Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya, Polonya ve Baltık ülkelerinin ‘saldırganlığını’ kınadı

Rusya, Polonya ve Baltık ülkelerinin ‘saldırganlığını’ kınadı

Salı, 31 Ocak, 2023 - 14:00
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov (EPA)

Rusya bugün, Litvanya Cumhurbaşkanı'nın Ukrayna'ya savaş uçağı tedarik etme çağrılarının Baltık ülkeleri ve Polonya'nın ‘aşırı agresif tavrını’ gösterdiğini bildirerek, büyük Avrupa ülkelerinin konumunu dengelemeleri gerektiğini açıkladı.

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda dün, NATO'nun ‘kırmızı çizgiler’ çizmeyi durdurması ve Ukrayna'ya savaş uçakları ve uzun menzilli füzeler de dahil olmak üzere ihtiyacı olan her türlü silahı sağlaması gerektiğini söyledi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, başkent Moskova'da güncel konulara ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamalarda, “Baltık ülkeleri ve Polonya temsilcilerinin yeterince agresif tavrını görüyoruz. Herhalde onlar, sonuçları düşünmeden çatışmanın büyümesini kışkırtmak için her şeyi yapmaya hazırlar” dedi. Peskov ayrıca, önde gelen Avrupalı liderlerin bu koşullarda dengeleyici rol üstlenmediğini ve bunun üzücü olduğunu belirtti.

Nauseda’nın çağrısı, Almanya ve ABD'nin geçtiğimiz hafta Ukrayna'ya muharebe tankı tedarik etme kararı almasından sonra geldi.

1991'de Sovyetler Birliği'nden ayrılana kadar Moskova tarafından yönetilen Litvanya, Letonya ve Estonya gibi Baltık ülkeleri Ukrayna'nın yeni bir saldırıdan korunması için mümkün olan en kısa sürede daha gelişmiş Batı silahlarına ihtiyaç duyduğu görüşünü kararlı bir şekilde destekliyor.

Moskova, geçtiğimiz yıl 24 Şubat'ta on binlerce askerini ‘özel askeri operasyon’ kapsamında Ukrayna'ya gönderdi.


Editörün Seçimi

Multimedya