaretin ardından Kahire’de verdiği bir röportajda, komisyonun daha önce altı aylık bir süre içinde yaklaşık 800 bin Sudanlı ve diğer milletlerden 200 bin kişinin Sudan’ı terk edeceğini tahmin ettiğini söyledi. Grandi açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Önümüzdeki birkaç ay içinde bu yüksek sayıya ulaşacağımıza yönelik bu tahmin, muhafazakar bile kalabilir. Başta bunun olacağına inanmadım ama şimdi endişelenmeye başlıyorum.”

Sudan’a komşu olan ülkeler arasında, son dönemde kendi iç çatışmalarından etkilenen Güney Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Etiyopya ve Libya yer alıyor.

Grandi, Sudan’da kanun ve düzenin çökmesinin ve ‘birçok insanın hayatına devam etmek için kaçmak zorunda kalmasının’ insan kaçakçılığı için uygun bir zemin sağlayacağını ayrıca sınırlarda dolaşan silahların daha fazla şiddete yol açabileceğini söyledi. Yetkili “Bu durumu Sahel bölgesi konusunda Libya’da gördük. Bunun tekrarlanmasını istemiyoruz çünkü böyle bir durum krizin ve insani sorunların çoğalmasına neden olur” ifadelerini kullandı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre BM, Sudan krizinin altı aylık mülteci yardımı için bağışçılara 470 milyon dolar toplama çağrısında bulundu. Grandi bu miktarın sadece yüzde 1’inin finanse edildiğini belirtti. Grandi ayrıca bağış taahhüt konferansına ‘çok ihtiyaç duyulduğunu’ ve Ukrayna ile meşgul olan uluslararası bir topluluğun yeterince ilgi göstermediğini vurguladığı açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Son derece tehlikeli bir eşitsizliği açıkça hissedebiliyorsunuz. Bu kriz, Ukrayna’nın Avrupa’da yaptığı kadar, bütün bir bölgeyi ve diğer ülkeleri istikrarsızlaştırma potansiyeline sahip.”

Grandi, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) Sudan’ın kuzeyindeki Wadi Halfa bölgesinde bir etki oluşturmaya çalıştığını, söz konusu bölgede 16-50 yaşları arasındaki pek çok Sudanlı erkeğin Mısır’a girmek için vize başvurusu için beklediğini, diğer yandan kadın, çocuk ve yaşlıların vizeye ihtiyacı olmadığını belirtti.  Ayrıca yardımların Mısır ve Sudan sınır karakolları arasındaki tampon bölgeye ulaştırılması gerektiğini, burada ülkeden kaçan kişilerin uzun süre beklediğini duyurdu. söyledi. Çatışma başladığından bu yana yaklaşık 160 bin kişi, zaten büyük bir Sudanlı topluluğa ev sahipliği yapan Mısır’a geçti.


Libya’da ‘umuda ve ölüme’ açılan kapı

Libya’da ‘umuda ve ölüme’ açılan kapı
TT

Libya’da ‘umuda ve ölüme’ açılan kapı

Libya’da ‘umuda ve ölüme’ açılan kapı

İnsan tacirleri, Afrika ve Asya’dan olan ve ‘Avrupa cenneti’ düşleyen erkek çocuklarını zorla çalıştırıyor, fuhuşta kullanıyor ve onları silahlı oluşumlara katılmaya zorluyor.

Şarku’l Avsat, Arap ve Afrika ülkelerinden Libya’ya uzanan bir yolculukla, uluslararası ağlar aracılığıyla binlerce çocuğun istismar edilmesini yakından inceledi.

Gazete, Nil Deltası’ndan Libya sınırına yakın Sidi Barrani’ye, Sudan ve Çad’ın da aralarında bulunduğu diğer ülkelere kadar devam eden bu olayda, özellikle çocuk kaçakçılığına yönelik büyük çaplı operasyonları belgeledi.

Yılın başlamasıyla birlikte Mısırlı, Afrikalı ve Suriyeli bazı çocukların Libya’ya seyahat etmesinin ardından, aileleri kendilerinden haber alamadıklarından şikayet etmeye başladı.

Aileler ayrıca, çocuklarının ‘komisyoncular’ tarafından aldatıldığını vurguladı.

Çocuklar nasıl gidiyor?

Bu çocukların aileleri, günlük nafakalarından, daha iyi bir hayat ümidiyle hareket eden çocukların yol (tek yön) masraflarını karşılıyor.

Ancak çocukların büyük kısmı insan kaçakçılarının eline geçiyor ve aileler bazı durumlarda fidye ödemek zorunda kalıyor.

Bu çocuklardan bir kısmı, Akdeniz’de boğularak ölmekten nasıl kıl payı kurtulduklarını ve güvenlik güçlerinin onları hapishanelere ve sığınma evlerine kapattığını anlattı.

Şarku’l Avsat’a konuşan, Mısır’ın Mansure şehrinden Emir Said Enver, 18 kişiyle yolculuk eden çocuğunun bulunduğu teknenin Libya açıklarında battığını ağlayarak anlattı.

Enver, “Oğlumun cesedini bulamadılar. Onu sonsuza dek kaybettim” dedi.

Oğlunun yolculuğu için 30 bin Mısır lirası ödediğini söyleyen Enver, “Komisyoncu, Libya’ya gittikten sonrası için de, İtalya’ya seyahat etmek için 70 bin lira daha istedi” dedi.

Düzensiz göç eylemlerinin el altından yürütüldüğü göz önüne alındığında, bu konuda resmi bir istatistik yok.

Ancak Uluslararası Göç Örgütü, Aralık 2021 ile Ocak 2022 arasında Libya’da 117 binden fazla Mısırlı göçmen olduğunu raporlarında belirtti.

İtalya tarafından hazırlanan ‘Bilgi güvenliği politikası’ konulu 2022 yılına ait raporda ise, “2022’de özellikle Afrika, Ortadoğu ve Asya’dan olmak üzere İtalya ve Avrupa’ya yönelik düzensiz göç akışlarının artması, siyasi istikrarsızlık, silahlı çatışmalar, şiddetli iklim değişikliği ve güçlü bir demografik baskı gibi faktörlere bağlıdır” denildi.

Son bir yılda Libya’ya kaçanların büyük bir kısmının 12-17 yaş arası çocuklar olduğu biliniyor.

Bunlardan bir kısmı Libya’da gözaltında veya cezaevinde bulunurken, bir kısmının da hala insan kaçakçılığı çetelerinin elinde olduğuna inanılıyor.

Bu çocuklardan bazıları da ülke değiştirirken bulundukları teknenin batması sonucu boğuldu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün 2023 yılı raporuna göre, ülkelerindeki ‘komisyoncuların’ kendilerine vaat ettiği ‘Avrupa’da zengin bir hayat’ hayaline kapılan çocuklar, insan kaçakçıları ve silahlı grup üyelerinin kötü muamele, cinsel saldırı, zorla çalıştırma ve gaspına maruz kalıyor.

Trablus’taki yasadışı göçmenlik teşkilatından üst düzey bir lider, çocukların Afrika’nın birçok ülkesinden Libya’ya getirilmesine değinerek, “2022 yılında, fuhuş veya dilendirmek için Libya’ya çocuk göçündeki önemli artışın nedeni farklı yabancı çetelerdir” dedi.

Uluslararası İnsancıl Hukuk Merkezi Bilimsel İşler Direktörü Ahmid Murabit Zaydani, “Bu suçlar Libya’nın güneybatısı ve güneydoğusunda işleniyor” diye konuştu.


Suriye’de işsizlik artıyor

Suriyeli çalışanlar (Şam İşçi Sendikası)
Suriyeli çalışanlar (Şam İşçi Sendikası)
TT

Suriye’de işsizlik artıyor

Suriyeli çalışanlar (Şam İşçi Sendikası)
Suriyeli çalışanlar (Şam İşçi Sendikası)

Suriye’nin güneyinde yer alan Suveyda’da işsizlik artıyor. Suveyda İşçi Sendikası Başkanı Hani Eyyub, kamu sektörü çalışanlarının istifalarını veya emeklilik taleplerini çalışma yaşına göre değil hizmet yılına göre sunmaya devam etmeleri halinde, kamu sektöründeki çalışanların yetersiz kalacağı tehlikesi konusunda uyarıda bulundu.

Şarku’l Avsat’ın Şam merkezli el-Vatan gazetesinden aktardığı habere göre Suveyda İşçi Sendikası Başkanı Hani Eyyub gazeteye verdiği demeçte, bu yılın başından dördüncü ayın sonuna kadar yaklaşık 400 çalışanın (her ay ortalama 100 çalışan) kentteki kamu hizmet kuruluşlarından istifa veya emeklilik yoluyla ayrıldığını belirtti. Bunların 111'den fazlası sağlık sektöründe çalışıyor.

Söz konusu rakamların, sağlık sektörüyle eşit hatta daha fazla olan eğitim sektöründeki istifaları içermediğine dikkat çeken Eyyub, hükümet tarafından, özellikle genç çalışanlara yönelik üretken sektörler için istihdamı garanti eden hızlı önlemler ve cesur kararlar alınmadığı takdirde, bu rakamların ve verilerin ciddiyetini vurguladı. Aksi takdirde “başta gençler olmak üzere tüm gruplarda, kamu sektörünün, istihdam ülkesinin içini boşaltacağız” dedi.

Devlet sağlık sektöründe işten ayrılma sonucu ortaya çıkan en belirgin krizin anestezi uzmanlarının yüzde 30'dan fazlasının kaybedilmesinin olması dikkat çekiyor. Bazı hastaneler anestezi uzmanı bulunmaması nedeniyle ameliyatları ertelemek zorunda kalıyor ve bunun nedeni anestezi uzmanlarının aylık 150 ile 200 bin arasında değişen düşük maaşları. Bu durum, uzmanların ülke dışına göç etmesine veya özel sektöre geçmesine yol açtı.

sry

Geçen yılın sonundan bu yana Suriye lirasındaki keskin değer kaybıyla birlikte, dolar kurunun 6 ay önceki 4 bin lira seviyesinden 8 bin 900 liraya yükselmesinin ardından kamuda işten ayrılma olgusu arttı.

1970’ten 1998'e kadar bir dizi devlet kurumunun eski genel müdürü, bugün 40 bin Suriye lirası, yani bir kişinin yalnızca 300 gram et alabileceği bir emekli maaşı alıyor. Konuya dair bir örnek vermek gerekirse, daha önce yöneticiliğini yaptığı kurumlardan birinde çalışan kızına meslekte 25 yılını doldurduğu için emeklilik başvurusunda bulunmasını tavsiye eden bir babanın kızı çalışma yaşını doldurmadan emekli olmaya hak kazandı. Ancak baba, “Maaşı arabasının benzin parasına yetmiyor. Başka bir işte çalışıp aynı zamanda emekli maaşı alırsa daha uygun görünüyor” yorumunu yaptı.

Dolaşımdaki rakamlar, Suriye'de kamu sektöründe çalışan iş gücünün 2011 yılında 3,5 milyonken 2023'te 1,8 milyonun altına düştüğünü gösteriyor.

Suriye hükümeti, maaşların ve ücretlerin iyileştirilmesi konusunda karmaşık bir zorlukla karşı karşıya. Çünkü ne kadar olursa olsun herhangi bir artış, çöken ekonomik durum ışığında enflasyon tarafından yok ediliyor. Ekonomik kaynakların aktardığına göre, bakanlıklarda istifa ve erken emeklilik talepleri birikiyor ve onaylanması halinde çoğu kamu kurumu boşalacak.

Kaynaklar, yüksek yaşam maliyetinin Suriyelileri günde ortalama 18 saat olmak üzere birden fazla işte çalışmaya zorladığına ve birçok ebeveynin okuldan sonra çocuklarını iş gücü piyasasına ittiğine dikkat çekti.

suriye

Akşamları bir mağazada muhasebeci, geceleri ise taksi şoförü olarak çalışan 55 yaşındaki devlet memuru Salah'ın evde dikiş diken eşinin yanı sıra lokantalarda çalışan üç çocuğu var. Salah, “Bütün ailenin geliri yaklaşık bir milyon lira ve geçim masraflarımızı zar zor karşılıyor” diyor. Emeklilik talebinde bulunan Salah’ın talebi henüz onaylanmamış.

Suriye hükümeti geçtiğimiz yıl, işten ayrılanlar hakkında adli kovuşturma, hapis veya para cezası ile birlikte 16 gün işe gelmeme halinde kıdem tazminatından yoksun bırakılmak suretiyle istifalarının engellenmesine ve ağır cezaya çarptırılmasına dair bir kararname yayınladı. Hizmet süresi 30 yılı aşan ve emeklilik yaşına birkaç yıl kalanlar istifayı düşünebiliyorlar.

Dolaşımdaki rakamlara göre devlet sektöründeki iş gücünün yaklaşık yüzde 30'unu elli yaş üstü kişilerin oluşturması dikkat çekiyor.

Konu hakkında bilgi sahibi olan ekonomik kaynaklar, hükümetin kararlarına ve işe devamsızlık durumunda kovuşturma tehdidine rağmen, kamu sektöründe çalıştıktan sonra ‘yorucu bir yük’ haline gelen kaçak çalışmanın artmaya devam ettiğini doğruladı. Çoğu üretkenlikten ve maddi getiriden yoksun işçi veya çalışan, işyerine gidiş geliş için 3 bin ila 6 bin lira arası toplu taşıma ücreti ödüyor. Bazı vatandaşların sadece ulaşım ücreti aylık maaşlarının üçte birine ulaşıyor.

Suriye kamu sektöründeki çalışanların maaşları, 20 yıl önce ortalama 100 dolardan şu anda aylık 20 doların altına düştükten sonra, dünyanın en düşük maaşları olarak kabul ediliyor.


Batı Şeria'da Filistinli bir subay öldürüldü, evler yıkıldı ve yeni yerleşim karakolu kuruldu

Humeş Karakolu’ndaki yeni bir Yahudi dini okulu için inşa edilen binalar ve önünden geçen yerleşimciler. (Reuters)
Humeş Karakolu’ndaki yeni bir Yahudi dini okulu için inşa edilen binalar ve önünden geçen yerleşimciler. (Reuters)
TT

Batı Şeria'da Filistinli bir subay öldürüldü, evler yıkıldı ve yeni yerleşim karakolu kuruldu

Humeş Karakolu’ndaki yeni bir Yahudi dini okulu için inşa edilen binalar ve önünden geçen yerleşimciler. (Reuters)
Humeş Karakolu’ndaki yeni bir Yahudi dini okulu için inşa edilen binalar ve önünden geçen yerleşimciler. (Reuters)

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) İcra Komitesi üyesi Vasıl Ebu Yusuf, İsrail hükümetinin Filistin halkına karşı yürüttüğü ‘açık savaşa’ karşı çıkmak için bölünmeye son vermek ve işgalcilere ve yerleşimcilere karşı birleşmekten daha iyi bir yol olmadığını söyledi.

Şarku’l Avsat’a konuşan FKÖ İcra Komitesi üyesi Ebu Yusuf açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“İsrailliler, Filistin halkına karşı açık bir savaş yürütüyorlar. Bugün olanlar bu savaşın bir parçası. (Batı Şeria'nın kuzeyindeki) Cenin'de Filistinli bir subayı öldürdüler ve Humeş Yerleşim Karakolu’nu yeniden kurdular. Her gün öldürme, infaz, tutuklama, Mescid-i Aksa'ya baskın, sömürgecilik, saldırılar, etnik temizlik ve Kudüs'ün Yahudileştirilmesi politikasına dayalı bir açık savaş yürütülüyor. Filistinliler bu açık savaşa karşı koymak için bölünmeye son vermeliler ve işgal projesine ve tüm yerleşimci sürülerine karşı her türlü direniş hareketini başlatmalılar.”

Fotoğraf Altı: İsrail güçleri, Eriha'nın doğusundaki havaalanı bölgesinde bir evi yıktı. (WAFA)
İsrail güçleri, Eriha'nın doğusundaki havaalanı bölgesinde bir evi yıktı. (WAFA)

İsrail'in politikasının, Arap ülkelerinin kendisini tecrit ve boykot etmelerine yol açacağını anlaması için buna Arapların İsrail'e karşı tutumlarında bir değişikliğin eşlik etmesi gerektiğine inanan Ebu Yusuf’a göre bu, Arap ülkelerinin tutumlarında ve kararlarında bir değişikliğin olmasının yanı sıra çifte standart politikasını durdurmalarını ve İsrail'in derhal yargılanması için Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) lazım olanların sağlanması için uluslararası toplum üzerindeki baskının sürdürmelerini gerektiriyor.

Ebu Yusuf konuya dair şunları söyledi:

“Kağıt üzerindeki kararlardan ve kınama açıklamalarından bıktık. Tüm bunlar ABD'nin İsrail'e verdiği sınırsız desteğin yanında bir hiç kalıyor.”

Fotoğraf Altı: Filistinli subay Eşref İbrahim için Cenin'de cenaze töreni düzenlendi. (WAFA)
Filistinli subay Eşref İbrahim için Cenin'de cenaze töreni düzenlendi. (WAFA)

Ebu Yusuf, tutuklamaların, ev yıkımlarının, arazi yakmaların yaşandığı ve Mescid-i Aksa'nın basıldığı pazartesi günü Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin kentine düzenlenen saldırıda Genel İstihbarat Teşkilatı'ndan bir subayın öldürülmesi ve diğerlerinin yaralanması, Batı Şeria'daki Humeş Yerleşim Karakolu’nun yeniden inşasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

İsrail, Cenin kentine düzenlediği baskın sırasında serbest bırakılan Genel İstihbarat Teşkilatı subayı Eşref İbrahim'i öldürdü, Eriha ve Beytüllahim'de iki evi yıktı ve sekiz kişiyi ateş açarak yaraladı.

Bu olayların öncesinde Yahudi yerleşimciler, Nablus ve Cenin’i birbirine bağlayan yol üzerinde, özellikle Batı Şeria'nın kuzeyinde, Filistin toprakları üzerine inşa edilen Humeş Karakolu’nun bulunduğu yerden birkaç metre ötede dini bir okul inşa ettiler.

Fotoğraf Altı: İşgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Humeş Karakolu’nda, yerleşimcilere ait bir çadır. (AFP)
İşgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Humeş Karakolu’nda, yerleşimcilere ait bir çadır. (AFP)

Yedioth Ahronoth gazetesi, gizli bir gece operasyonuyla Humeş Karakolu’ndaki dini okulu yeni bir yere taşındı. Burası büyük olasılıkla ABD ile anlaşmazlığın yaşandığı yerleşim biriminin yeri olacak.

Yerleşimciler yıllarca Humeş Karakolu’nu hükümet tarafından tanınan bir yerleşim birimi olarak meşrulaştırmaya çalıştılar. Oysa Binyamin Netanyahu hükümeti geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Joe Biden yönetimine burayı yeniden açmayacağını teyit etmişti. Ancak gerçek niyeti karakolu özel değil, ‘kamu arazisi’ olarak gördüğü komşu bir yerleşim birimine taşıyarak verdiği sözü atlatmaktı.

Karakolu taşıma kararı, geçtiğimiz hafta İsrail Ordusu Merkez Komutanlığı Başkanı Tümgeneral Yehuda Fuchs tarafından verilen askeri talimatın ardından başlayan büyük tartışmalar sonrasında alındı. Karar, İsrail'in 2005 yılında Gazze Şeridi'nden çekilmesi çerçevesinde boşalttığı dört ileri karakoldan biri olan Humeş’e İsraillilerin girmesine yönelik yasağın kaldırılmasını öngörüyordu.

Karar, İsrail parlamentosu Knesset’in geçtiğimiz mart ayında İsrail’in 2005 yılında Gazze Şeridi'nden çekilmesi çerçevesinde Batı Şeria'nın kuzeyindeki dört yerleşim yerinin boşaltılmasını öngören yasanın yürürlükten kaldırılmasını onaylamasının ardından Tümgeneral Fuchs tarafından alındı.

Yeni yasa, İsraillilerin Humeş, Ganim, Kadim ve Sanur yerleşim birimlerinin bulunduğu bölgeye girmesini engelleyen 2005 tarihli ‘Çekilme Yasası’ hükümlerini geçersiz kıldı. ABD ise yasayı şiddetle reddetti.

İsrail basını, yerleşim biriminin yerinin değiştirilmesi adımının aynı zamanda Maliye Bakanlığı'nın yanı sıra yasa dışı yerleşimlerden sorumlu “Sivil İşler İdaresi” için İsrail Savunma Bakanlığı'nda Yardımcı Bakanlık da yapan aşırı sağcı Bezalel Smotrich'in baskısıyla Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın aldığı bir karar olduğunu aktardı.

İsrail ordusundan yetkililer, yerleşim biriminin kamu arazisine taşınmasına rağmen adım yasadışı olduğundan kararın İsrail ordusunu utandırdığını söylediler. Atılan adım, İsrail hükümetinin bölgelerdeki koordinasyonunu ve yasanın gerekliliklerine uygun olarak önceden alınması gereken mühendislik onaylarını atlayarak istikrar durumunu tehdit ederken bölgede daha fazla sürtüşmenin ve operasyonun fitilini ateşledi.

Bir güvenlik kaynağı, işler nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, İsrail Yüksek Mahkemesi hakimlerinin daha önce yerleşim biriminin kamu arazisine taşınmasının yerleşim birimine meşruiyet kazandırıp kazandırmayacağını sorguladıkları için önemli bir engelle karşı karşıya olunduğunu vurguladı.

Diğer yandan Filistinliler yerleşim biriminin yeniden inşasını kınarken, sorunlarının özel araziler üzerinde inşa edilen yerleşim birimleri ya da ileri karakollar olmadığını, tüm yerleşim birimleriyle ilgili olduğunu belirttiler.

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, Humeş Karakolu da dahil olmak üzere, Filistin Devleti topraklarında kurulan tüm yerleşim birimlerinin yasadışı olduğunu söyledi.

Ebu Rudeyne, Humeş’in yeniden kurulmasıyla ilgili yaptığı son açıklamada, yaşananları ‘uluslararası topluma, özellikle de ABD yönetimine bir meydan okuma’ olarak nitelendirdi. Ebu Rudeyne, saldırıların devamının kimseye güvenlik ve barış getirmeyeceğinin de altını çizdi.


Lübnan'da kaçırılan Suudi Arabistan vatandaşı kurtarıldı

Lübnan ordusunun amblemi
Lübnan ordusunun amblemi
TT

Lübnan'da kaçırılan Suudi Arabistan vatandaşı kurtarıldı

Lübnan ordusunun amblemi
Lübnan ordusunun amblemi

Lübnan Genelkurmay Başkanı Joseph Avn, 28 Mayıs'ta başkent Beyrut'ta kaçırılan Suudi Arabistan vatandaşının kurtarıldığını duyurdu.

Avn, Beyrut'ta düzenlenen "Sınır Güvenliği Konferansı" sırasında yaptığı kısa açıklamada kaçırılma olayına ilişkin bilgi verdi.

Lübnan ordusu bünyesindeki istihbarat dairesinin çalışmaları sonucu Suudi Arabistan vatandaşının kurtarıldığını belirten Avn, şahsı kaçıranların da tutuklandığını ifade etti.

Avn, söz konusu Suudi Arabistan vatandaşının kimler tarafından ve neden kaçırıldığına dair ise bilgi vermedi.

Ne olmuştu?

Suudi Arabistan'a ait Al Akhbariyye televizyonu, ismi açıklanmayan bir Suudi Arabistan vatandaşının, 28 Mayıs'ta Beyrut kent merkezinde kimliği henüz belirlenemeyen kişiler tarafından zorla bir araca bindirilerek kaçırıldığını duyurmuştu.

Haberde, "Saudia" Hava Yolları için çalıştığı bilgisine yer verilen şahsın telefonunun son olarak Hizbullah'ın güçlü olduğu Beyrut'un güneyindeki Dahiye bölgesinde sinyal verdiği, ardından irtibatın kesildiği ifade edilmişti.

Al Akhbariyye, şahsın serbest bırakılması için 400 bin dolar fidye talep edildiğini bildirmişti.

Lübnan İçişleri Bakanı Bessam Mevlevi, dün olayın basına yansımasının ardından Twitter hesabından yaptığı açıklamada, kaçırılan şahsın bulunması için ülkedeki tüm güvenlik güçleriyle ortak çalışma yürüttüklerini ve Suudi Arabistan'ın Beyrut Büyükelçisi Velid el-Buhari ile sıkı temas halinde olduklarını ifade etmişti.


Erbil’den Bağdat’a siyasi anlaşmaya darbe yapma suçlaması

Sudani ve Barzani dün Bağdat'ta imzalanan anlaşma kapsamında bir araya geldiler. (Reuters)
Sudani ve Barzani dün Bağdat'ta imzalanan anlaşma kapsamında bir araya geldiler. (Reuters)
TT

Erbil’den Bağdat’a siyasi anlaşmaya darbe yapma suçlaması

Sudani ve Barzani dün Bağdat'ta imzalanan anlaşma kapsamında bir araya geldiler. (Reuters)
Sudani ve Barzani dün Bağdat'ta imzalanan anlaşma kapsamında bir araya geldiler. (Reuters)

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Irak Parlamentosu’nu Bağdat ile Erbil arasında genel bütçe konusunda varılan siyasi anlaşmaya darbe yapmakla suçladı. Irak Parlamentosu'nda Maliye Komisyonu tarafından yapılan bazı değişiklikler Erbil hükümeti tarafından reddedildi.

Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi üyeleri bütçede bazı maddelerin değiştirilmesiyle ihanete uğradıklarını vurguladılar.

Diğer yandan Devlet Yönetimi Koalisyonu, Kürt kanadının yasayla ilgili oylama oturumunu boykot etme tehdidine rağmen tatmin edici bir anlaşmaya varmaya çalışıyor.

Irak Parlamentosu Maliye Komisyonu geçen hafta bütçe taslağında şaşırtıcı değişiklikler yaptı. Bu değişiklikler petrol ihraç mekanizması ve Kürdistan bölgesinin payı ile ilgili üç madde üzerinde yoğunlaştı.

Irak Meclisi Başkanı Muhammed Halbusi geçen cumartesi bütçeyi oylamak için bir oturum düzenleme hazırlığı olduğunu duyurdu. Ancak Maliye Komisyonu'nun yaptığı değişiklikler dengeleri bozdu ve siyasi anlaşmayı yeniden siyasi müzakere masasına getirdi. Kürdistan Demokrat Partisi’nden bir lider Şarku'l Avsat'a şu açıklamada bulundu:

“Yeni değişikliklerden biri bölgedeki herhangi bir valiliğin kaynak dağıtım politikasına itiraz etmesi durumunda Kürdistan bölgesine ödenek verilmesinin durdurulmasını öngörüyor. Bu, Demokrat Parti'yi değişikliklerin gerekçelerini sorgulamaya sevk etti.”

Asıl ihtilaf konusu ise Erbil'in günde en az 400 bin varil petrol sevkiyatını öngören ve mali gelirlerini Federal Bakanlığa bağlı bir kamu hesabıyla sınırlandıran bir değişiklik üzerinde odaklanıyor. Kürdistan Bölgesel Yönetimi ise Mali Denetleme Dairesi'nin gözetiminde bölgesel hükümet başkanına harcama yetkisinin verildiği bir banka hesabı açılmasını talep ediyor.

Irak Yüksek Yargı Konseyi Başkanı Faik Zeydan, Kürdistan bölgesindeki Doğal Kaynaklar Bakanı ile ‘bölgede faaliyet gösteren petrol şirketleriyle ilgili yasal sorunları’ görüştü.

Kaynaklara göre Irak Meclisi’nde dün akşamki oturumdan önce ön müzakereler yürütüldü. Ancak şu ana kadar gelinen noktanın anlaşmazlığı çözmek için yeterli olmadığı ifade ediliyor.


UNIFIL: Güney Lübnan'da istikrar kırılgan ancak gerilimin tırmanmasını önleyebildik

Kutlamanın bir parçası (Ulusal Ajans)
Kutlamanın bir parçası (Ulusal Ajans)
TT

UNIFIL: Güney Lübnan'da istikrar kırılgan ancak gerilimin tırmanmasını önleyebildik

Kutlamanın bir parçası (Ulusal Ajans)
Kutlamanın bir parçası (Ulusal Ajans)

Güney Lübnan'daki uluslararası barış gücü (UNIFIL) komutanı General Aroldo Lazzaro, güney sınırındaki istikrarın hala kırılgan olduğunu; ancak gerilimin tırmanmasını önlemeye yardımcı olabildiklerini söyledi.

Lazaro'nun açıklamaları, Uluslararası Acil Durum Güçleri'nin Uluslararası Barış Gücü Günü'nü anma törenleri sırasında, kendisinin ve Birleşmiş Milletler Lübnan Özel Koordinatörü Joanna Frontska'nın yanı sıra Lübnan'daki askeri ve güvenlik liderlerinin temsilcilerinin katılımıyla Naqoura'daki karargahta düzenlenen bir kutlamayla geldi.

Lazzaro, "75 yıl boyunca iki milyondan fazla insan Birleşmiş Milletler bayrağı altında hizmet verdi" dedi. UNIFIL'in kuruluşundan bu yana geçen 45 yıl boyunca, şu anda görev yapan 11 bin çalışan da dahil olmak üzere, hem asker hem de sivil yüz binlerce kadın ve erkek karargahlarımıza ya da güney Lübnan'daki askeri tesislerimize geldi. Herkes barışa ulaşmak için kendi yoluna göre kendini adadı. Her yıl bugünde onların katkılarını, başarılarını ve en önemlisi de fedakarlıklarını takdir ediyoruz.

“Uluslararası Barış Muhafızları Günü'nün son kutlanışından bu yana, beklenmedik, şiddetli ve anlamsız bir olayda Er Sean Rooney'i kaybettik. Rooney ve yaralanan meslektaşları için adaletin yerini bulması adına çalışmaya devam ediyoruz ve Lübnanlı yetkililere bu konudaki destekleri için teşekkür ediyorum.”

“Ayrıca İspanya'dan Onbaşı Pedro Serrano Arjona ve Gana'dan Çavuş John Narty Angmore'u da barış uğruna görev başında kaybettik. Bugün onların ve daha önce kaybettiklerimizin fedakârlıklarını hatırlıyoruz. Her biri önemli, her biri bir fark yarattı. Bugün onların yasını tutuyoruz ama katkılarını kutluyoruz ve onları asla unutmayacağız.

Lazzaro sözlerine şöyle devam etti: "Barışı koruma görevlileri olarak bizim rolümüz taraflar arasında siyasi bir çözüm yolu bulmak için alan yaratmak, gerilimi azaltmak ve çatışmalara siyasi çözümlerle çelişebilecek çatışmaları önlemektir. Görevimizin başarısı için gerekli olan sükûnet ve istikrarı sağlamak için hükümet, sivil toplum, dini makamlar ve halktan oluşan ortaklarımızın bu konuda bizi desteklemesine ve her gün birlikte çalıştığımız Lübnan ordusu ve güvenlik güçleriyle olan güçlü ilişkimize güveniyoruz.

Lübnan ve İsrail arasındaki sınırda meydana gelen son olaylara da değinen Lübnan Dışişleri Bakanı şunları söyledi “Geçtiğimiz ay yaşanan olayların da bize gösterdiği gibi bu istikrar hala kırılgan. Ancak barış gücü mensupları, siviller ve askeri personelin çalışmaları sayesinde tarafların güvenini ve kararlılığını kazanmayı başardık; bu da füze fırlatılması ve karşılık verilmesi sırasında koordinasyon ve iletişim sürecini kolaylaştırdı ve meselelerin tırmanmasını ve gelişmesini önlemeye yardımcı oldu.”


İsrail ordusu, Nablus ve Tulkarem’e baskınlar düzenledi

İki İsrail askeri Batı Şeria'daki bir kontrol noktasında dururken (AFP)
İki İsrail askeri Batı Şeria'daki bir kontrol noktasında dururken (AFP)
TT

İsrail ordusu, Nablus ve Tulkarem’e baskınlar düzenledi

İki İsrail askeri Batı Şeria'daki bir kontrol noktasında dururken (AFP)
İki İsrail askeri Batı Şeria'daki bir kontrol noktasında dururken (AFP)

Yerel kaynaklar bugün, İsrail ordusunun dün gece Nablus kenti ve yakındaki Askar Mülteci Kampı’nın yanı sıra Batı Şeria'nın kuzeyindeki Tulkarem vilayetindeki Nur Şems Mülteci Kampı’na baskın düzenlediğini duyurdu.

Kaynaklar, İsrail güçlerinin Askar ve Nablus'ta iki Filistinlinin evlerine baskın düzenleyerek onları operasyon yürütmekle suçladığını söyledi. Baskın sırasında ordu güçleri bazı evlerin içinde ölçümler yaptı. Bu İsrail makamlarının genellikle yıkım gerçekleştirmeden önce uyguladığı bir prosedür.

İsrail ordusu, Askar kampında baskın düzenlenen ve ölçüm yapılan evin, geçtiğimiz Nisan ayında 3 yerleşimcinin öldürüldüğü Hamra kontrol noktası operasyonunu yürütmekle suçlanan bir Filistinliye ait olduğunu açıkladı.

Açıklamada, bahsi geçen diğer evin ise geçtiğimiz yıl bir İsraillinin öldürüldüğü saldırıyı düzenlemekle suçlanan başka bir Filistinliye ait olduğu aktarıldı.

Kenti ve kampını basan İsrail güçleri ile Filistinli gençler arasında çatışma çıktı ve silah sesleri duyuldu.

Filistin Kızılayı, 46 kişinin yaralandığını, bir kişinin vurulduğunu bazılarının ise boğulma tehlikesi atlattığını ve sahada tedavi edildiğini bildirdi.

İsrail güçleri Tulkarem’in doğusundaki Nur Şems Mülteci Kampı’na baskın düzenledi. Olayda herhangi bir yaralanma veya gözaltı bildirilmedi.