Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Avustralya deniz savunmasını güçlendirmek için deniz mayınlarının alımını hızlandıracak

Avustralya deniz savunmasını güçlendirmek için deniz mayınlarının alımını hızlandıracak

Pazartesi, 23 Ocak, 2023 - 11:45
Bir deniz mayınının patlama anı (Arşiv)

Avustralya, Çin’in Pasifik bölgesindeki etkisini artırma planları arasında deniz yolları ve limanlarını ‘potansiyel saldırganlardan’ korumak için gelişmiş deniz mayınları satın alma planlarını hızlandırıyor.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü tarafından bugün yapılan açıklamada, akıllı deniz mayınlarının askeri hedefler ile diğer gemi türleri arasında ayrım yapmak için tasarlandığını söyledi.

Sözcü açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

“Avustralya, deniz iletişim hatlarının güvenliğini sağlamaya ve ülkenin denizcilik yaklaşımlarını korumaya yardımcı olacak akıllı deniz mayınlarının satın alınmasını hızlandırıyor. Modern bir deniz madenciliği yeteneği, potansiyel saldırganlar için önemli bir caydırıcıdır.”

Sydney Morning Herald gazetesinde bugün yayınlanan bir haberde, Canberra’nın yüksek teknolojili sualtı silahlarını tedarik etmek için 1 milyar Avustralya doları (698 milyon dolar) harcayacağı belirtildi.

İsmi açıklanmayan savunma sanayi kaynaklarına dayandırılan habere göre, federal hükümet yakında Avrupalı ​​bir silah tedarikçisinden ‘önemli sayıda’ deniz mayını satın alma sözleşmesini açıklayacak.


Editörün Seçimi

Multimedya