Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Kahve Yılı’nın kapanış töreni müzik şöleni ile yapıldı

Suudi Kahve Yılı’nın kapanış töreni müzik şöleni ile yapıldı

Cuma, 27 Ocak, 2023 - 09:45
Kapanış töreninde birçok müzik performansı sergilendi. (Abdulaziz en Numan)

Suudi Arabistan Kültür Bakanlığı, Suudilerin büyük önem verdiği, en önemli içecek olarak kabul edilen ve otantik bir miras olan Suudi kahvesinin, bölgenin bir kültür sembolü olarak yerel ve uluslararası düzeyde konumunu güçlendirmek için başlattığı ‘Suudi Kahve Yılı 2022’ girişiminin kapanış törenini yaptı.

Girişimin kapanış töreni Suudi kahvesinin, Suudi Arabistan’a ait farklı bir kültürel ürün olarak kutlanmasından, kültürel çeşitlilik ve cömertliğin gösterilmesinden, Halvani kahvesinin otantik bir Suudi ürünü olduğunun vurgulanmasından ve yetiştirilmesinin desteklenmesinden bir yıl gerçekleşti.

Suudi Kahve Yılı girişime katılanlar, Suudi Arabistan Kültür Bakan Yardımcısı Hamid Fayez tarafından onurlandırıldı. (Abdulaziz en Numan)

Kapanış töreni, Kültür Bakanı Prens Bedr bin Ferhan'ın sponsorluğunda, Riyad'ın Elçilikler Bölgesi'ndeki Kültür Sarayı'nda, başta Kültür Bakan Yardımcısı Hamid Fayez olmak üzere girişimin etkinleştirilmesinde önemli rol oynayan bir grup yetkilinin katılımıyla düzenlendi.

Kültür Bakan Yardımcısı, törenin başında yaptığı konuşmada, kültürün hayat kalitesi için vazgeçilmez olduğu Vizyon 2030’a ulaşmak için bakanlığın ulusal ve küresel çapta Suudi kahvesinin önemini  artırmaya yönelik çalışmalara dikkat çekti. Yine bu çalışmaların aktif bir toplum, gelişen bir ekonomi ve iddialı bir ulus yaratmak için yürütüldüğünü söyledi.Ayrıca bu girişim sayesinde, kültürü bir yaşam biçimi olarak pekiştirme, kültürün ekonomik büyümeye katkı düzeyini artırma ve Krallığın uluslararası konumunu güçlendirme yoluyla bakanlığın hedeflerini gerçekleştirmiş olmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Fayez, Suudi Halvani kahvesini UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne dahil ederek Suudi kahvesini dünyaya duyuran, 2022’de düzenlenen ‘Suudi Kahve Yılı’ girişiminin elde ettiği başarılara övgüde bulundu. ‘Suudi Kahve Yılı’ girişimindeki tüm ortakların gösterdiği çabaları takdir etti.

Fayez, bakanlığın, yıl boyunca 32'den fazla program ve etkinlik ile halkın katılımına olanak tanıyan girişim kapsamında sekiz yarışma düzenlediğini açıkladı. Girişimin Suudi kahvesi ile ilişkilendirilen kültürün yayılmasında, özellikle Suudi Halvani kahvesinin yetiştirilmesinde olumlu bir etki yarattığını ve Suudi Arabistan’ın tüm bölgelerinde öne çıkacak şekilde Suudi kahvesi hazırlama ve sunma geleneklerinin oluşmasını sağladığını vurguladı. Suudi Bakan ayrıca kahvenin Suudi Arabistan kültüründe oynadığı büyük rolden, Kültür Bakanlığı öncülüğünde yürütülen kapsamlı kültürel hareketten ve yerel çiftçileri destekleme ve güçlendirme girişiminin oluşturduğu büyük ekonomik etkiden duyduğu gururun altını çizdi. Bunun yanı aıra girişime katılan taraflar arasındaki uyuma da övgüde bulundu.

Girişimin kapanış töreninde birçok etkinliğe imza atıldı. Törende hükümet ile özel ve kâr amacı gütmeyen kuruluşların ortaklık konusunda gösterdikleri başarılar gözler önüne serildi. Misafirperverlik ve cömertliğe dayalı Suudi kahvesiyle ilişkilendirilen otantik kültürel yönlerin öne çıkarılmasına katkıda bulunuldu.

Kapanış töreninde, girişimin başarıya ulaşmasına katkıda bulunanlar da onurlandırıldı. Onurlandırılanlar arasında girişime katılan kahvehaneler, fikirleriyle katkı sunan kişiler, devlet kurumları ve özel kuruluşlar da yer aldı.

Kültür Bakanlığı, tüm dünyanın dikkatini Suudi Arabistan’a çekmek için yürütülen Vizyon 2030 programlarından olan Yaşam Kalitesi Programı'nın desteğiyle, 2022’yi ‘Suudi Kahve Yılı’ ilan etmiş, kültürel bir ürün olan kahveye yönelik bir girişim başlatmıştı. Girişim, ister kendine özgü hazırlama yönteminde, ister çeşitli sunum yöntemlerinde olsun kahveyi cömertlik ve misafirperverlik göstergesi ve Krallığın tüm bölgelerinde öne çıkan kültürel bir unsur haline getirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya