Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa, Suriye'deki kamplarda bulunan 15 kadın ve 32 çocuğu ülkeye getirdi

Fransa, Suriye'deki kamplarda bulunan 15 kadın ve 32 çocuğu ülkeye getirdi

Salı, 24 Ocak, 2023 - 12:00
Suriye'nin kuzeydoğusundaki Roj kampında iki kadın (Şarku’l Avsat)

Fransa Dişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Paris yönetimi bugün Suriye'nin kuzeydoğusundaki eski DEAŞ savaşçıları ve ailelerinin tutulduğu kamplardan 15 kadın ve 32 çocuğu geri aldı.

Açıklamada, reşit olmayanların çocuklara yardım etmekle görevli kurumlara teslim edildiği, sağlık ve sosyal takiplerinin sağlanacağı belirtilerek, yetişkinlerin ise adli makamlara teslim edildiği bildirildi.

Bu, Fransa'nın 5 Temmuz 2022'de 16 kadın ve 35 çocuğu, geçtiğimiz Ekim ayında ise 15 kadın ve 50 çocuğu kabul etmesinden sonraki attığı üçüncü adım.

DEAŞ’lı kadın ve çocuklar Fransa’ya iade edilmeden önce Kürt yönetimindeki Irak-Türkiye sınırına 15 kilometre mesafede bulunan Roj kampında tutuluyordu.

Bakanlık açıklamasında, “Fransa, bu süreci mümkün kılan işbirlikleri için Suriye'nin kuzeydoğusundaki Kürt yerel makamlara teşekkür ediyor” ifadelerine yer verdi.

Bu operasyon, Birleşmiş Milletler İşkenceye Karşı Komite'nin Fransa'nın Suriye'nin kuzeydoğusundaki kamplarda tutuklu vatandaşlarını iade etmemesini kınamasından günler sonra gerçekleşti.

Fransa Adalet Bakanı Eric Dupont Moretti, geçtiğimiz Ekim ayında, yaklaşık 300 Fransız çocuğun teslim alındığını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya